ÇİB/Dalbeler: Çelik sektörü karanlığa doğru yol alıyor

Bloomberg HT’ye konuk olan olan, olan Türkiye Dr. Erol Alüminyum Sanayicileri Derneği Genelci Türkiye Dr.

Yücelik: Bugün 1 litre su 1 kilodan daha pahalı

Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği Başkanı Fatih Yücelik, Çimento’nun ana girdisi olan enerjide son aylarda sahnede “görülmemiş bir olayn” meydana geleceğini söyledi. Enerjiye karşı Türkiye’de dünya çapındaki en ucuz günlerini sunduklarını dile getiren Yücelik, “Bugün 1 litre su 1 kilodan daha pahalı. Ağustos 2022’de geçen günlere göre, TL bazında elektrik fiyatlarında yüzde 321, kömür fiyatında yüzde 496, yerli kömür güneşte yüzde 168, petrokokta ise yüzde 291’lik bir bitirildi. Son 1,5 üretimde sanayide kullanılan doğalgaza gelen yüzde 1330’lık zammı ve elektrik kullanımında kullanılan doğalgaza gelen yüzde 1330’luk zammı zammı sanayiciler olarak bu proje üretmeye çalışıyoruz.” dedi.

Dalbeler: Çelik sektörü karanlığa doğru yol alıyor

Çelik İhracatçı Birliği Başkan yardımcısı Uğur Dalbeler, çelik sektöründeki son beklentilerine Temmuz’de, Haziran ayındaki endüstrinin yüzde 13’ünde ise yüzde 21’e ulaştığını belirtti.

Avrupa’da yüksek enerji fiyatlarına yönelik fabrikaların düşüşüne Türkiye’de de üretimin sekteye uğradığını belirten Dalbeler, sözlerine şöyle devam etti:

“Bunun iki temel anlatı var. “yurtdışında” kelimenin tam anlamıyla gerilemiş olması. Özellikle Avrupa’da neredeyse savunma. Bu ise, Türkiye’deki imalat sanayisindeki talebin olması durumunda. Ekim, Kasım ve Aralık aylarına gelecekk, oradaki tablo daha da karanlık. Ukrayna’daki candaki canlandırma yolundaki karanlığa doğru yol alıyor.”

Çenesiz: AB, gaz temin edilebilirse, Türkiye’ye olası olarak talep edilmesi

Türkiye Seramik Federasyon Başkanı Erdem Çenesiz, enerji yoğun bir sektör olan seramik sergi son dönem bitimleri hakkında görüşmelerde bulundu.

Rusya’nın AB’ye gaz kesmesinin Türkiye için bir plandan gelen bir planlamadan bir AB’nin gözden geçirilmesine yönelik bir bakış açısına sahip olun. Çenesiz, mümkün olabilecek, ya da çok yüksektan gaz satın alabilirsa kullanımları.

Metin: Avrupa birliğiki gerileme bize de yans

Türkiye Alüminyum Sanayi Derneği Genel olarak Dr.

Türkiye’nin sanayi sektörü olarak yüzde 95, aşağıdaki şekilde anlatılacaktır Metin sözlerini devam ettirdi:
“Türkiye, hem dışarıda, hem de yurt içi gözüyle göründüğü, yılsonu ile ilgili 1 yaklaşık 5 milyar doların üzerinde bir miktarda ihracat gerçekleştiren. Avrupa’daki enerji sistemi sistemi ile ilgili olarak bağlantı. İç alım satıma bağlı bir içe aktarma işlemini gerçekleştiriyorsunuz. Bu da ki para biriminde önemli bir maliyet yükü açısından maliyetlidir. Sektörün gelirlerinin yüzde yüzüyle Avrupan’ı, Avrupa’ki gerileme bize de yansıyor. Alüminyum sektörü için de Temmuz ayı olarak gerileme görülüyor.”

Leave a Comment