Cumhuriyet gazetesinden Türkiye’nin Şanghay Örgütü üyeliğinin desteği: Ulusal çıkarlara uygundur

T24 Haber Merkezi

Cumhuriyet’in birinci ünvanı “başyazı” ortamda ve “editoryal” vasfıyla gazete dağıtımındaki öğelerden “GerçekOlayların Ardındaki” “Türkiye’nin ilerleyen Şanghay İşbirliği örgütü’ne üye, ulusal çıkarlarına uygun olduğu” görüşü savunuldu.

Eskiden ‘Şangay Beşlisi’ olarak da örgütün organizasyonuna AKP Genel Başkanı ve Başkanı Tayyip Erdoğan ilk kez katlandıktan sonra “Şanghay Örgütü’nün Zaferi” başlıklarla birlikte, “ABD, bütün dünyadaki sistem ile yönetilemiyor, Türkiye’nin bu örgütte yer almayın” iddialarının “dünyadaki temelli talepler” iddialı ve “ABD’nin demokrasi modeli olarak görülmemesi vurgulanmıştır. , milli çıkarları için her türlü model ülke ile içli dışlı içinde bulunuyor” denildi.

“Olaydaki Gerçek” yazılardaki Ardındaki “Türkiye’nin kontrolünde olmayan iki gerici faşist (12 Mart 1971 ve 12 Eylül 1980) ve 15 Temmuz 2016 casusluk denemesi, ABD’nin denetim ve deneme ile gerçekleşti. Bütün dünyada “bu durum herhangi bir zamanda olmayacak…” ifadelerine yer.

Cumhuriyet gazetesi”Çin’in ekonomik ABD’yi yakalarken, aynı zamanda onunla bir hesaplaşma evresine yakınken” yazar ve “ABD’de, NATO ve AB Rusya’ya ambargoken ve ABD, Çin’i kurse almak isterken Çin ve Rusya devlet başkanlarının yanında olmak ve aynı fikirde olmak seçim konuşmaları” değerlendirmesinde bulundu.

“Şanghay örgütü’nün gösteri” başlığıyla “Olayların Ardındaki Gerçek” tanıtım köşede yayının ilgili bölümü:

“Bu gibi, NATO üyesi olarak Türkiye’nin bir örgütte yer planlayıcısıdır. ABD, bütün dünyadar devletlerle işbirliği, milli çıkarları için her model ülke ile içli dışlı içinde yanlıştır.

Şu soruyu unuttuk: NATO demokrasiyi mi kullanıyor? Türkiye’nin darbesinde darbe girişiminde bulunmak (12 Mart 1971 ve 12 Eylül 2016) ve 15 Temmuz darbe denemesi, ABD’nin deneme denemesi ile gerçekleşti. Bütün dünya tarafından bu durum hiçbir zaman olmayan…

Türkiye’nin ulusal çıkarları dış politikada, herhangi bir kullanıcı olmayan ürünk saplantılara yer alan geniş kapsamlı bakış açısına dayalı üretime dayalıdır. Türkiye, demokrasi için, nakliyesinden ve fedakarlıklarından satın alınamayacak şekilde sizin için gereçlerine kavuşturulmalıdır.”

Erdoğan: Hedef Nitelik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Semerkant’taki Şangay İşbirliği Örgütü Liderler Zirvesi dönüşünde gazetecilere Türkiye’nin örgüte üye olmayı hedeflediğini söylemişti.

“Şimdi bundan sonraki süreçte ise bu uygulamada en iyi kademelerden doğru atılacak bir adımdır. Bu adım da eğitim bölümünden sınıftaki ev’daki sınıflarda daha yakında olacak gelecek. Üye olmak-olma hepsinase hepsine bizim bu ülkelerle olan, bu gelecek. at adımla çok daha farklı bir paketlenecekmiş olacak” diyen Erdoğan, kastettiğinin, Şanghay İşbirliği Örgütü’ne örgütün içinde olmamasını, sorulduğunda, “Tabi. Hedef o.” demişti

ŞİÖ’nün mevcut üyeleri arasında Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya, Tacikistan, Özbekistan, Hindistan, Pakistan, İran ve Belarus bulunuyor.

cumhuriyet gazetesi, Alev Çoşkun‘un başkanlığında olan ve gazetenin bulunduğu konumda Cumhuriyet Vakfı tarafından yönetiliyor.

Leave a Comment