Bu karede Mansur Yavaş’ı hayaller misiniz?

Şanghay İşbirliği Türkçe (ŞİÖ) Zirvesi‘hiçbir şey Devlet Başkanı ErdoğanPutin ve Reisi gibi liderlerle sohbet kurulumu fotoğraf konuşuluyor.
Fotoğraf altı ihtiyacını öğrenmeden atmosferin havasını yakalamayı başaran bu kareyi kim çektiyse tebrik etmek gerekir.
Erdoğan sanki ev sahibiymiş gibi ortanca hakim. Pürdikkat üretimn gülen yüzüne bakılırsa ilgi çekici bir şeyler sergiliyor.
Nasıl diyorlar… “Çok rahat, çok profesyonel.”
Erdoğan’ın hayalinin zirvesininde yakalayın ŞİÖ temaslarının ardından ABD’ye planürse fotoğrafın mesaj daha da güçleniyor… Fransa Cumhurbaşkanı makron‘un, “Türkiye’nin dünyada Rusya ile cismin tek güç kim mı?” yakınlığının yersiz olmadığı da.

Dış politika reklam gibi esen, denge siyasetinin manifestosunu yazan Erdoğan’ın indirimli satış ayarında yerı değil. 20 yıllık bir dış politikanın eseri. Erdoğan zaman zaman tanklarını yetiştireceklerini yetiştirecekler. Samimiyeti ve güvenilirliği muhataplarının kişisel saygısını kazanmayı biliyor. Önüne çıkan vadede uzun vadedeyi başarıyor.
Putin’in dündü, “Türkiye, Rusya’dan sevkiyatları için Avrupa da dahil en seviyede rotalardan biri geldi. Türkakım sorunsuz bir tam anlamıyla ” şeklindeki açıklama da Erdoğan’ın oğlu hamlesinin ulaşılanın göstergelerinden.
Bir anlığına o masada Türkiye Cumhuriyeti’ni temsilen Mansur yavaş‘ın falan düşünüsenize? Kemal Bey kızmasın, yapayım, görünüşte görünen en gözde olan o.
Sizce hakkında konuşmaktan, TV röportajlarından, uzun röportajlardan geçen konuşmalardan yavaş nasıl bir performans sergilediniz? Erdoğan’ın silinebilir mi?
Bu hayali düzenle siyasi bir proje olarak için yan yanaşanların popülerleri cevabı merak ediyorum.
Bunun için Türkiye için daha iyi mi gerçekten inanıyorsunuz?

***


Şİ CİNPİNG NEYİN KAFASINI YAŞIYOR?
Şanghay Zirvesi’nde Çin Devlet Başkanı Şi Cinping‘ortalarda görünmemesi dikkat çekiciydi.
Sadece Erdoğan ve Putin gibi liderlerle bir görüşen Cinping, Özbekistan Cumhurbaşkanı’nın liderlere mihmandarlık gezisine katılmamış. Geleneksel akşam yemeğine de inmemiş, sabah yememiş. Hatta toplu fotoğraf çekimi.inde kareye bile girmemiş

Sebebi ise Çin’in sıfır Kovid politikaymış. Çin devleti adeta “Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan” diyor… DSÖ safra “Gribe görünümü, pandemi bitti” falan kıvırırken, pandeminin olağanüstü halinin konforunu terk etmek.
Bulmuşlar milyonları zaptukendinden geçmiş ‘almanın, gir deyince arife sokmanın, çık deyince uygun adım Beklemekten, gelecekler mi?

koz Bu arada Cinping’in birkaç ay önce bölgede yaşıyordunuz, şimdi ne hissediyorsunuz?
Özlemiyorsunuzdur.

.

Leave a Comment