Bursa’da kitap şöleni coşkuyla başladı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu sene üçüncüsü düzenlenen ve Türkiye’nin önde gelen yayınevleri, sahafları ve yazarlarının yer aldığı ‘Kitap Günleri’, kalabalık ve coşkulu bir törenle açıldı.

Bursa'da kitap şöleni coşkuyla başladı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından birincisi 2019 yılında düzenlenen ve kitapseverlerin büyük beğenisini kazanan Büyükşehir Belediyesi Kitap Günleri, kapılarını üçüncü kez Bursalılara açtı.

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde kitapseverlere 10 gün boyunca adeta kültür şöleni yaşatacak olan Kitap Günleri, Bursa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Odası atfedildi.

‘Bursa’nın 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti olması münasebetiyle’ Türk dünyasının yazarları da etkinlikte yer alıyor. Kitap Günleri’nin bu senekben ‘onur konukları’ ise Bursa’nın yaşayan değerlerinden Prof. Dr. Süleyman Uludağ ile Güney Amerika edebiyatının önemli kalemlerinden Arjantinli Carlos Maria Dominguez oldu.

120’yi aşkın yayınevinin katıldı

120’yi aşkın yayınevinin katıldığı ve 50’ye yakın söyleşinin devam etkinliğinde; Atilla Dorsay, Bekir Develi, Beşir Ayvazoğlu, Beyhan Budak, Bircan Yıldırım, İhsan Fazlıoğlu, İlber Ortaylı, Kemal Sayar, Mete Yarar, Mustafa Şen, Nurullah Genç, Sadettin Ökten, Saniye Bencik Kangal, Serdar Tuncer, Varol Yaşaroğlu, Yasin Pişgin ve Yusuf Kaplan gibi 200 civarında yazar ile şair, okurlarıyla buluşacak.

Bursa’da kitap şöleni coşkuyla başladı


Bursa da kitap şöleni coşkuyla başladı #1

açılış töreni yapıldı

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki açılış törenine; Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Bursa Milletvekili Osman Mesten ve Atilla Ödünç, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer, Bursa Matbaacılar ve Kırtasiyeciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akif Erol ve kitapseverler katıldı.

Bursa da kitap şöleni coşkuyla başladı #2

“Kitap okumak isteyenler için mekan ve geçmişteki kullanımlarının geçerli olduğunu”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, törenlerde yaptığı konuşmada 10 gün boyunca insanların sup kitaplarının konuşacağını söyledi.

Bursalıların kitapla ve yazarlarla buluşup söyleşilere katılacağını söyleyen Başkan Alinur Aktaş, Bursa’nın ve Türkiye’nin geleceğine katkı sunmuş olacaklarını ifade etti.

Teknolojinin bilgisayarlarını ve bilgi işlemlerimizi sürdürmemize rağmen tutulan kitapların her zaman değerli ve değerli hazinelerini çizen Başkan Aktaş, okumak, hayal kurmak, fikir üretmek ve eser vermek için kitap okumanın şart olduğunu söyledi.

Kitaplarla aramızın her zaman iyi olması gerektiğini söyleyen Başkan Aktaş, “Aslında kitaplara ayıracak çok vaktimizin geleceğini bileceğiz. Kitap okumak isteyenler için mekan ve zamanın önemi geçmişteydi. Bir iki sayfa yolculukca bile ufkunuzun ve vizyonunuzun zirveye ulaştığını anlarsınız. Kitap her kapıyı açan önemli bir şey değildir. İnancımızın da ilk emrinin ‘oku’ olduğunu unutmamalıyız. Kitap Günleri’nin ilkini 2019 yılında yola çıkmak. Bu sene de dolu dolu bir Kitap Günleri hazırladık.

Onur konuklarımıza, tüm yazarlarımıza, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bursa Büyükşehir Belediyesi altyapıdan üstyapıya kadar birçok alanda çalışıyor. Ancak bu ve benzeri organizasyonlar beni daha çok heyecanlandırıyor. Gençlerimizin daha kaliteli ve özgüven içinde olmasını istiyoruz. Gelecek vizyonel bakanel gençlik istiyoruz. Bu nedenle Kitap Günleri’nin çok değerli olduğunu biliriz.dedi.

Bursa da kitap şöleni coşkuyla başladı #3

Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür

Bursa Milletvekili Osman Mesten, Müslümanların ve Türklerin kitabi bir medeniyet olduğunu, Batılıların karanlık çağ dediği Orta Çağ’ın aslında kendi medeniyetimiz için dünyanın aydınlatıldığı bir çağ olduğunu ifade etti.

Son yüzyıldadır kitaplardan uzak kaldığımızı da anlatan Mesten, bu ve benzeri programlarla geçmiş kodlarımızın insanlarına yeniden yükleneceğini vurguladığı çekirdekte emeği geçen Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ve geçen emeğine teşekkür etti.

Bursa da kitap şöleni coşkuyla başladı #4

“Kitap Günleri’ni değerli buluyorum”

Kitap Günleri’nin onur konuğu Prof. Dr. Süleyman Uludağ, Kitap Günleri’nin hayırlı olmasını diledi. İnsanların yolcuları 5000 senedir bir nesne üzerine yazmaya devam etmeye çalışın, kartların bulunmasıyla kalabalık kütüphanelerin oluşturulduğunu dile getirdi.

Teknolojinin geliştirmeleriyle kitapların herkese daha kolay ulaştığını söyleyen Uludağ, “Kitap bilişime zarar verme aracıdır. Bugün bilgi asrındayız. Sağlıklı bilgiye ulaşmak için çeşitli olanaklar var. Bunların başında kitaplar geliyor. Bu yüzden küçük Kitap Günleri’ni değerli buluyorum. Emeği geçen Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Bursa da kitap şöleni coşkuyla başladı #5

“Kitabın icadıyla kelimelerinin en azimli ve en etkili icrası”

Kitap Günleri’nin bir diğer onur konuğu Carlos Maria Dominguez, çok uzaklardan biri Bursa Kitap Günleri’ne davet eden Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

Kitapların içinde seslerin kilitlendiği bir hazine sözcükleri olduğunu ve okuyanı alıp özgürleştirdiğini anlatan Dominguez, kitap icadıylain en azimli ve en etkili mesajın sağlandığını ifade etti.

Alınan kitapların içindeki bilgilerle birlikte evimize misafir olacağımızı ve kütüphanemizde ağırladığımızı verdiğimiz Dominguez, kitap ve kitapçının dijital dünyaya ayak basmak için mücadele etmeyi hedeflediği aktardı.

Bursa da kitap şöleni coşkuyla başladı #6

Gençlerle sohbet edildi

Bursa Matbaacılar ve Kırtasiyeciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akif Erol, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin şehrin hareketliliğini geçirerek geçirdikleri programın tüm hayırlı uğurlu olmasını temenni etti.

Konuşmaların ardından Başkan Alinur Aktaş tarafından Kitap Günleri’nin ‘onur konukları’ Süleyman Uludağ ve Carlos Maria Dominguez’in doğum gününün anısına plaket takdim edildi.

Başkan Aktaş ve beraberindekiler, açılış konuşmasının kesilmesinin ardından stantları gezerek gençlerle sohbet edip kitapları okudu.

Bursa da kitap şöleni coşkuyla başladı #7

Bursa da kitap şöleni coşkuyla başladı #8

Bursa da kitap şöleni coşkuyla başladı #9

Bursa da kitap şöleni coşkuyla başladı #10

Leave a Comment