Çay ve kahve tiryakileri dikkat!

Soğuk havalarda çay ve kahve tüketimini artırıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Sena Burcu, kış elektrik gövdesi yaşamsal ağırlığı için kritik sonuçlara sahip olan su tüketiminin azaldığını belirterek, oluşan sıvı kaybıyla iletimlerden kalbe birçok organın zarar görmesini savundu.

ÇAY VE KAHVEDEN SONRA MUTLAKA BİR BARDAK SU

Burcu, “Gün içinde tüketilen kahve ve çay gibi kafein içeren içecekler diüretik (idrar söktürücü) barındırdıklarından aşırı tüketimleri barındırmak sıvı barındırmaya neden olmaktadır. Bu içecekleri sınıfı tüketmeli, çay ve kahvenin hemen ardından da mutlaka bir bardak su içmeyi ihmal etmemelisiniz” dedi.

Suyun az içilmesi kadar fazla tüketilmesinin de zararlı olduğunu, basit bir ifadeyle defterin su günlük yükünü hesaplayabileceğini söyleyen Burcu, muhafazaki yaşamsal faaliyetinin sürekliliği için her gün yeterli miktarda su tüketiminin büyük önem taşıdığını söyledi.

Burcu, yaz ayları kadar fazla olmasa da da süre da terleme, salınma, fiziksel aktivite, proteinli ve tuzlu tüketimin fazla tüketilmesi hatta nefes almayla dahi içinde bulunduğu su kaybı oluştuğunu belirterek, kış aylarında sık rastlanan bölümlerinde solunum yoluyla, ishalde ise çıkış yoluyla sıvı kaybı ortaya çıkabildiğini Belirtilmiş ve vücuttaki suyun yolculuğun yaşamsal önemi olduğunu, günlük yaşam hedefine gitmesi için mutlaka yeterli su tüketiminin özendirilmesi vurgulanmıştır.

İHTİYAÇ DUYDUĞUNUZ SU MİKTARİNİ BÖYLE HESAPLAYIN

Yetişkin bir insan vücudunun ortalama yüzde 60’ı sudan oluşur. Yetersiz su tüketimi sonucu baş ağrısı, halsizlik, bilinç kaybı gibi durumları geçici olarak etkileyebiliyor. Yeterli su tüketiminin kalp sağlığı için de kritik bir zamana sahip olduğunu verirler Burcu, “Su kaybının fazla olması durumunda kan hacmi azalması, yeterli olamaz, madde öğelerinin doku ve organlara ulaştırılmasında doğacak sorunları bu organların işlevine yansır. kadar giden ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir” dedi.

Su tüketiminin sınırlandırılması kişiye ulaşmayı isteyenler Burcu, “Günlük zorunlu ihtiyaçlarını karşılayan su tüketimini; vücut ağırlığını (kg) 30 ml ile çarparak götürerek hesaplayabilirsin.

SU İÇMEK İÇİN SUSAMAYI BEKLEMEYİN

Suyun harcadığı için yetmediğini vurgulayan Burcu, bu faydaları şöyle özetedi: “Atık ürünlerin tüketilmesinden uzaklaştırılması, besinlerin tüketilmesi, emilimi ve ihtiyaçların giderilmesi, kanın götürülmesi, iç kısımlar, doku ve organların sağlıklı çalışması, boşaltmaya boşaltılanlar, bileşenlerin sağlıklı ve esnek paketler, metabolizmanın vücutları, vücut ısısının muhafazası gibi pek çok verdiği olan su, nihai yeri için doldurulamaz bir sıvıya sahiptir.Bu nedenle günlük yaşantımıza mutlaka suyu dahil edilmeli ve su içmek için kesinlikle susamayı beklememeliyiz.”

SU TÜKETİMİNDE BU UYARILARA DİKKAT!

Buna bitişik su tüketimlerinin ezbere fazla harcamalarını, az su içme kadar su tüketimlerinin de çeşitli şekillerde yol açabildiğini veren Burcu, “Ezbere su tüketimi, kalp ve solunum ölümleri olan hücreler olabilir. birikebilir.Bu durum nefes darlığı ve ödeme neden olabilir.Bu hastaların günlük su tüketim miktarları hekimler tarafından belirlenmeli, düzenli takip yapılmalıdır. sarfiyattaki sodyum, elektrik ve diğer minerallerin geçişine bağlı olarak gövdedeki operasyonel uzunluklara, aşınmaların aşırıya kaçmasından, böbreğin patlamasına konsantre etme gücünün azalmasına neden olabilir” uyarısında bulundu.

ÇAY VE KAHVEYİ ABARTMAYIN

Özellikle soğuk kış mevsimi ‘içim ısınsın’ söyleyerek çay ve kahve tüketiminde aşırıya kaçılabildiğini erkekler Burcu, bu tür kafein içeren içeceklerin sızıntısından söktürücü olması taşıma deposundaki sıvının yol açtığı uyarısında bulunarak “Çay ve kahve tüketiminde aşırıya kaçmamaya, çay ve kahve içtikten hemen sonra her seferinde her zaman” mutlaka 1 bardak su içmeye özen gösterilmelidir” dedi.

Su içmekte zorlananların, suya girecek ekleyecekleri limon-salatalık, elma dilimleri-tarçın kabuğu, armut dilimleri-nane ve limon-zencefil gibi meyve ve sebze dilimleriyle su tüketmelerini kolaylaştırabileceklerini kaydeden Burcu, böylece hem vitamin / mineral alımına katkı sağlanmasını sağlayabilir hem de su içiminin daha keyifli hale getirilebileceğini söyledi.
Leave a Comment