Camilla’nın yıllarına ‘lanetli’ elmas düştü

class=”medyanet-inline-adv”>

MERAKLI BAKIŞLAR 6 MAYIS 2023’E ÇEVRİLDİ
Anlaşmayla, İngiltere’nin en yaşlı olan Charles’ın giyeceği 6 Mayıs 2023’te gerçekleşecek. Büyük düşüşte dünya çapındaki meraklı bakışlarını üzerinde top olan bu modelde Charles’ın yanı sıra eşi Camilla da konsort olarak taç giyecek. İşte bu sitenin daha öncesinde en çok ilgi gören görünümünden biri de burada. Yani Camilla’nın taçta giyeceği. Daha sonra ‘nokta atışı’ yapılırk, o tacın üzerinde yer alan elmasta.

O TAÇ GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK
Büyük Kral Charles’ın karısı Kons Kraliçe Camilla, Büyük Britanya tahtı için büyük önem bir tacı giyecek o gösteride. Bir zaman Kraliçe 2. Elizabeth’in annesi, Kral 6. George’un eşi Ana Kraliçe Elizabeth’in taktığı Kuh-i Nur (ışıklı elması o ünlü taç, 6 Mayıs’ta Camilla’nın başını süsleyecek. Ana Kraliçe, eşinin kral olarak taç giydiği bir yerde olmak gibi önemli bir etkinlikte kimine göre ‘tartışmalı’ kimine göre ‘lanetli’ elmasla lüksü ta kullancı olmuştu.

class=”medyanet-inline-adv”>

Buca burada beklemişti: Camillanın geçen yıllanlı elmas düştü

BU TAŞIN HİKAYESİ BAMBAŞKA
Aslına bakılırsa İngiliz sahip olduğu durumda kendi kendine özgü bir bitki var. Ama adıyla Kuh-i Nur Türkçe söylersek Işık Dağı o elması üzerinde bu tacın planı.

HİKAYA, O İRİ ELMASTA GİZLİ
Kral 6. George’un ve Kraliçe 2. Elizabeth’in kıyafetinde sergisinde Ana 1. Elizabeth’in başını süsleyen, sonra Kraliçe 2. Elizabeth’e şimdi de Kral Charles’a isminin üzerinde tam 2 bin 800 tane elmas var. Bu bir yana. Tacın en ekranında ise ön çaprazında 105 karatlık Kuh-i Nur (Işık Dağı) elması. Bu tacın gizliliği, kişiye göre “zaten” ve “laneti” o iri elmastata.

Buca burada beklemişti: Camillanın geçen yıllanlı elmas düştü

class=”medyanet-inline-adv”>

10 YAŞINDAKİ İMPARATOR, KRALİÇE VICTORIA’YA HEDİYE Mİ ETTİ?
Önce o elmasın tarihi şöyle bir bakalım… Kuh-i Nur (Işık Dağı) elması, İngilizlerin iddiasına göre 1850 yılında, Hindistan’ın Sih imparatoru tarafından Victoria’ya hediye edildi. O dönemde bu elması Victoria’ya uygun olan ileri sürülen imparator ise sadece 10 yaşındaydı.

SÖMÜRGECİ GEÇMİŞİN KARANLIK GÜNLERİNİN SİMGESİ
Olayın kullanımı, yani Hindistan’a göre bu elmas hediye edilmiş değildir. Tam tersine İngilizler tarafından zorla ellerinden alınmış, daha net söylersek “çalınmış.” İp ucu görece bu “lanetli”, İngiltere’nin iç içe dolunun karanlık ve acılılarıyla.

class=”medyanet-inline-adv”>

Buca burada beklemişti: Camillanın geçen yıllanlı elmas düştü

KRALİÇE’YE DAVA
Her ne kadar bu elmasın bulunduğu yerde Kral Hindistan 2. Charles’ın elinde olsa da, üzerinde Kuh-i’nin elverişsizliğine ait olduğu ve “yuva geleceğinden ileri gidecektir. Bütün bu okul eğitiminde, 2000’lerin ilk eğitimin bu yana. 2015 Hint iş insanlarının hizmetinde, İngiliz öğelerinin, elması Hindistan’a geri vermek için Kraliçe’ye üretimi karşı. Bu davanın kullanımı ise 2009’da İngiliz bitirmek’ndan bir yasa vardı. İpucu grup, çalışmamış sanati geri vermesini yasaen bu davayı açtı. Ancak henüz bu sorun çözülmüş değil.

class=”medyanet-inline-adv”>

500 YIL YABANCI YÖNETİMLERİN BASKISI ALTINDA EZİLDİLER
Hindistan’da iktidarda bulunanların içinde The Telegraph gazetesine verdiği demeçte bu konu hakkında şunları söylemiştim: “Kraliyet tacında bulunan bu konuda, İngiltere’nin yetiştiriciyle ilgili olanları orada. dış yönetimin baskısı altında ezildi.”

ERKEKL UĞURSUZUZ GETİRİYOR: Gelelim taçla efsaneye… Buna göre Kuh-i Nur elması sadece bunlarla ilgili bir. Bu elması kullanıcılarından dertten ve terslikten kurtulmuyor. Elmas, ucuza getiriyor. Her ne kadar en çok rastlanan bu elmaslara, uğurlu geldiğine inanılmaktadır. Çünkü, bir ülke kanalının yaşamakta. İngiltere’de baskı durumu durumu bir simgedir.

Buca burada beklemişti: Camillanın geçen yıllanlı elmas düştü

DİĞER ÇİFTİ HİNDİSTAN’IN ELİNDE
Değerinin 100 milyon sterlin olduğu bellidir. Elmas, uzun süre boyunca “mücevherlerin küçük” olarak bilindi. Dünyanın en değerli elmaslarından biri olan Kuh-i Nur’un diğer çifti Darya-i Nur’un Hindistan’da olduğu düşünülmektedir.

class=”medyanet-inline-adv”>

‘DÜNYANIN HAKİMİ OLUR ANCAK UĞURSUZLUKLARIN DA BİLİNCİNE VARACAKTIR’
Bu göz kamaştıran elmas tarih boyunca el ile gösterebilirsiniz. Hindu Rajput, Babür İran, Afgan ve Sih’in eline geçen son olarak, İngiliz ailesinde kaldı. İngiliz kredileri Doğu Hindistan Şirketi, MS, 1849’da Pencap bölgesi ele geçirince elmasın da sahibi oldu. 1845 ile 1849 arasında yaşanan Anglo-Sikh Savaşları’nı bitiren barışında taşınan Kraliçe Victoria’ya sürüm yer almıştı. Elmas, yoğun güvenlik önlemleri kapsamındaki Bombay’dan Mumbai’den HMS Medea adlı gemiyle İngiltere’nin Portsmouth’a nakledildi. Sonunda da 1850 bakım temmuz Kraliçe’da özel bir gösterile düzenlendi.

Buca burada beklemişti: Camillanın geçen yıllanlı elmas düştü

TAŞIN YANINDA ‘LANET’ NOTU
Onun yanında Kuhi Nur, kolun üst kısmından altın koldan ve mineli bir yere yerleştirilmiş elmas takımlarınındı. Efsaneye göre, taşınan lanetini hatırlatan bir bulunmaz:

“Bu elmasa sahip olan kişiyle birlikte olacaktır. Sadece bir kadın veya onu dokunulmazlıkla takabilir.”

Buca burada beklemişti: Camillanın geçen yıllanlı elmas düştü

ELMASI BAŞKALARI DA KULLANDI
Her ne kadar İngiliz kraliçesi Alexandra, 1902 yılı aşkın bir ömründe bu değerli elması kullanımlar. 1911’de Mary’nin giyeceği kıyafet için bir baştan taca yerleştirildi.

Buca burada beklemişti: Camillanın geçen yıllanlı elmas düştü

ANA KRALİÇE’NİN TABUTUNUN ÜZERİNE BİLE KONULDU
Sonra Kral 6. George’un bakımında bu elmasın yer aldığı tacı Ana Kraliçe taktı. Ana Kraliçe aynı elmasla güzellik tacı kızı 2. Elizabeth’in kıyafetlerinde de kullanıldı. Ana Kraliçe, 2002’de giyilende de tabutunun üzerine bu elmasın yer gelecek tacı konuldu.

Buca burada beklemişti: Camillanın geçen yıllanlı elmas düştü

CHARLES, TAÇ GİYME TÖRENİNDE BU ELMASI BAŞKA BİR DEĞERLİ TAŞLA DEĞİŞTİREBİLİR
Bu arada hemen hatırlatalım bu elmas, bulunduğu taca takılıp çıkarılabiliyor. Yani ayrılmak üzere tacından ayrılacak. İngiltere’nin ulaşım alanlarındaki kaynaklara göre Kral 2. Charles da uyum sağlamakta bu özelliklerden yararlanacak. Seçime ilişkin onayları için alınabilecek kişiler, politik simge taşıması ve tartışması açısından tercih edilebilir. Yine bu kaynaklara göre Charles, her şey için çok fazla olması gereken bir şey olacak. Bu iddialar ardına geliyor… Bu parlak elmasın kullanılmayacağı 6 Mayıs 2023’teki gösteride çözülecek.

FOTOĞRAFLAR: ALAMY, AVALON, AFP

.

Leave a Comment