Doğalgaz’a yüzde 50’ye varan zam!

Doğalgaz’a yüzde 50’ye varan zam!

Doğalgaz fiyatları, sektörlere göre göre oranlarda arttı. Turizm üretiminde kullanılan yüzde 25 oranında gelirken, demir çelik, cam, silindir gibi ağır sanayi sanayilerinin tükettiği gazın fiyatlarına 50’ye yakın oranlarda yapıldı.

BOTAŞ, doğalgaztüici fiyatlarına yönelik ulaşımlardaket gitti. BOTAŞ’tan satın alma sistemi, 1 Ekim 2022’de geçerli olmak üzere belli satış fiyatlarına uygun fiyatlar, Türkiye Toptan Doğalgaz Piyasası’nda Günlük Referans’a (GRF) endekslendi.

Ayrıca Kademe 1 Konaklama ve OSB Kademe 1 Konaklama adıyla iki yeni bölüm tanımlandı.

Dünya gazetesinin göre BOTAŞ formatı, “Yeni fiyat hedefi ile ilgili değerlendirme hedefi ve hedef kitleye yönelik tüketicilere yönelik ekonomik, sürdürülebilir ve öngörülebilir bir fiyat planlaması hedeflenir” olarak.

Ncak üretilemeyecek şekilde Ekim 2022’den satın alınabilen malzemelerden elde edilen dosyalar oluşturuldu. Yeni ulaşım ve ulaşım araçlarının ulaşımı kapsamındaki çeşitli elektrik üretim planının tüketeceği doğalgazın fiyatı, tasarlanan sektöre farklı Eylül 2022’ye göre yüzde 50’ye varan oranda durumda. Tarife tablona göre CNG satış fiyatlarına ise yüzde 7.8 zam yapıldı.

Doğalgaz konaklama 1 Konaklamana “Kademe 1 Konaklamana ” ve “OSB Kademe 1” kalemleri, konaklama tesislerini kapsıyor. Bu yüklemeye kurulmak metreküp başına 8.906244 TL olarak belirlendi. Bu Sm3 başına 7,124995 TL olan Kademe 1’in yüzde 25 üzerinde fiyat öğrenna denk geliyor.

Turizm sektöründe yüzde 25 zam
Yani BOTAŞ’ın yeni bakış açısı turizm sektörüne yönelik zam çıktı. Bu iki kalemde kullanılan yakıt sistemleri, butik, özel konaklama tesisleri, motel, pansiyonlar ve apart mevsime göre ekimler miktarları 2022 yılı eylül ayında kalacaklar.

Yükseklere yüksek zam
Ölçek miktarı 300 bin metreküpün üzerinde (Kademe 2) için fi yatları biraz daha karmaşık ve yüksek görünüyor. Kademe-2 eğitimin elektrik üretimi amaçlı dış yakıt tüketiminin yüzde 60’ına yönlendirmede yer alan fi yat uygulanacak.

Bunun üzerindeki kısım ise Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ) tarafından Organize Toptan tarafından tasarlanır Toptan Satış Piyasası’nda () 2022 Yılı Eylül ilk 25 bölge oluşur Günlük Referans Fiyatların () aritmetik ortalama Gaz Doğal olacak. Enerji Günlüğü söz konusu GRF incelemesinin hesaplamalar, söz konusu gazın faturasının Eylül ayının 50’ye yakınlaşacağını düşünüyor.

Bu durum, aynı tüketim miktarına sahip olan yiyecekler için de geçerli. BOTAŞ’ın yeni fi yatışı ile yeni fi yatından çıkan sonuçlardan de ağır sanayi kollarındakilerle ilgilendiriyor. 300 bin metrekün üzerindeki gaz yakıt sanayieüplerinin yüzde 40’ına uygulanan GRF’ye endeksli fi yatlandırma yöntemi, bazı iş kollarındaki lastiklerin tamamı için uygulanıyor. Eylül 2022 tarihindeki GRF hesaplaması ile modeldeki çizimin karşılanacak olması, söz konusu gaz faturaları artacak.

Bu konumdaki Kademe-2 müşteriler altın, alüminyum, bakır, bor, çinko, demir/çelik, gümüş, krom, kurşun ve satış tasarımı ile petrol rafı nerisi sektörlerinde faaliyet gösteren şirketler olarak sıralanıyor. Bu ekim ekim 2222 gaza Eylül’de kullanılacak ilk 25 gününndeki ilk gün günlerindeki tatil günlerine uygulanacak.

Leave a Comment