Çocukları Ege’de ölüme itilen acılı babalarını anlattı – Son Dakika Türkiye Haberleri

Ege’deki göçmen faciasından biri 9 aylık iki çocuğu ve eşini kayderek muhafaza edilen baba Muhammed Berjas, yaşadığı acıyı anlattı.

Sahil Güvenlik Komutan 13 Eylül günü saat 00.10’da Kızılburun açıklarında salları içerisinde bir grup kaçak dolaşan bilgisini aldı.

Bölgeye giden 2 Sahil Güvenlik botu, 3 can salı noktasından 66 kaçak göçmeni kurtardı. Kurtarılan göçmenler ifadelerinde İtalya’ya tercihinde 10 Eylül’de, 15 metre boyundaki ahşap bir tekne ile Lübnan’ın Trablus limanından yola çıkışklarını, 2 gün sonra Rodos adası açıklarında araçlarından alınan yardımlardan, eski güvenlik kuvvetleri tarafından kullanılanların bitmesi üzerine yardım edildiğinde, botta öğelerinden olanlardan sonra 4 ayrı can salıyla bir Türk kara sularına yakın bir geri itildiklerini anlattı.

Çocukları Ege'de ölüme itilen acılı babanı anlattı - 1

CAN SALLARINDAN BİRİ ALABORA OLDU

Dalgalarla uzaklaşan can sallarından birlabora olduğu anlaşıldı. Bunun üzerine Sahil Güvenlik denizde arama-kurtarma çalışması başlatıldı.

6 KİŞİNİN CANSIZ BEDENİNE ULAŞILDI

Yapılan çalışmayla yarı batık durumdaki can sala tutunan 7 kaçak göç daha kurtarıldı. Can salı yanında 2 bebek, 3 çocuk ve 1 kişi olmak toplam 6 kişi cansıza ulaşıldı.

Kayıp olduğu 2’si bebek 5 kişi için arama kurtarma çalışmaları 1 Sahil Güvenlik helikopteri ve 2 botla sürdürülüyor. Öte yandan, kurtarılan 73 kaçak göçmenlerin Sahil Güvenlik ve İl Jandarma Komutanlıklarından teslim alınacağı Ula Geri Gönderme Merkezi’ne götürüleceği belirtildi. Yaşamını yakalanan 6 göçmenin ise otopsiden sonra teslimlerinin ailelerine ait ifade edilir.

Çocukları Ege'de ölüme itilen acılı babanı anlattı - 2
Muhammed Berjas

‘YUNANİSTAN’DAN ŞİKAYETÇİ OLACAĞIM’

Olayda 4 kişi Abdulvahap ve 9 aylık Asım eşifave 2 Muhammed Berjas’ın yakınını ileşi gözyaşlarıyla anlattı.

İtalya’ya gitmek için Lübnan’dan yola çıktıklarını ve Yunanistan’a sahipken insanların bittiğini söylediğini söylüyor.

Gemileri arandıktan sonra verdikten sonra açıklayarak sürdüren Berjas, ”Bize şiddet uygulayıp, paramızı aldılar. Su bileler. Bizi yaklaşık 5 dolaştırdıktan sonra can şişirip, grup halinde salıverildiler. Ben ve ailem 4’üncü salıdaydık. Can salımız tammıştı, hava bir okuldu ve kapatılmamıştı. Kısa sürede botu dalga dalga dalga geçtikten sonra can salımız 3 dakika içinde battı. Eşim ve çocuklarım tutunarak geceden sabaha kadar denizde bekledi. Çok su yuttular ve dayanamadılar. Olayda çocuklarımı, vei, baldızımı kaybettim. Kayıp olan amcam ve oğulları hala bulunamadı. Ben Yunanistan’dan şikayetçiyim ve dava açacağım. Onlar bizi pempemiş bota binmiş, bir dalgayla batırdılar”

Çocukları Ege'de ölüme itilen acılı babanı anlattı - 3
Lübnan’da yaşananlar Filistin uyruklu Mahir Sıteti

‘CAN SALININ TİPASI KAPALI DEĞİLDİ VE SU ALMAYA BAŞLADI’

Olayda çocuklarını kaçıran adamlarımızıda yaşanan olaylarda yaşanan olaylara ait mahir mahirlerite gemilerimizi kurtardılar. Ben 4′ Bizi öyle bir attı ki ölüme terk ettiler. Kimse yardım etmeye gelmeye, ölümler başladı. Benim sabaha karşı vefat.

Leave a Comment