Çiftçilere müjde! Düşük faizli kredi süresi uzatıldı

class=”medyanet-inline-adv”>

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin üretim düzeyi düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırılması uygulama tarihi bir yıl uzatıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığının “TC Ziraat Bankası AŞ ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği’nde Verilmesine Dair Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlandı.

DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ İÇİN TARİH UZATILDI

Buna göre daha önce 1/1/2020-31/12/2022 genel uygulama dönemi 1/1/2020-31/12/2023 olarak kesin olarak belirlendi.

Yapılandırılan ile etlik piliç için asgari on bin adet; kaz, ördek, hindi için minimum bin adet; bıldırcın için asgari iki bin adet; deve kuşağı için minimum elli adet, kuluçkahane için bin adet ve üzeri kapasitelerde işletme veya kuruluş kapasitesini asgari bu kapasitelere çıkaran kanatlı hayvan yatırım ve işletme kredisi kullanılacaktır.

class=”medyanet-inline-adv”>

Kanatlı sektöre yönelik yatırım kredileri; kümes (yumurta tavukçuluğunda yeni ve kuluçsler ayrık), çıkarma işlemi tesisi, yem depolama/silosu, yumurta işleme ünitesi/tesisi, yumurta tasnif ünitesi/tesisi, yumurta paketleme ünitesi/tesisi yapımı ve verilerini, biyogüvenlik ilgili harcamaları, ilgili alet-ekipman ve makine alımı ile diğer yatırım giderlerini planlar.

Kararlı işletme kredisi kuluçkahane işletmelerinin kuluçkahane işletmeleri işletme kredilerini satın alma.

KULUÇKAHANE DESTEĞİ

Bunlar, gerçek ya da tüzel kişiliğe ait olmayan işletmelerde gerçek ya da tüzel kişiliğe sahip olmalarına ilişkin gerçek ya da tüzel kişiliğe sahip olmayan işletmeleri kontrol eden planlı işletmelere yönelik işletme ve işletme işletmesi kanatlı işletmeler sahibi) sahibi.

Karar kapsamında, kanatlı kredisi yetiştirmek için asgari; damızlık etlik tavuğu bin adet, damızlık yumurta tavuğu bin adet, Bakanlık tarafından geliştirilmiş yerli hatlarla yapılacak damızlık yumurta tavuğu bin adet, Bakanlık tarafından geliştirilen yerli hatlarla yapılacak etçi damızlık tavuğu bin adet, damızlık hintçe beş bin adet, damızlık kaz, ördek veya bıldırcın bin, damızlık deve kuşunda yüz adet, kuluçkahane için bin adet ve büyük kapasitelerde işletme veya işletme kapasitelerinin asgari bu kapasitelere gelir.

class=”medyanet-inline-adv”>

Damızlık kanatlı hayvanlık ve damızlık yumurtaların, damızlık ebeveyn, damızlık büyük çocuk gösteren sağlık ve/veya fatura olacak.

Damızlık kanatlı yatırım kredileri; damızlık kümesleri, kuluçkahane (damızlık amaçlı), yem depolama/silosu yapımı ve yatırımlarını, biyogüvenlik satın alma harcamaları, alet-ekipman ve makine alımı ile diğer yatırım giderlerini malzeme.

kararında işletme kredisi damızlık kanatlı işletmelerinin mutfaktan alınmış damızlık işletmeleri onay belgesi çıkar, kuluçkahane işletmelerin kuluçkahane işletmeleri faaliyet doğrulama belgesine sahip olmak.

class=”medyanet-inline-adv”>

Kararlı kanatlı kişilere yönelik damızlık yatırım ve işletmesi damız kanatlı işletmeleri ile kuluçkahane (ya da gerçek ya işletmeciliğe ait olma) işletmede bulunmaz, gerçek ya da kuluçkahanedeki kişiliğe ait olmayan kanatlı damızlık amacı civciv çıkaran) sahibi olanlar.

FAİZ İNDİRİMİ İÇİN EKİLMESİ GEREKEN ÜRÜNLER

Üreticilerin bitkisel üretim konusunda kararlı faiz indirimli kredileri için; aspir, yağlık ayçiçeği, dane bitkisi, kolza, soya, susam, yağlık zeytin ve sevimli aromatik bitkilerden “kekik, yağlık gül, yağlık lavanta, oğulotu, zencefil, sahlep, biberiye, adaçayı, sığla yağı, sumak, keçi boynuzu, defne, fesleğen , maviyemiş (likapa), aronya, ıhlamur, safran ve jojoba” oynuyor/yapacak olması gerekiyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

Örtüaltında yapılan muz büyüklere yönelik olarak yeni yatırımı kullandırılmaz, yeni kullandırılacak kredilerinde.

Sabit sağım tesisi, tam otomatik süt sağım makinesi (sağım robotları), güneş enerjisi sistemleri, lineer ve center pivot sulama sistemleri ve sera ısıtıcılarında, 9/10/2020 1 ve 31269 sayılı Resmî Gazete’de basılı Tarım Makineleri ve Teknolojisi Araçlarının Deney ve Denetim Esaslarına İlişkin, kredi uygunluğunun kontrol edilmesiyle ilgili olarak kontrol edilecektir.

Sulama harcamanın, tesis tesisatının elektrik ihtiyacı, planlanmasından üretmek için olan bütçe planından satın alınacak ve gözden geçirilecek kredi için karar verecek şekilde değerlendirilecek.

class=”medyanet-inline-adv”>

Tarımsal alanlardaki sağlerin veye makinesinin orantılarının ölçülerinin kapasiteleri ile uyumlu olmak için uygun olmasıyla yakısım ünites (sistemi ve soğutma tankı alımı) ve süt analiz cihazı, yem karma makinesi, balya makinesi alımına yönelik kredi talepleri de bu büyütme makinesi. Bu amaç için kredi talep edilmeyecek şekilde ya da sağdaki göstergelerden yararlanılacak kredinda ortaklarından yararlanacaklarından yararlanabilecekleri/üye işaretlerinin ve sağmal hayvan tasarımları ile ilgili yazılı bir liste halinde görüntülenen banka TKK’ya bildirilecek.

TARIMSAL ELEKTRİK BEDELİ

1163 Sayısal alanda bulunan herhangi bir satın alma işleminde satın alınabilecek perakende satış şirketinden satın alınabilir. konusu değerlendirilemeyecek değerlenecek.

Geçmiş borçların kredilendirilmesinde bu çıldırtıcı yayımlandığı tarih dikkate alınacak.

Sulama toplamaları ve sulama ile satın alma ile ilgili tamamlanmış olması için birikmiş.

Bu madde kapsamında kredilerde TARSİM şartı aranmayacak.

TARSİM’e konu olan, Köy Bazlı Kuraklık Sigortası genelindeki ürünlerde bu tür köylerde yaşananların, bu ürünleri gören yollarda görülen bazında olasılarının ve yolunun tespitini olası. Ancak, Banka ve TKK tarafından borçlardan borç alınmayacaktır; Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortası köylerde yapılanlar, TARSİM’de hedeflenen geçilmeyecek.

20’nci ikincinda yer alan hükümler, bu çıldırtıcı uygulanmayacak şekilde hayata döndürülmeyecek.

.

Leave a Comment