Bu ülkedeki barışına en büyük tehdit Süleyman Soylu’dur

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün bakanlık ve ona bağlı bütçeleri görüşülüyor.

Komisyonda söz alan Garo Paylan“Geçtiğimiz günlerde İstiklal Caddesi’nde gerçekleşen terör saldırısını kınıyorum ve lanetliyorum. Bize düşen yalnızca kınamak ve lanetlemek değil. ve lanetliyorlar.

“BÖYLE BİR İSTİHBARAT ELEMANI GÖRDÜNÜZ MÜ”

Paylan, terör saldırısının ardından sosyal medyaya yönelik bant genişletmeyi anımsattı ve “O gece bir kişi konuştu. Kim? Süleyman Soylu. Ne dedi? ‘Bu olay, Kobani’den talimat geldi, Afrin’den girdi; PKK’nın, PYD’nin ‘Değerlendirdiğimiz’ dedi.Bir hüküm kurdu Soylu.Olaya bir bakalım.Bir kadın var, yüzü gözü morarmış, belli ki işkence görmüş gözaltında.Orada bir ifade almış.Bu ifade alınmadan ifadesini Soylu açıkladı.Dedi ki ‘İtiraf etti, ben istihbarat birimiyim’ dedi. ‘.İstihbarat filmlerini izlemiş, kitaplarını okumuşsunuz.Siz,böyle bir istihbarat elemanı gördünüz mü?Şaşkın.Olay yapıyor ve evine gidiyor.Evde yakalanıyor.Böyle bir istihbarat unsuru gördünüz mü’ diye sordu.

“ŞUSTURUR MUSUNUZ ŞU BAKANI LÜTFEN”

Sözlerinin sürekli Bakan Soylu tarafından kesilmesi üzerine Paylan, Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz’a, “Sayın Başkan, susturuyorsanız şu Bakan’ı lütfen” dedi.

“SAYIN BAŞKAN, ŞU HADSİZ BAKAN’I SUSTURUR MUSUNUZ RİCA ETSEM”

Gelecek yıl yapılacak seçimleri hatırlatan Paylan “Seçimlere doğru giderken hep provokasyonlar olmuştur. 2013-2015’te çözüm süreci vardı” diye düşünerek Bakan Soylu, Paylan’ın gitmesini kesmeyi sürdürdü. Bunun üzerine Paylan, Komisyon Başkanı Yılmaz’a bir kez daha, “Sayın Başkan, şu hadsiz Bakanı’nı susturabiliyorsunuz rica etsem… Sayın Başkan, susacak mı şu Bakan” diye konuştu.

“BU ÜLKENİN BARIŞINA EN BÜYÜK TEHDİT SİZSİNİZ”

Paylan, Soylu’ya, “Bu ülkenin barışına en büyük tehdit sizsiniz. Biz sorgulayacağız. Niye? 7 Haziran-1 Kasım’ı hatırlayacağız. 7 Haziran’da AKP iktidardan düşmüştü” dedi. Soylu, bu sırada Paylan’ın yaşadığı bir kez daha kesti.

“SURUÇ’TA 33 GENCİMİZ, CEYLANPINAR’DA 2 POLİSİMİZ KATLEDİLDİ”

Çözüm sürecine değinen Paylan, “Sonra FETÖ ile kavga başladı. 7 Haziran’dan sonra bombalar patlamaya başladı. O dönemde biz bir darbe dinamiği görüldü. Suruç’ta 33 gencimiz katlandı, Ceylanpınar’da 2 polisimiz katlandı. Bu olayda da aynen ‘PKK /PYD yaptı diye aynı haber yapıldı.Ahmet Davutoğlu’na istihbarat gitti.Ahmet Davutoğlu da emri verdi, uçaklar kalktı, bombalamalar başladı, çatışmalı süreç başladı. Kasım ile ilgili birçok insan, insanın yüzüne çıkamaz’. Terörle mücadele konusunda defterler açılıyor. O dönem hükümetteydi Süleyman Soylu” diye konuştu.

“SOYLU, DEMOKRAT PARTİ’DEN FETÖ İLE YAKIN OLMAKTAN DOLAYI İHRAÇ EDİLDİ”

Paylan, “Geçmişten ders çıkarmalıyız. 2007 yılında Hrant Dink cinayeti, duruyor Santoro cinayeti, Zirve cinayeti, duygusal duygularla işlenmiş cinayetler olarak konuldu. Önce ‘Ergenekoncu’ denilenler, sonra ‘FETÖ’cü’ olarak yaftalandı. O zamanlar Süleyman Soylu, Demokrat Parti’ nin genel başkanıydı.Niyet ihraç edildi Orda?Çünkü FETÖ ile yakın olmasından dolayı ihraç edildi.Toplantılarına katılmaktan dolayı ihraç edildi” diyerek Bakan Soylu’yu eleştirdi.

“NE ZAMAN BİR YUMUŞAMA EMARESİ VARSA BU TİP PROVOKASYONLAR VAR”

Bakan Soylu’nun daha önce yaptığı “Bir güvenlik makalesi bile okumadım” açıklamasını anımsatan Paylan, “‘İçişleri Bakanlığı ile ilgili bir şey bilmeden bakan oldum’ dedi, değil mi? Doğru. Aysel Tuğluk, bir hakkın sonucu olarak serbest bırakıldı. dışında Selahattin Demirtaş, özel bir uçakla Diyarbakır’da kalp krizi geçiren koruyucusuna götürüldü. varsa bu tip provokasyonlar var” diye konuştu.

“BU ÜLKENİN BARIŞINA EN BÜYÜK TEHDİT SÜLEYMAN SOYLU’DUR”

Soylu’nun evlilik ilişkisini açıklamalarını da eleştiren Paylan, “Geçmişte de güvenlik toplantısı Hakan Fidan diyor ki ‘Sınırın geçtiğini geçeriz, birkaç füze atarız, sınır ötesi harekatı belirleriz’ diyor. Bugün de Sayın Soylu, ‘Kobani’den emir geldi’ söyleyerek sınır ötesi yeni bir harekatın yansımasını yapmak istiyor.işte toplumsal barışımıza en büyük tehdit bu.yine başbakan diyorki ki ‘devletin uçağı ile bir ton görünümü kaldırıldı, benim başbakanlık uçağında’. Bugün de ‘vatan, millet’ diyerek gözlemleyen kaçakçılığı yapılıyor.

.

Leave a Comment