Dolar kurunda tarihe dikkat! Oyun sonu geliyor – Ekonomi Haberleri

Dolar kuru devletler ve piyasalar tarafından merakla takip ediliyor. Dün dolar kuru ABD’de enflasyonun açıklanmasının ardından 18,27 TL’yi izledi. Dolar kuru Asya seansında ise 18, bugün2834’ün zirvesine çıktı. Dolar kuru bugün saat 15.00 vadeli 18,2576 TL vadeli görünümünde. Dolar kuru tarihi, 20 Aralık 2021’de 36 TL ile geçmişti. Pek, dolar kuru tarafından hedeflenenler mi? Dolar/TL kuru ne olur? Dolar düşer mi yoksa düşer mi? İşte güncel dolar kuru yorum…

Ekonomist Evren Devrim Zelyut ve Remzi Özdemir Youtube kanalında dolar kuru için tarih verip dolarda sezonda gelindiğini ifade etti.

Dolar Evren Devrim Zelyut, yayınını yorumunu geldi geldi! Dolarda Eylül’ün son haftasına dikkat edin! Sanayide işler karışacak! İşsiz sayımız artacak.” bölünmüş değil.

Dolar kuru için 23 Eylül’ü işaret edip kırılacak hatırlatması yapanlar, “Dolarda boyutlandırma bir tarihst ekonomist. Evet 21-22-23 Eylül çok önemli bir dönüm noktası olacak. Dolar/TL’de aklın buluşmalarının geçmişteki bölümlerinden. Dolar/TL tarihi rekoruna, 10 kuruş olacak ve gelecek tarihten sonra oyun gerçekleşecek olacak.” dedi.

Evren Devrim Zelyut’un dolar kuru için yorum yapın:
“Şimdi eylül sonunda dolar gerçekten belki de faiz konusunda oyuna sesleniyoruz. Neden lisans iki ilgili veri var? Bu planla ilgili bir çalışma yaptım.

Şimdi medyadan gelecek olan enflasyon verileri geldi ki bu dolar/TL üzerinde çok ama çok önemli bir rol oynayacak. Neden ifadelerimizden detayına bakmamız lazım. Biz zaten burada dünyadaki herkeste, faizde nelerin haftadalar, aylar yayinlaman sonucumuz ve bu maddi tarihimizin sonuc degil. Eylül sonu önemli bir yol ayrımıdır. Neden? Amerikan verileri geldi dedik. Amerika’da ağustosta enflasyon 8.5’tan 8.3’e düştü ama 8.1’lik beklentisinin üstünde geldi. Şimdi burada ilk bakış açısında diyor ki; Enflasyona 8.5’tan 8.3’e düştü ama alt göza bakarken, gözden geçirin boyunca ben gidişinden sonra ki daha sonra gelen piyasanın fiyatı da bunu destekledi. İşler çok farklı. Adım adım gidelim mi? Şimdi bunu bilelim ki dolar neden 21-22-23 Eylül’den şikayetli bir gelecek olacak, onun sonunda bitecek. Burada dolar olacak o olacak, bu olacak demiyoruz, durmadan konuşmuyoruz.

Bakın Amerikan raporu. 8.5’tan 8.3’e düşürmen olarak kullanılmış Birleşik’de fiyatlarında %10’luk bir gerilemenin bu 8.3’lük rakamları çıkardığını görüyoruz.

Diyorum ki %10’uk benzin fiyatlarının düşmesi manşet enflasyonu düştü ama benzin fiyatı düşük olabilirde iki tane olay var. Bir hatırlayın. Başkan Biden’ın körfeze almak için, araplara yönelik bir baskı oluşturma yazılımı bu ürün kapsamındadır. Amerika Birleşik Devletlerin stratejik rezervlerini petrol rezervlerini satmasıyla bu iş oluştu. Benzin rezervi stratejilerina göre değerlendirilmesi en düşük olasılıktır. Yani bunun Türkçe tercümesi şu; hem OPEC’e baskıyı zamanından bu hızla yap süper hem de Birleşik gibi bir güçlü stratejik rezervlerinde bu cihazlardan da okumasını ben bir ekonomitçı bir işletmeci olarak değerlendirmiyorum. Bu Birleşik olmak için bir beka sorunu yapmak gelir. Dolayısıyla petrolle beklentimize yönelik bence 85-90 dolarlar açısından olacak. OPEC ve bu stratejik rezervler yerine konulacağın 100 dolarlar geleceklerden ve bu Amerikan havasını geçecek. Enflasyonu, dolarni ve okulları, bu da Amerikan dolarları/TL’yi vuracak. Bu stratejik zincirleri de bizim ülkemizde çok insan kuruyor. Çünkü ekonomik açıdan bakıyoruz ya siyasete amaca bakıyoruz siyaset hem ekonomita bakıyoruz. Diğer bir şu Amerika Birleşik Devletleri’nde dediğimiz gibi enerji nedeniyle bir riskimiz var. Raporun geneline gözden geçirme fiyatların konut gıda, barınma ve hizmetlerde artmaya devam görebilir. İstanbul’da bir düşüşte falan yok. Rapor yinea ekonomik gelecek 6. bakıldığında 1’likde Baktım’dan 6.3’e çıktı. Çekirdek kavramında; mevsimsel konjonktürel ya da bir defaya fiyat hareketlerini kullanmaktan kaçınarak bakılan bir seridir. Çekirdek enflasyon ve bu enflasyonun yukarıya çıkacak olacak gibi bir fiyattan yukarı çıkacaklarını söylüyor. ABD ve yöresel olmayan tutulamayanlar. Noel yolunda Amerika’da seyahatin tavana vurduğunu görürüz. Özellikle seyahatinizin tavana vurduğunuzu görür. Harcamaların tasarımlarını göreceklerdir. Benim içimden çıkaracağım sonuç; eylül ayı sonu dolar için bir olacaktır. Zira, puanlık F’nin ben 75 bazını çıkartmasını bekliyorum. Ve ek olarak bir kamuoyunda dillendirilecek bir olay var ki bu bu bu büyüyen olaylardan sonra mesele sadece faizimi da olmayacak. Bilanço küçültme dediğimiz yani bence döneminde basılan paraların 95-100 milyar olarak geri alınma takviminde daha da artacak. Yani biçim olarak daha fazla geri çekecekler. Ne çekeceğinden emin değildim, yukarıdan geleceklerini görecekler ve bu noktalardan yukarıya doğruni, doğruni, doların yukarıya gelecekleri, yine bizim olacakların olacağından yukarıdan geleceklerse s bu işaretlerden yukarıdan yukarıya geleceklerse ve bu işaretlerden yukarıdan yukarıya çıkacaklar. Yatırımları değerlendiriyor. Tabi ki bir önceki videoda 36,5 milyar varlık cari açık rakamlarına dikkat çekilmişti. birleşince sonu dolarda bir kayıt noktası olacak.”

Leave a Comment