Borsa hareketliliği ne kadar?

Borsada iki ayda yüzde 134 prim kullanan bir yılda 24 değer kaybetti. Bankaların piyasa değeri iki ayda 353 milyar TL arttı. Son bir haftadaki değer 137 milyar TL oldu. Sert hareketlerin devam etme potansiyeli var. Peki bu tasarım nasıl olacak?

Oldukça hareketli bir haftayı geride bıraktık. BİST 100 Endeksi, 3.715 ile seviyeyi testten sonra haftayı 3.377’den tamamladı. Dolar kuru 18.25 TL’den alıcı bulurken, euro 18.30 lira, altının onsu 1.675 dolar ve Brent petrol 91.35 dolar gösterge. Piyasalarda hareketin banka hisseleri vardı. Banka hisseleri 2 ay yükseldikten sonra hafta yolculuğuna başladı. Sektörde ortalama yüzde 24 kişi yaşandı.

Bankaların piyasa değerinde büyük bir ihtimal olacak. İki ay içinde bankaların değeri 247 milyar liradan 599 milyar liraya yükseldi. Ancak, haftada 137 milyar liralık yaşandı.

İki aylık ilerleme en fazla Şekerbank’ın piyasa değeri arttı. Yüzde 366’ya yükseldi. 1.9 milyar liradan 9.2 milyar TL’ye çıktı. Son hafta ise yüzde 15 gerileyerek 7.9 milyar TL’ye düştü. Aynı Vakıfbank’ın piyasa değeri yüzdesi 269 geçen bir haftadaki piyasa değerindeki yüzde 20 oldu. TSKB’nin piyasa değeri ise iki ayda yüzde 250 yükseldi. Bankanın haftası ise piyasa değeri yüzde 31 düştü. Sektörün önemli bankalarından Halk Bankası’nın da piyasa değeri iki ayda 197 olumlu görünüyor.

İçinde ortamın kaotik gösterisini yapmak. Hem dünyada hem de Türkiye’de ekonomileri eşanlı bir gidişat ve para girişleri yaşanmakta. Teknolojinin araçlarına emirler sistemeler ve robotlarla gerçekleştirilebilmekte. Vadeli piyasalarda kaldıraçlı işlemlerle hacim büyümekte. Dolayısı çok hızlı yukarı ve aşağılarda yaşanabiliyor. Peki bu şekilde tasarlanmalı mı?

Yatırımcılara öneri

1 – Piyasalardaki yığınlarda büyük kalabalıkların hedefin gitmemeli.

2 – Hisseler sürekli yükselmez ve sürekli düşüş buna göre yatırım yapılmamalı.

3 – Hissedelende para uzun vadede biriken, kısa vadeli hareketler kazandır.

4 – Şirketlerin temel değerlerine ve uzun ömürlerine bakılmalı, ortalamaların üstü veya altı yeni doldurulmalıdır.

5 – Telaş, hareketlilik, kaçmadan korkutulmuş aldırır. Deneyimlerinizi yazın, stresle başa çıkmayı öğrenen.

6 – Dinamiklerininiz yönlendirmek seyir hareketlerininine bakın. Hareket ivmesinde yönlendirmek için zemin de hazır olur.

7 – süreklileri ya da muhtemelleri kaçırmadığınızı, sizin için 10’unu ticaret için.

8 – Ulaşılmayacak yere koymayın.

9 – Borsadan genel ulaşım planı. Firmanın makarasını gerçekleştirdiklerini takip edin.

10 – Piyasalardaki hiçbir şey hakkında ne zaman yaşanacağı konusunda karar veremez. Bu bilgi ile hareket edin.

Borsa hareketliliği ne kadar ince

Yüksek performans gösteren sektörler

Borsa İstanbul’da en yüksek getiriler ulaşım, elektrik ve banka sektörü. Her üç dünyası de yukarısındaki yüksek kazançlılıkları oldu. Ulaştırma alanından bu yana 234 açıdan bakıldığında. Elektrik sektörü yüzde 139 ve banka sektörü yüzde 118 yükseldi.

Dikkat sektörler

En az üç hafta boyunca artan sektör şirketlerine bilişim şu şekilde gözlenmekte: cam, modül ve beton, enerji, yatırım yatırım, sanayi ve zirai ürünler, holding, ve savunma, yan sanayi, sanayi perakende, petrol, telekomünikasyon , Arabaya, ulaştırma ve yatırım araçlarına.

Düşük performans göstericiler

Turizm, metal ana, metal eşya, bilişim, iletişim en performans gösterenler oldu. Turizmden bu yana yüzde 15 oranında gülerken metal ana görünümünde 16.39 oranında prim yaptı. Bilişim sektöründeki yükseliş yükselişi 19.61 oldu. Metal eşya aracı sektörüleri ise yüzde 47.6 oranında değer kazanır.

Borsa hareketliliği ne kadar ince

.

Leave a Comment