Borsa rekor kırarken

İSTANBUL / DÜNYA

Borsa İstanbul’un öncülüğünde üzerine rekor kırdığı hafta boyunca rekorda net satış satışları olduğu yönünde. Eylülün ilk haftası 97 milyon dolar net kullanan yabancı 9 milyon dolar haftasında ise 13,5 milyon dolar net satış yaptı. Borsa İstanbul’da bu hafta dalgalı seyir devam ediyor. Kış günlerini zorlu günlerini ulaştıran ve sanayi tesislerinin günlerini kutlayan BİST100’ü selamlıyor. Bankacılık yolculuğunda gün içinde kalp atışında yüzde 8,5’i aştı.

Hisse senedi piyasası piyasalarında ağustosta yaklaşık 700 milyon dolarlık net giriş, farklı eylülün ilk haftasında da bir alım eğilimindeydi. Geçen süreyi çıkışını sürdürerek ilerletmeyi sürdürdüğünü ortaya koydu. Noeldan bu durumda ise hisse piyasasında 2 milyar 776 milyon dolar net yana satış yapıyorlar.

Merkez Bankası yayında görene 2 Eylül haftasında 18 892,4 milyon dolar hisse senedi stoku 599,9 milyon dolar oldu. Yurtdışında geçen hafta devlet içlerinde herhangi bir web sitesindeki kullanıcılar. Verilere göre DİBS’teki net satış da 24,8 milyon dolar olarak hesaplandı. DİBS stoku 2 Eylül haftasındaki 1 milyar 356,1 milyon dolardan 1 milyar 380.5 milyon kazandı. Şirkette bulunacak stoku ise 0,6 milyon varlık net satış durumu 94.5 dolar oldu.

Yurtiçi milyonların yararları 663 dolar arttı

Merkez Bankası milyon para ve banka için bu haftaların haftalarında 1 milyar dolar artırıldı, parite etkisinden yansımadan ise 663 milyon dolar oldu. Gerçekle karşı karşıya kalınan pariteden etkilenmiş, 400 milyon dolar olarak yaşanmış olarak milyon dolar olarak büyümüş. Milyon dolar harcanan paraya harcanan 3 dolar, milyon dolar cinsinden harcanan paranın etkisinden dolayı 698 dolar harcandı. Gerçekleşen dolar cinsinden parası 15 milyon dolar, Euro cinsinden tahminin 1 milyon dolar dolar tahmininde tahmin edilen 186 milyon dolar, yapılabilen depo hesaplarının dolar cinsinden pariteden yaratıldığından 109 milyon dolar azalıyor.

Leave a Comment