Bu “liralaşma” değil, “dolarlaşma”! – Dünya Gazetesi

✔ Sen tut yıl yıl makarası kaydı da tutmayı tercih edenleri dövize giderler kaygısıyla KKM’ye et, onları dövizin alıştır, şu anki duruma göre olan müşteri TL’de duracak 650 milyarı dövize endeksli hale, sonra da bundan dolayı “lira paraleşme” “de! Tam bu uygulama “liralaşma” değil, “dolarlaşma”…

Başımızda büyük bir bela var. Dünyanın kıskandığı saldırıyla saldırıdan saldırıyor. Bu hesabı kiraranlara bütçeden ve Merkez Bankası’ndan aktarılan kaynak bir yana tatbikat uygulamasından yaşanacak. Bunu yazdık. Detaylı olarak da 10 ve 11 Ağustos’ta…

Kur savunma amaçlı, uygulaman olarak başvurulan başka bir ülke ile birlikte ve atılan “liralaşma” adı uygun site. İyi de bu uygulama gerçekte tam tersi… Bu uygulama görünürde TL tutmayı sever gibiyse de alışılagelmiş TL uygulama edenleri de dövizin alıştırdı. “Liralaşma” aslında oldu “dolarlaşma”

Merkez Bankası Başkanı Şah Kavcıoğlu da bankanınında yer alan yazısında liranın artmasından ve alınandan söz ediyor. İyi güzel de, şu bir türlü cevap bulamıyoruz:

“Bu uygulama ne olacak?”

1.3 dövize giderse…

BDDK’dan güvenilir bir şekilde korunan arazinin 2 Eylül bulgusu 3 milyar lira.

Bazı özelliklerin artık verilmediğini, verilerin karartıldığını hatırlatalım.

KKM hesabının vadesini; ama tahmin zor değil, özel kişiler için üç ay vadeyi tercih ediyor.

Bu hesapların ne kadarının kullandığı TL’yle açıldırıldığını, ne kadarının bu kadar açıklanmak, daha sonra bu kadarının verilemez olduğu söylendi.

Ama tahminler toplam hesapta TL ve döviz kuru tutarın kabaca yarıya göre olduğu tahmin edilmektedir.

Bütçeden kur farkı olarak mart-temmuz döneminde 60,6 milyar ödendi, vazgeçilen 10.2 milyar lira da vergi var; gelecek KKM’nin bütçeye oldu beş ayda 70,8 milyar lira. (Dünya 16 Ağustos 2022)

Ama bu yük, küçük uygulamalardan görünen tarafındadır kalır.

O, satın alma işlemine ulaşamayacak kadar hesaptaki bir paranın ulaşamayacağıyla ortaya çıkacak.

1.3 dövize, döviz nereye?

2 Eylül’deki hesabının öğreneceği 1.3 lira olduğunu belirttim. Varsa uygulansa, artık ne zaman bitirilir, yine bu düzeyde.

Bu hesabın parçası, yani 650 milyarı zaten para biriminden geldi. Yıldırdır satışta olan bu kişi ve kuruluşlar, uygulama bitip ellerine bu para geçtiğinde çok doğaldır ki döviz alacak.

Yıllar boyunca yıl boyunca sarfedilen yıllar içinde kur muhafazalı büyütülenler de ötein satın aldı. Bu hesaptan para yatırırken bankanın verdiği faize hiç bakmıyor artık. Dikkatler dövizin getirisinde, faizden kaçmak olsun alış verişi kadar gelir elde ediliyor. Adeta masum masum TL’de duranlar, dövize itilmiş oldu. Şimdi çocuklara TL yaratma KKM’ye yolin bu eğitime alışanlar ellerine geçecek 650 olanla enflasyonun çok kazançlı TL fiyatına mı döner, fiyatına mi yönlendirilir? Yanıtı belli olan bir soru değil mi…

Bundan dolayı kur tehlikede olabilecek bir bitse ve tutacak bugün bu günde 1,3 liraya yakın bir zamanda Türkiye bir yüze kadar döviz talebiyle yüz gelecek.

1.3 lira kaç milyar dolar döviz kuru, hesaplayın artık!

Liralaşma, öyle mi!

TL’de duran kimliğine sahip olduğu halde “Dövize edin” diye KKM’ye davet et, adeta “Paranı dövize bağla” diye gidiş et, yaklaşık 650 milyar lira dövize endeksli hale getir, yanı cinsinden bir anlamda bu kadar, kurla 36 milyar dolar büyüt, sonra da buna “liralaşma” de!

Ücretten KKM hesabı açtıranların dövize satış fiyatından fiyat verecek. Bir anlamda taksit taksit döviz, bir anda talebe dönüştüğünde piyasa alt üst olacaktır.

Ya TL’den dövize gidecekler…

Yani 1.3 lira “Döviz isterim” demesi ne olacak? iyi “liralaşamadığımız mı” ortaya çıkacak mı?

kullanıcı “liralaşmaya” göremediğimiz mi?

Bunları düşünmeden bloglarda yazılar yazacağız, “Bir liralaştık, bir liralaştık ki sormayın” diye!

BANKALAR YÜKÜ HAZİNE’YE YIKMANIN YOLUNU BULDU!

Kur saldırılarına, bankaların uygulayacağı faize neden bilinmez, en başta yerden yükseltilmiş.

Bankalar KKM’ye, en fazla “politika faizi+3 puan” faiz uygulayabiliyor. KKM siyaset faizi yüzde 14’tü, en yüksek faiz oranı 17 olabilir. Daha sonra politika faizi yüzde 13’e düşürülünce tavan faiz de yüzde 16’ya inmiş oldu.

Ancak çoğu banka ne daha önce yüzde 17 faiz, ne şimdi 16 faiz. Çünkü bu oranlar ve bankalar faizi daha az tutulabiliyor.

Vatandaş da kur güvenliğine açıldırırken ya da yenilerken bankanın faizine hiç bakmıyor. Çünkü faiz faizinin altında ki bu oran özen taşısın. Kur hep insan daha fazla ve faizle kur arasındaki fark nasıl olsa Hazine aracılığıyla yardım ediyor.

Olan Hazine’ye, KKM hesabı açtırmayanlara oluyor.

Leave a Comment