Bilmeden yapılan bu hatanın büyümesi beyin hastalığına neden oluyor!

Araştırmacı Laura Stankeviciute, “Bugüne kadar mevcut olan epidemiyolojik ve tedavi edici sonuçları, uyku anormalliklerinin Alzheimer hastalığının riskine katkıda bulunacağını zaten gösteriyordu” dedi. Ancak Brain Communications’da yayınlanan yeni çalışma, “Uyku bozukluğunun Alzheimer hastalığı için bir risk faktörü olasılığı beklentisini daha da güçlendiriyor” diye ekledi.

Araştırmada 332 algı analizi yapıldı. 7 çalıştırma daha az uyuyanların t-tau protein yayılmanın yayılmasını buldu. T-tau proteinleri, besinleri beynin bir bölümünün yürüttüğü mikrotüplerdir. Çok fazla tau proteinine sahip olma alzheimer olasılığıa yakalanma riskinin artmadığı belirtiliyor.

NE KADAR UYUMALIYIZ?

İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi NHS, yetişkinin çoğu gecesinde 6-9 saat verim tüketimi olduğunu belirtiyor. Önemli olan ne kadar tüketmeniz gerektiğini bilmek ve ona göre uyku planı oluşturmak. Gün içinde uykulu hissediyorsanız yeterince uyum sağlıyorsunuz demektir. NHS, uzun ve sağlıklı bir yaşam için yeterli uykunun gerekli olduğunu belirtiyor. NHS, yetersiz uykunun, obezite, kanser, optik kalp hastalıkları ve diyabet dahil olmak üzere ciddi sonuçlara yol açabileceğini vurguluyor.

Sonuçlanan önceki yapılar, gece 5 çalıştırmayı daha az uyuyan hücrelerdeki kalp hastalığı, hücre, kanser ve diyabet gibi birçok kronik hastalık riskinin yayılmasını gösterdi. Uzmanların önerilerine göre, sağlıklı ve yeterli uyku için en az 7 saat uyumak şartı.

.

Leave a Comment