Dikkat çekici Türkiye haberi! ‘Gelişmiş devletler’ statüsüne çıktı

Türkiye’nin ekonomik yükselişi ve tarihe geçen ölümleri dünyada yankı uyandırmaya devam ediyor. Çin’de yer alan bir bildiri, Türkiye’nin son dönemindeki atılımlarıyla ‘gelişmiş ülkeler’ statüsüne çıktığı belirtildi.

abone ol

Türkiye’nin kısıtlama ve ekonomik başarılarına dikkat edilen yazılar, “Türkiye, belki de hiçbir uluslararası zaman toplumunun şu an olduğu kadar ilgi odağı olmadı.” ifadelerine yer verildi.

Türkiye yüzyılının çininde gündemde!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu “Türkiye Yüzyılı” programı, Çin’in resmi ajansı Şinhua’da yer alan bir makale değerlendirildi.

Makalede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Cumhuriyet’in cenazesinin 99. yıl dönümü kutlamaları sırasında, “Türkiye Yüzyılı”nda hedefin siyasette, ekonomide, teknolojide, askeri alanda ve diplomaside dünyanın ilk 10 ülkesi arasında yer aldığını açıkladığı hatırlatıldı.

Şinhua makalesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye ne geri kalmış ne de gelişmekte olan bir ülke. Türkiye zaten gelişmiş ülkeler arasında.” sözlerine atıfla, “World Population Review’a göre gelişmiş ülke düzenlemesi, İnsani Gelişme Endeksi’nin 0,8’e ulaşmasıdır. Türkiye, 0,807’ye ulaşan nüfusla gelişmiş ülkeler arasında yer alıyor.” tespitine yer verildi.

“Pandemiye rağmen Türk ekonomisi büyüme ivmesini korudu”

Makalede, AB’nin 2022 Türkiye Raporu’na göre, gelişmişlik derecesinin ekonomik standartlarla ölçüldüğü belirtilirken, raporda, salgının ve küresel ekonomideki genel gerileme artışının etkilerine rağmen, Türkiye ekonomisinin büyümesinin ivmesini koruduğuna vurgulandığına işaret edildi.

Şinhua’ya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘gelişmiş ülke’ ekonomisindeki dayanağı, iç yönetimin iyileşmesi ve hızlı ekonomik büyüme olarak gösteriliyor.

“Arabuluculuk söz konusu olduğunda akla gelen ülke: Türkiye”

Makalede, Türkiye’nin uluslararası tablolarının son yıllarda ortaya çıktığı ve uluslararası imajının da iyileştiği belirtildi. Türkiye’nin hiçbir zaman uluslararası toplumun şu an olduğu kadar ilgi odağı olmadığı ifade edildi.

Diplomasi ağının ciddiyet derecesini da Türkiye’nin dünyada ilk sıralarda yer aldığı vurgulanırken, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, AGİT ve İslam İşbirliği Teşkilatına başkanlık yapan tek ülke olduğu, arabuluculuk söz konusu konu ne zaman açıklanırken Türkiye’nin geldiği belirtildi.

“Erdoğan’ın yorumu ülkenin geleceğine bakışının temelini oluşturuyor”

Makalede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türkiye’nin 2023 hedeflerini ve 2053 vizyonunu açıklarken “Türkiye Yüzyılı” girişimini ortaya koymasına atıfla şu ifadelere yer verildi:

“Erdoğan’ın söyleminin ardındaki mantık yapısı, Türkiye’nin gelişmiş ülkelerinin araştırma giriş ifadesi, ülkenin geleceği bakışının temelini oluşturuyor.

.

Leave a Comment