Birleşmiş Milletler Dünya kitlesini açıkladı! Artık daha kalabalık

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), dünya lideri 15 Kasım’da 8 milyar kişiye ulaştığını bildirdi.

UNFPA’nın yayımladığı rapora göre, dünyanın 2030’da 8,5 milyar, 2050’de 9,7 milyar, 2100’de 10,4 milyar nüfusa ulaşacağı tahmin ediliyor.

Dünyada nüfus artış hızı yavaşlarken, kitle 2100’e kadar artmaya devam etmesi bekleniyor.

1970’lerden bu yana azalan dünya serisindeki dizi hızı, 2020’de ilk kez yüzde 1’in (yıllık) altına düştü.

Dünyanın 7 milyardan 8 milyar nüfusa erişmesi yaklaşık 12 yıl sürerken, bir sonraki milyara ulaşması yaklaşık 14,5 yıl (2037’ye kadar) sürmesi bekleniyor.

Yüksek doğurganlık oranları muhtemelen Sahra altı Afrika’daki nüfus artışının 2050’ye kadar küresel büyümenin yarısından fazlasını oluşturması öngörülüyor.

GÜNEY AVRUPA VE DOĞU ASYA’DA NÜFUS AZALIYOR

Nüfusun giderek daha fazla ülkede azalıyor olması yeni bir gerçeklik olarak ortaya çıkarken, ömür boyu aktif yoğunluğun sona ermesiyle karşı karşıya kalan ülke gösterimi yaşanması tahmin ediliyor.

Bugün, 1990 yılındakinden daha az nüfusa sahip 17 ülke bulunurken, bu ülkelerin hepsi Doğu Avrupa’da yer alıyor. Güney Avrupa ve Doğu Asya’da da nüfus tüketici bazı ülkeler bulunuyor.

Küresel olarak nüfusun sona ermesi, düşük ve giderek azalan doğurganlık oranı ile nüfus geçişlerinden en çok etkilenen Avrupa okullarındaki yüksek göç düzeylerinden elde edilmesi.

GELİŞEN ÜLKELERDE NÜFUS ARTIŞI SÜRÜYOR

Dünya gezegeni 7 milyardan 8 milyara kadar yükseldiği anda nüfus artışının büyük boyutları, alt-orta ve düşük gelirli ortaya çıkarken, sadece 250 milyonluk üst-orta ve yüksek gelirli olağanüstü gerçekleşti.

Dünya nüfusuna yönelik bir sonraki 8 ila 9 milyar arası 920 milyonun, alt-orta ve düşük gelirli yaşaması öngörülüyor.

YENİ 1 MİLYARI OLUŞTURANLARIN YARISI ASYA’DAN

Bu yıl, Çin’in şampiyonesine kadar ve sonrasında azalmaya başlaması bekleniyor. Hindistan’ın 2023’te, “dünyanın en kalabalık ülkesi” olarak Çin’i geride bırakacağı tahmin ediliyor.

BM, dünya gezegeni 7 milyardan 8 milyara çıkarırken, 1 milyarı gezegenlerin yeni büyüklüğünden Asya’dan olduğunu açıkladı.

Afrika, nüfus artışının görülmesi ikinci en büyük bölgeye (neredeyse 400 milyon) ulaşması, Afrika sonucunu 2038’e kadar 2 milyara ödemesi bekleniyor.

Avrupa’nın gelecek dönemde nüfus artışına katkısının olumsuz olacağı tahmin ediliyor.

Dünya çapında 7 milyardan 8 milyara varan bir bölgede Hindistan, açık ara en büyük katkıyı yapan ülke (177 milyon), onu sırasıyla Çin (73 milyon) ve Nijerya (60 milyon) izledi.

Nüfus artışının genel olarak yavaşlamasının, çalışma yıllarının sona ermesinin neden olduğundan ekonomik büyümeyi de etkilemesi bekleniyor.

7 milyardan 8 milyara çıkan nüfus artışının yarısının fazlası, yetişkin nüfustaki bir dizia (30-64) bağlanabiliyor. Buna karşılık gelecek milyarın (8’inci ve 9’uncu milyar arasında), 400 milyonundan fazlasını 65 yaş üstü topluluklar oluşturması öngörülüyor.

BM, NÜFUSUN ARTMASIYLA OLUŞAN ZORLUKLARIN YANINDA FIRSATLARA DA DEĞINIYOR

Bugünün (15 Kasım), insanlık için hem dönüm noktası hem de bilinçli anı olduğunu vurgulayan BM, küresel topluma karşı karşıya olduğu zorluklarla karşılamaya da dikkati çekiyor.

BM, tüm aileler, 8 milyarı oluşturan her bir organizma aynı haklara ve seçimlere sahip olabileceği daha eşit bir dünya kurabilmek için birlikte çalışmayı davet ediyor.

8 milyarlık kitlenin ardındaki bir başarı öyküsünü bilinen işaret eden BM, sağlık hizmetlerinde, yaşam kalite ve sürelerini uzatan, anne ve çocuk ölümlerinin nasıl kullanılacağı gibi çalıştırmaları kaydetmeye değiniyor.

BM, teknolojik yeniliklerin hayatını kolaylaştırdığını ve insanları her geçen gün daha fazlasını birbirine bağladığını da vurguluyor.

TEMEL ENDİŞELER DEVAM EDİYOR

İklim Değişikliği, şiddet ve tüketim gibi, 11 yıl önce dünya 7 milyar nüfusa maruz kalması dile getirilen temel endişeler ve zorluklar hala devam ediyor.

İklim krizi ve doğal kaynakları orantısız kullanım, kısıtlamalardaki eşitsizlikler ve kırılganlıkları artarken; Bina çatışmalar ve göç, kullanıcı ve ayrımcılığı besliyor.

Bugün dünyanın ulaştığı 100 yıldan fazla kişi zorla yerinden edilmiş durumdayken, sağlık alanında yaşanan gelişmelerden tüm toplumlar eşit ölçüde yararlanamıyor.
Leave a Comment