Büyük yankı uyandıran ‘Facebook skandalı’ iddiası! Söylenenler ağızları açık bıraktı: Bazı vakalarda rüşvet bile varmış

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Facebook hakkında skandal bir ‘skandal’ iddiası ortaya atıldı. Mark Zuckerberg’in liderliğindeki Meta şirket çatısı sahibi en önemli sosyal medya platformlarından biri olan Facebook’ta kullanıcı hesaplarının ele geçirildiği iddia edildi. Ayrıca, ABD basınında çıkan bu iddialara göre hesapları ele geçirenler şirket çalışanlarıydı. Haber büyük yankı uyandırdı.

HESAPLARI ELE GEÇİRMİŞLER!

CNBC’nin The Wall Street Journal’dan aktardığı haberine göre, şirket çalışanlarının Facebook kullanıcı hesaplarını ele geçirme iddiasıydı. Kaynaklara ve belgelere sahip bulunarak ise bazı vakalarda rüşvetin söz konusu olduğu bildirildi.

Habere göre, her şey Facebook hesaplarına erişim engellenen kullanıcılarla başlıyor. Bu kullanıcılar, genellikle direkt olarak Facebook’a ulaşmak gibi geleneksel kurumlar hesaplarına yeniden erişim sağlayamadıkları için Meta içinde hesaplarını açabilecek olan harici kaynaklar arıyor. Bazı çalışanlar, bu yolla kullanıcı hesaplarını ele geçirme veya kullanıcı hesaplarına erişmek için bilgisayar korsanlarından binlerce dolar rüşvet barındırıyor.

BAZİ ÇALIŞANLAR İŞTEN ATILDI

Bir iç soruşturma yapan Meta’nın ise, soruşturmanın bir sonucu olarak Facebook kullanıcı hesaplarını attığı ve ele geçirdiği iddia edilen bazı çalışanlarını işten çıkardığı sonucu ileri sürdü.

facebook iç

Rapordaki bir başka iddiaya göre, görevden alınan çalışanlardan bazıları, şirket çalışmasına yardımcı olmak için çalışan araçlara erişim izni verilen ve Meta’nın izin verilen ve Allied Universal adlı şirket tarafından işe alınan Meta’nın izinleri.

Bu olay Oops olarak dahili bilgi bir araç aracılığıyla yapıldığı bildirildi. Aktarıldığı güvenlik şirketi, kullanıcıların hesaplarına koruyucularına veya hesaplarını korumalarına yardımcı olmak için “Oops” hesabı bir sistem kullanıyor. Başlangıçta ve özel dahili bölümler kullanım için tasarlanmış bu sistem, rapora göre çalışan herhangi bir bireysel kullanıcıya gerçek hesabına erişim kullanımına izin verdi.

“İNSANLAR ASLA BUNLARI YAPIMALI”

Meta İletişim yöneticisi Andy Stone CNBC’ye verdiği demeçte, “Dolandırıcılık hizmetleri şeytan grupları, bizimki de dahil olmak üzere her zaman çevrimiçi platformları hedefliyor ve taktiklerini yaygın olarak kullanılan tespit yöntemlerine göre uyarıyor” dedi.

Buna ek olarak Stone, ”İnsanlar asla hesap satın almamalı veya satmamalı veya bir hesap kurtarma hizmeti için ödeme yapmamalı çünkü bunu yapmak Şartlarımızı dağıtıyor. Ayrıca, bu tür operasyonları ele almak için güvenlik önlemlerimizi düzenli olarak güncelliyoruz ve bu tür planlara karışanlara karşı uygun önlemleri almaya devam ediyoruz.” kullanım kullandı.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Bu sektördeki büyük işten çıkarmaların nedeni ne?Bu sektördeki büyük işten çıkarmaların nedeni ne?
Türkiye'ye güvenmeye karar verildiTürkiye’ye güvenmeye karar verildi
Münbiç'te tanışıp aşık olmuş!  Her şeyi tek tek anlattıMünbiç’te tanışıp aşık olmuş! Her şeyi tek tek anlattı

.

Leave a Comment