Buğday kokusu – Deniz Zeyrek

Deniz Zeyrek

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş geçen çarşamba günü halka açık bir toplantı yaparak “Kırsal Kalkınmada Ankara Modeli” projesini anlattı.

sıcak siyasi gündemi, bu günün toplantılarıyla CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti lideri Meral Akşener‘in uzun bir aradan sonra bir araya geldi ama yavaş‘ın çekici bilgiler benim açımdan daha ilgiydi. Bugün o bazılarını uygulamalarını de kullanmak için:

Proje kapsamında,

– Ankara’da 33 bin çiftçiye tohum, fide, gübre, mazot, hayvancılık, örgülü işlemeler vardır. Çiftçiler, çiftçi karta yüklenen parayla mazot, gübre, tohum almış. Başkent marketlerlenmiş ve çiftçilerin alınacak ürünlerle buluşturulmuş. Sulama göletleri.

– 3 büyüme 24 milyon adet sebze fide, 4,5 milyon kg nohut bitkisi, 2 milyon kg yem bitkisi yetiştirildi.

– 2 yaklaşık 14,5 milyon kg buğday tohumu dağıtılmış.

– 2021’de 3 milyon kg arpa, 200 ton mercimek tohumu dağıtılmış.

– 30 bin çiftçi arpa ve buğday tohumu.

– 17 bin 716 çiftçiye 34 milyon 656 bin lira mazot, 12 bin 143 çiftçiye 1 milyon 220 bin litre bitki yetiştirilmiştir.

– Çiftçilerin satın alınmış olması, Ankara’nın için uygulanmış.

– Çiftçilere 153 gebe manda, 13 Holsteinve, 379 Ankara keçisi dağıtılmış, 2 bin 761 suni tohumlama sözü verilmiş.

Peki ne olmuş bu desteklerin?

yanıtı Mansur Yavaş‘ın cümleleriyle vereyim:

“Cumhuriyetin başkenti Ankara kalkınmada fitili ateşledi. Ankara’daki çiftçilerin yüzde 73’üne ulaşıldı, destek verildi. 3 milyon 680 milyon lira yatırımla 33 bin katkı 4 milyar 446 milyon 663 bin liradan fazla kazanç sağladı.”

Daha ne olsun? Ankara Büyükşehir Belediyesi bir koymuş, Ankaralı çiftçi 6 adet elde edilmiştir.

yavaş‘ın buluşmasına Ankara’nın farklılarından gelen çiftçiler de katılmıştı.

Çoğu tarladan satılıktır. Tenleri kavruk, nasırlı, kıyafetler, domates, nohut eldu. Belediyenin verdiği bir ürünü altıya çıkarmanın mutlu gururu içindeydiler.

O toplantıdan okuldan eğitim planlamak: Yol, okul bakımı hazırlamak, çöp toplamak, kenti temiz tutmak. Bu yol, fark yaratmakta, insana dokunacak projelerle oluyor. yavaş, Ankaralı çiftçiye dokunarak, hayata kazandırılır. Karşılığını da almış.

★★★

O toplantıdan dönerken doğup büyüdüğüm Kars’ın Susuz ilçesinin Belediye Başkanı Oğuz Yantemur aradı.

“Abi bana bir adres ver, sana ekmek göndereceğim” dedi.

“Hayırdır Oğuz, Ankara’da ekmek kıtlığı mı var” diyetime.

Gülerek anlattı:

“Hani İzmir Belediyesi, ilçemize 130 bin buğday arpa tohumu hibe etmişti ya… Başkan Tunç Soyer için Kars’a gitmişti ve ekimini birlikte yapılmışk. İşte o buğdayların, arpaların hasadını yaptık. Bu yıl mevsim de iyi geçti. Bire 10-12 ürün aldık. Öğüttük ve emeği geçenler için tandırda ekmek pişirmektik. İşte o ekmeklerden göndereceğim. Şimdi sıcak sıcak tandırdan çıkıyor.”

Oğuz Başkan telefonu kapattıktan sonra da görüntüsü gönderildi.

Fotoğrafı ucuza boğazım düğümlendi, gözlerim yaşardı. Buğday tarlalarında hasat büyüklükleri, sapları atıp, elekten geçen çuvallara dolgusa eskidım. Koku hafızamın bana oyunu, yıllar önce pato olsasun eleğinden doldurduğum ve koklandığım düşünülenlerin o anda iliklerime kadar. Fotoğraftaki kadınlar da Şamama Nenemi ve annemi anımsattı. beslenmedeki kokuna, hep “ana kokusu” evde sıcak ekmek kokusu ekleniyor. Tandır damının kapısında, üzerinde tereyağ olan çinko siniyle ilk sıcak gidişinini kedi gibi büyümek isteyen çıkış ve özlemini geçirmek.

★★★

Pandemi, acımasız bir gıda olmuştu. demokrat belediyelerin planlarından, köylüye, çiftçiye yönelmesi, gıda üretimi artıracak üretimler, yeni nesil belediyeciliğin saç oluşturacak.

Her zaman söylerim: “İnsan yerde doyamazsa göç eder.”

Yerel ulaşım, Mansur Yavaş ve O Yantemur gibi mekanlarda üretilebilirse, ülke olarak büyütülebilir bakabiliriz.

Deniz Zeyrek Deniz Zeyrek Tüm Yazıları için tıklayın

.

Leave a Comment