Borsada sevişmek! CHP’nin kritik beş ismi açıklandı

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, borsadaki manipülasyon iddialarını getirdi. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seslenerek “Bu soruşturmadana kesitini çek” diyen Altay, Borsa İstanbul’u denetleyen 5 ismini açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının önden gelen pazar pazarlığıyla ilgili. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Borsa İstanbul’u ziyareti sürpriz toplantı yaptı. İki gün önce de Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, piyasa ile bir araya geldi.

Tartışmalar Engin CHP Grup Başkanvekili Altay’dan iddia bir iddia geldi. Altay, 5 isim açıkladı. Altay’ın açıkladığı isimler şöyle:

Erişah Arıcan: Devlet Ekonomi Politikaları Yönetim Kurulu Üyesi

Yunus Arıncı: Cumhurbaşkanına Bağlı Devlet Denetleme Kurulu’nun Başkanı

Metin Kıratlı: İdari İşler Başkanı

Fahrettin Altun: Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı

Ahmet Ali Alhammadi: Borsa İstanbul’un Katar temsilcisi

Altay’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Türkiye’de yargının çürüdüğüne onunla ilgili günlerden biraz daha belirgin. SPK Başkanı hakkında iddialar ve şikayetler var. Bir kadın ‘Bu aileden farklı aracılar vesilesiyle rüşvet” diyor. Bir planın yapılması gereken hem eleştirin, hem de iddiaların üzerine gitmekken böyle yargılar bu karşılaştırma saraydan işaretlenecek.

Erdoğan daha geçen gün Adlı Yıl Açılış Töreni’nde konuşuyor. Diyor ki “Birileri adalet sistemi kuralı çetelerinin kirli oyunlarına yönelik var gücüyle çalışılıyor. Böyle bir rezilliğe asla düşmek.”

Erdoğan, zaten rezillik yok. 180 milyonlardan bahsediyorum. İki taneden görevden alınan adam mı? Danışmanını görevden almak. Milletvekini de bir dahaki seçicie ‘aday yapmayız’ demek ortadaki pisliği aklamaz. Böyle arınamazsın. Bu meselede aklanmanın yolu savaşıdır.

Sen git demiyorum. Savcıların çözebilecekleri Erdoğan. Savcılar, çocukluktan korkmalarına. Bunu kabul edemediğimiz değil. Erdoğan’a sesleniyorum. Bu soruşturmanın gözünün o bakışını kardeşim. Bu pisliği kapatamazsın. ‘Darı unutur, bu işler geçer’ diyemezsin. Milletin kör kuruşunun sormazsak namerdiz. Hesap soramayacağımız bir iktidar bize nasip olmasın.

İşin içinde Hazine ve Maliye Bakanlığı var, SPK var, kamu bankaları var. DDK seyrediyor. Olan şu; borsada küçük kekleniyor. Silkeleniyor.

Adem 50 bin TL yatırmış. Bizzat’ı hayata geçiren ‘Borsaya gelin, borsaya gelin’ demiş. Sonuç; bankaların hisseleri şişirilmiş.”

“YATIRIMCI RESMEN SOYULDU”

Altay, borsadaki manipülasyonları şöyle anlattı:

“Hikaye şöyle;

Ağustos 2022 Sayın Nebati milleti borsaya çağırıyor. Ne varsa? Bir bakanın milleti yatırım konusunda yönlendirmesi garip bir yana. 128 milyarın buharlaşması gibi. Böyle doların 18’den bir gecede 12’ye düşüp, sabah 18’den satıp akşam 12’den alıp büyük rantlar elde etmesi gibi. Bunlar normal demokraside olan işler değil.

Borsada 129 bin kişi 500 milyar ve üstünde parası var. Bununla birlikte spekülatörler borsayla bankalarının fiyatlarını önce oyunları yapay olarak yükseltiler. Sonra bakan dahil ekonomi yönetimini adres gösterdi. Darı koşa koşa borsaya gitti. 23 Ağustos ve 2 Eylül’de Nebati tweet atarak açık çağrı yaptı. Sonuç; borsa çöküyor.

13 Eylül’den ayrılmaya başladı. Ciddi bir aşk var. Parasını enflasyondan, ipekten imal edildi, soyuldu. Bu vatandaşımız bizim vatandaşımız.

Ve SPK bu küçük küresel ölçekli ipek operasyonunu kadar seyrediyor. Son üç ayda bir Borsa İstanbul’da yaşanan döngülerin durumu. Soruşturulması lazım. CHP olarak 1 Ekim’de Meclis’te Anayasa’nın bize yetkileri kullanacağız.

Mübarek devlet değil holding başkanı bu adam.

Her şey Recep Bey’e Bağlı. Bu normal değil.”

5 İSİM VERDİ

“5 isim okuyacağım:

Erişah Arıcan: Devlet Ekonomi Politikaları Yönetim Kurulu Üyesi

Yunus Arıncı: Cumhurbaşkanına Bağlı Devlet Denetleme Kurulu’nun Başkanı

Metin Kıratlı: İdari İşler Başkanı

Fahrettin Altun: Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı

Ahmet Ali Alhammadi: Bu da beyefendinin yeni alternatifi Borsa İstanbul’un Katar temsilcisi

5’i de Borsa İstanbul yönetim kurulu üyesidir. Borsayı test etmesi gereken kurum SP, SPK’yı oluşturması gereken de Devlet Denetleme Kurulu.

El hak! Devlet Denetleme Kurulu Başkanı, Borsa yönetim kurulu üyesi. Devlet Denetleme Kurulu Başkanımız, Borsa İstanbul’un da yönetiminiz.

Hani damat demişti ya ‘At izi, izine karıştı’ vallahi güzel söz!”

MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ DÜŞÜRME KARARINA TEPKİ

“Merkez Bankası faizi düştü. Güler mi ağlar mısın? Düşürdün de ne oldu? Hangi banka kredilerini 1 puan aşağı çekti?

Devletin parasını bir özel sektör, devletten 12’ye alma bunaa 28’e veriyorsa sadece ‘tefecilik, eşkıyalık’ deniyor. Buna denemez. Kimin parasını kime veriyor? İtibarını sıfırlamış Merkez Bankası faizi 12’ye zor çekmiş. Milletin aklıyla alay etmedi.

Türkiye’de onu küçültüyor. Bir şey bakışı; banka. Bankaların yaşlarındaki ilk 6 ayıyla bu günlerin aynı günlerinde 400 büyümüş. Sanayi küçülmüş, tarım küçülmüş büyümüş.”

Kılıçdaroğlu’nun borsayı karıştırdı! Peş peşe iki toplantı

Leave a Comment