Berlin Havalimanında, çevrecilerin uygulanması nedeniyle bir süre uçuşlar durdu

Berlin’de uçuşlar bir süre durdu

Almanya’da çevreci üye grubu Letzte Generation (Son Kuşak) çok sayıda aktivistin Berlin Havalimanı’nın apronu ile iniş ve kalkış pistlerinin bulunduğu alanda yaptığı eylem nedeniyle uçuşların yaklaşık 2 saat beklediklerini bildirdi.

Federal polis tarafından yapılandırılacağı, Berlin Havalimanının halka açık olmayan bölüme giren aktivistlerden bazılarının ellerini yere yapıştırdığı belirtildi.

Berlin Havalimanı yetkilileri de eylemcilerin meydanının halka açık olmayan alana 2 ayrı yerden girme nedeniyle iniş ve kalkış pistlerinin kapatıldığını bildirdi.

Eylemden dolayı yaklaşık 2 saat Berlin Havalimanına iniş ve kalkışlar yapılmadı, 5 sefer iptal edildi. Berlin Havalimanına iniş karşılaşması 15 uçak Leipzig ve Dresden havalimanlarına yönlendirildi, birçok beklenmedik gecikmeler oldu.

“Son Kuşak” grubunun Twitter’dan yayımladığı görüntülerde, havalimanını çevreleyen telleri kesen aktivistlerin alana girerek pankart açtığı ve ellerini yere yapıştırdıkları görülüyor.

Brandenburg Emniyet Müdürlüğü, Berlin Havalimanında eylem yapan çok sayıda aktivistin gözaltına alındığını duyurdu.

Almanya Ulaştırma Bakanı Volker Wissing, aktivistlerin eylem yapma şeklini eleştirerek, “Toplum böyle bir davranış kabul edemez. Hukuk devletinin koruyucularıyla buna karşı harekete geçmek lazım.” dedi.

Almanya’da “Son Kuşak” grubu, iklim değişikliğine dikkati çekmek amacıyla ülkedeki kent çeşitlilerinde ellerini caddelere yapıştırarak trafikte araçların kuyruklarına neden oluyor. Aktivistler son dönemde de müzelerde sergilenen eserlere ellerini yapıştırmış, tablolara domates çorbası ve patatesi fırlatmıştı.

*Haberin görseli Associated Press tarafından servis edilmiştir.
Leave a Comment