Bilim Kurulu Üyesi’nden Covid uyarısı: Aralık ve Ocak ayına dikkat

Sağlık Bakanlığı koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, mevsimsel grip etkenleriyle Covid-19 vakalarında da dizinin olabileceğini belirterek uyardı: “Bireysel tedbirlerinizi almaya devam edin.”

Antalya’da düzenlenen Türk Yoğun Bakım Uzmanları 19. Ulusal Kongresi ve 11. Avrasya Yoğun Bakım toplantısına katılan Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım İdari Sorumlusu Turan, içeriklerini geçirdikleri barındırdıkları sayesinde yoğun bakımlarda sorun yaşanmadığını söyledi.

Salgının bir anda bitmediğine değinen Turan, pik dönemlerinin yoğun hastalarını görebildiklerini, mevsimsel geçişlerle birlikte yine hasta dizilerinde diziler olabileceğini dile getirdi.

GRİPLE DİRENCİ DÜŞEN HASTA YAKALANABİLİR

Etkin ve ciddi bir şekilde bulaşan bir virüsle uğraştıklarını anlatan Turan, gördüklerini kaydetti:
“Önümüzdeki kış ayları bizim için önemli. Mevsim geçişlerinde özellikle yeni beklentiler, yeni mevsimsel grip etkenleriyle birlikte Kovid-19 vakalarında da dizi olabilir. Her iki viral etkenle birlikte grip ve Kovid-19 belirtileri karıştırılabiliyor. Viral belirtiler olan birinin Kovid-19’u anlamlandırmadığı anlaşılıyor. Mevsimsel kavrama olan birinin vücut direncini ortadan kaldırmak için kurtarma periyodunda yeniden Kovid-19’a bulaşabilir. Onun için özellikle 65 yaş üzerindekilerin mutlaka hem kavrama aşısı hem koronavirüs uyarılarını yapmaları gerekiyor.”

“BIÇAK GİBİ KESİLMEZ”

Kişisel dinlemeye dikkat toplamayı isteyenler Turan, “O insan topluluğumuza bu pandeminin bir anda bıçakla kesilmiş gibi bitmeyeceğini söylüyor. Lütfen bireysel önlemlerinizi almaya devam edin. Benim en büyük önerilerim şu olacaktır. Eğer viral benzerlik gösteriyorsanız kendinizi izole edin ya da diğer insanlarla iletişiminizi azaltın. Maskenizi takın ve çevrenizi, sevdiklerinizi devam ettirin. Çünkü sevdiklerimizi kaybettik, çok sayıda can gitti. Her biri bizim için çok üzücüydü.” kullanım kullandı.

“YENİ VARYANT OLABİLİR”

Hastalık semptomu taşıyanların çok daha dikkatli olması yapılara dikkati çeken Turan, yeni bir öngörünün söz konusu olmadığını ancak bunun yeni görülmenin ortaya çıkmayacağını anlamlandırmadığını vurguladı.
Hastanelere mevsimsel grip şikayetiyle hastaların başvurduğunu dile getiren Turan, şöyle devam etti:

“İleri yaş grubu çok daha fazla etkileniyor. O yüzden 65 yaş ve üzerini ayrıca uyaralım istiyorum. Çünkü mevsimsel grip etkenlerine ve korona virüsle birlikte aşılarını mutlaka olmalılar. Çünkü hastalık bu bireylerde daha ağır seyrediyor. Kendilerini korumak adına aşılama konusunda hassasiyetlerini yüksek tutmalarını rica ediyoruz. Aşıların özellikle kasım sonuna kadar geçenlerini. Çünkü artık kasımdan sonra koruyuculuğu açısından sıkıntı olabilir. O yüzden bir önceki bir önceki soğuk aylarına girmeden geçmelerini bitirmelerini önermek.”

Turan, hastanelere bakan Covid-19 hastalarında bazı sürelerde azalma, artma olabildiğini aktararak, görüntü boyunca Avrupa’daki dizia paralel Türkiye’de de 2-3 hafta içinde gösterimini hatırlattı.
Aralık ve ocak odalarına özellikle dikkat etmek isteyen Turan, “Artış olabilir dikkatli olmak lazım. Virüs hastalığına yakalanmayı hafifletti ancak yaşayan kişide yüksek sayı olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.
AAA

Ünlü gazete yazdı: İşte Covid-19'un olağandışı 5 karakteri İlginizi Çekebilir Ünlü gazete yazdı: İşte Covid-19’un olağandışı 5 karakteri Grip ve covid-19'a RSV de eklendi İlginizi Çekebilir Grip ve covid-19’a RSV de eklendi

.

Leave a Comment