Bu WhatsApp dikkat edilmesin, hedefinde Türkiye’deki da var

WhatsApp çalabilir!

Siber güvenlik araştırmacıları ‘WhatsApp’ın kullandığı WhatsApp’tan yeni bir kötü amacı öğrenmek. Resmi yayınlayamayan insanların sahip olduğu kişi için popüler olan bu mod, Truva atlarını indirebilen, ücretli Truva hesaplarını yapabilen, WhatsApp’ın mobil cihaz hesaplarını çalıştırabilen tribün atınına bulaşmasına neden oluyor.

Dünyanın dört bir yanındaki oğlu iki ayda bu tehditten, Türkiye’den ve yüzünden 27′ META (Orta Doğu Afrika) bölgesindeydi. Kaspersky araştırmacılarının tespitlerine göre bu içerikler için metinler 9’u Türkiye’de.

SALDIRGANLAR ‘YOWHATSAP’I KULLANIYOR

Söz konusu kötü amaçlı mod, popüler Snaptube uygulamasıyla duyuruluyor ve Vidmate aracılığıyla dağıtılıyor. Bu, modüller tarafından daha az geliştirilmiş uygulamalar ve kurbanların artırıyor.

WhatsApp, dünyadan kullanılanlardan kullanılan en iyi iletişim programı biri. Tüketicilerin içeriğinden sunulan özelliklerden memnun değil. Bu trafik yardımı ile sohbetlerinde özel arka planlar ve yazı tiplerinde, toplu veya belirli konuşmaları tercih ediyor WhatsApp modlarını tercih ediyor.

Ancak bu tür modlar maalesef her zaman yok değil. Daha önce WhatsApp’ın tehlikeli Triada Mobil’de yayan bir diğer okuyucularını atını kullanan Kaspersky araştırmacıları günümüzde kötü saldırganların bazıları YosApp’ın versiyonunda kötü niyetli saldırganların dünyada gidiş App’te devam eden yazılımda ilgiden yararlanmaya görülür.

ANDROID UYGULAMA ÜZERİNDEN REKLAMINI YAPIYOR

Siber insanlar için yeni uygulanmalar çok kullanıcıyı etkilemek için bir uygulama için uygulanmakta olan, YouTube, Facebook ve Instagram’dan popüler için kullanılan Android Snaptube’de kötü hedef YoWhatsApp tasarlanın reklamını yapıyorlar.

YoWhatsApp, dünya çapındaki insanlar tarafından kullanılan Snaptube uygulaması aracılığıyla tanıtıldığından, çoğu kişi bu modun zorlun hakkından haberdar değil. Snaptube’un geliştiricilerinin safra saldırganların kendi uygulamalarındaki yasal reklam satışlarından yararlandıklarının değişkenliklerini ifade etmektedir.

KÖTÜ AMAÇLI SÜRÜM: WHATSAPP PLUS

YoWhatsApp ayrıca Vidmate aracılığıyla da dağıtılıyor. Bu uygulama, YouTube’da kullanılmak için kullanılan ek uygulama olarak, resmi olmayan bir Android uygulama mağazası olarak içerir.

Burada saldırganlar YoWhatsApp’ın “Whatsapp Plus” adlı kötü amaçlı yayınlıyor. Vidmate resmi bir uygulama yapmak için, kötü amaçlı yer alma olasılığı çok daha yüksek.

ÜCRETLİ SERVİSLERE ABONE YAPABİLİR

Söz konusu WhatsApp kullanımı için kullanıcılar için önce kendi uygulama hesaplarına giriş yapmaları gerekiyor. Ancak vaat edilen yeni özelliklerle birlikte onlar için Triada Truva Atını da tesisata davet ediyor.

Saldırganlar virüs bulaştırdıktan sonra kötü amaçlı yükleri indirip çalıştırıyor ve WhatsApp resmi büyük hesap anahtarlarını ele geçirir. Bu da onlara hesapları ele geçirme ve alışverişlerini farkında olmadan istemeden servislere katılmadan sunum yapıyor.

NELERE EDİLMELİ?

Kaspersky Güvenlik Araştırmacısı Anton Kivva, şu uyarıları yaptı:

“Meşru uygulamalarda reklam yayınlamak, suçluların kötü kullanım uygulamaları yayması için kurnazca bir yere gönderilmek. Çünkü burada kullanılan, üzerinde reklam yapıldığına dair bir risk barındırmaktadır. Ancak oğul örnekte de örnekte durum böyle olmuyor. Bu tüketicilere yalnızca resmi uygulama mağazalarından uygulama indirmelerini sağlar. Bunlar çok sayıda özel kullanıcı kullanıcısıdır. Ancak bununla birlikte kaptırma veya paranızı çalıştırmayı azaltarak kesinlikle çok daha fazla var bir sunacaktır. Yüklü uygulamalara hangi izinleri deneyebilir.”
Leave a Comment