Diktatör – Aytunç ERKİN – Köşe Yazıları – Sözcü

Aytunç ERKİN

Hatırlayın

1984 yılında ABD’ı terörü finans eden cennetler sisteme girdi ama sonra ne oldu? 1985 İran Irak’la savaş halindeyken ABD’den gizli silah satın alma bulundu. ABD Başkanı Ronald Reagan’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert McFarlane, İran’a silah satışına karşı uygulanan ambargoya karşı başkanın onayını istedi. Planın geleceğiyle kurulacak. Satışlar keşfedildiği zaman, İran’a 500’den fazla füze fırlatıldı.

Kasım 1996… Lübnan gazetesi El Shiraa, terimleri yayımladı. İran’la yapılan incelemeden gelen paranın Nikaragua’da kontralara görüldüğü tespit edildi. Reagan önce bunu reddeti sonra…

Tarih 13 Kasım 1986…

Saatler 20.01’i gösterirken ABD Başkanı Ronald Reagan, Beyaz Saray’daki Oval Ofis’ten konuştu ve bu radyo-televizyonlarda canlı yayınlandı. Reagan, doğruladı ve ABD İran’a ambargo uygulandığını, ambargoyu deldiklerini itiraf etti. Dönemin Başsavcısı Edwin Meese, İranlıların ödediği 30 milyonların yalnızca 12 yaptıklarının yaptıklarından elde edilene ulaştığını keşfetti.

Bitmedi…

Halkını aldatan lider

Bu Operasyonların ortaya çıkmasından dolayı Başsavcı Edwin Meese, bu şekilde olabilecek olasıları soruşturmak ve lütfen kovuşturmak için bağımsız bir avukat atanmasını istedi. Amerika Birleşik Devletleri Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi Bölümü, 19 Aralık 1986’da Lawrence E. Walsh’ı “Bağımsız Danışman” olarak atadı. 9 Kasım 1994’te New Yok Times, bağımsız avukat Walsh’in raporları ve belgeleri yayımladı:

İran’a silah satışı Amerika Birleşik Devletleri hükümet politikasına aykırıdır ve Kontrol yasası’nı bir silah satışı olabilir.

– Kontralara bağışlanma ve katkı sağlama, Nikaragua’daki askeri katkılar Boland’ın değiştirmesini bağışlamayı ifade etti.

– okuldan alınacak Rea idaresi tarafından son derece tamamlanmak, eş zamanlı olarak, büyük okuldan almak ve teslim olarak almaktan tutuldu.

– Ekim ve Kasım’da bu operasyonların eğitimlerinin devam etmesi, Regan Yönetimi, bu operasyonlar resmi bilgi uygulamalarının ve yönetimin Kongre’yi ve halkı kasten aldattı.

Zorba Nasıl Olunur?

şimdi geliyoruz Şanghay Örgütü’ne…

Sadece ve sadece Erdoğan’a karşı olacak şekilde tesis politikaların “Temiz Batı- Kirli Asya” diyenlerin seslerinin ne kadar da gür görünecek! Oysa… Tarih ve ekonomi-politik okuması hakkında düşünülemez, üzerinde durulanları hakkında bilgi almak için konuşamazsınız!

Yıllarca Washington-Brüksel üzerinden değerlendirme yapan, ABD büyükelçilik ya da konsolosluklarından oluştunlar bugün cezbedici bir kelime olan “Diktatör” üzerinden ne güzel konuşuyor. (Hepsi Netflix’teki Zorba Nasıl Olunur belgeselini izlemiştir!)

Unuttukları şu: Dünya artık tekrar çok kutuplu. Batı’nın döküldüğüm yerdenlar ve beraberinde sol/antiempyalist diye cevaplar düşünmeli.

Bir daha değil: Vahdettin savunularak anti emperyalist olunmaz.

Aytunç ERKİN Aytunç ERKİN Tüm Yazıları için tıklayın

.

Leave a Comment