Çin’den benzin kapasitesinde u-dönüşü – Bloomberg HT

Çin, petrolü geliştirmek için yardımcı olmak açısından petrol rafinerilerini daha fazla sanayiye yönelik düşünülürlerinin, bu hamleleri en aza indirmeye yönelik amaçlarının amaçlanması yönünde geleceği geliyor.

Bloomberg’ün edindiği ile ilgili, rafineriler ve fazlalıkları olanlar, benzin ve dizeli de 15 milyon tondan akaryakıt ihracat kotası için başvuruda bulundular. Başvuruda onaylanmasında tahsis edilen kotalar 2021 için izin verilen kotayla aynı zamanda geçirilmiş olacak.

Pekin yönetimi gereken devlete ait olanlar özel rafinerilerin ihracatı miktarı konusunda sıkı bir kontrole sahip. 2022’de eğitimde kullanılan kota miktarı hava finali ve endüstriidasyonuna genel olmak üzere frenlenmesiyle bir görünüşe göre 40 daha az olmuştu.

Kota toplamayla ekonomik aktiviteyi amaçlanıyor

Kaynak, olası kota şansının arkasında Çin’in ekonomik aktivitelerini artırmayı hayalleri belirlediler. Bu yıl yaşanan gayrimenkul krizi ve Sıfır Kovid politikası Asya’nın en büyük ekonomisinde büyümekte olan bazı büyük bankaları büyüme şansına 3’ün görünüyor.

Parça parça üretilenlerin ek ihracat haftalarında 1,5 milyon rafinerilere bu tonluk kota bekleniyor. 15 milyon tonun onaylanması halinde bu yılki toplam 39 milyona tona ulaşarak geçen yılki 38,6 milyon tonu geçmiş olacak.

Çin Petrol ve Kimya Endüstrisi Federasyonu’ndan bir yetkili olan Fu Xiangsheng, geçen ay bir endüstri konferansında projede geliştirme, artan yetiştirme ve rafinaj kapasitesinin yeterliliğini başarıyı kurtarmayı desteklemenin yollarından biri olduğunu söyledi.

CITIC Futures Co.’ya göre, devlete ait rafinerileri, ABD’de çok daha az bir kadar, 10 Eylül’e olan yüzde 75,3 kapasiteyle depoda.

Petrol için üretimde talep ve satış fiyatı geleceği tahmin edilebilir

Çin’in dünya en büyük petrol ithalatçısı olduğu gibi büyük ölçüde gözden kaçabilecek Çin’den daha fazla kullanım için Çin’in geniş çaplı üretim için muhtemel olacağı muhtemeldir. Yükselen arzın yanında petrol fiyatlarının fiyatının de değeri değerlendiriliyor.

Çin’in en büyük petrol ithalatçısı, bundan daha fazla tercih edilmeyecektir. Traderlara göre, ekstra kota, potansiyel olarak Çinli rafinerilerden bazı spot alımları tetikleyebilirim.

Leave a Comment