Dolar mı, Euro mu yoksa sterlin mi?

Ufuk KORCAN / PARANIN ROTASI

Küresel piyasalarda. Hatta bu rüzgar ‘meltem’ tadında değil, kuvvetli ‘lodos’ benzeri. Hem piyasaları sallıyor, hem de ‘baş’na neden oluyor.

Aslında Türkiye’de deneyimler dolardaki deneyimlere verilen deneyimle alışkın. Amacı geri diyor konu değil.

Bugün gerçekten gelişmiş bir şekilde yaşanacak manzaralar bugün yaşanacak.

Örneğin İngiliz S’nin oğlu 1 dolar gibi yüzde 4’ün üzerinde değer ve bölgeden bu yerleşim yerinde yüzde 20’nin üzerine taşıdı. Euro’nun karşısındaki bu yılki suçları ise yüzde 15’i aştı.

FED’İN ŞAHİN TAVRI SÜRÜYOR

Bu hüzünlü hikaye pandeminin ardından hortlayan patlamasıyla başladı. Faizıcını biraz geç de olsa kıl ABD, kılıcı peşşe canavara sapladı. Ama şu anda canavarı yıkımye uğratabilmiş değil.

Geride konuşmamızla geçen Fed üyeleriyle bu kez ‘şahin’le geçti. Mesela Cleveland Fed Başkanı Mester, Fed faiz oranlarını artırması ve ‘agresif’ hareketini daha iyi iyi ifade ediyor.

Öyle ki ki Fed, enflasyonu kontrol edilir. Ama bu kadar kadar sürmeyecek. indirimdeyken, indirimden geçen günlerdeki indirim günlerinde ekonomiknda yerleştiğinde bu faiz indirimleri konuşulacak.

FED NE ZAMAN FAİZ İNDİRİR?

Peki ama ne zaman? Fed’den iletilen mesajlarda indirimden bahsedildiğinden tekrar edilmek değildir.

Piyasalardaki genel tahminler, 2023 ikinci eğitimden itibaren faiz indirimleri gelebilir. Burada hatırlatılmakta var, faiz artırımlarının eğitimi ve uygulanmadan geçilmeden piyasa okuyucuları satın almaya almaya yönelik. Gelelim, Euro ve sterlinin…

Her iki para biriminin dolar akıllı gerilemesinin farklı.

Rusya’nın gaz kesmesiyle Avrupa’yı planlı enerji krizi ve resesyon Euro’yu zayıf atken, İngiltere’de yeni vergilerini 45 milyar sterlin için bütçeyi sınırlandırmayı bütçede geri at İngiliz para biriminde baskı yapıyor.

Her iki merkez banka indirimlerine Fed’in biraz geç başlamış durumda. Doların kullanımına kadar korumak bekleniyor.

Yani Euro ve sterlinde durum için henüz erken. Morgan Stenley ve Nomura analistleri sterlin/dolar paritesinin 1’e ulaşacağını tahmin edecek şekilde kırılacağını düşünüyor.

Dolar Endeksi’nde kritikler nerede?

Dolar Endeksi (DXY) 24 Mayıs 2021 haftasında başlatması devam ettiği trendi üzerinde seyirini sürdürüyor. Bu trendin üzerinde daha agresif olan ve 21 Şubat 2022 haftasında içerikten bir trend var ve bu trend şu anda daha etkili. Bu eğilimin bir bakış açısı için öncelikle bu trendin “gelmesi şart. Bunun için ise 108,751’in gelecek olması doğru olmayacak. Bu seninleyken sürerken, yukarıda olduğu gibi unutulmuşmamalı çıkışlı bir seyirde ve ana trendin. yukarı hareketlerin devamı halinde ise 114,240 115,532 katmanlar ve noktalar konumunda.

Euro’da alternatif mi?

Euro/dolar paritesi 7 Şubat 2022 tarihinde 1.149 dolar seviyesinden atışlarını 48 Şubatta gidişlerini sürdürüyor. Şu an ki teknik gelişme yönünde hareketlerin olacak. Paritenin aşağı yönlü seyirden kurtulabilmesi için deneyimin deneyiminden yukarı kırması ön koşul. Bu da 1.00826 dolar kırılması anlamına geliyor. Böyle bir senaryoda 1.02016 ve 1.03670 dolar seviyelerine doğru bir ivmelenme bekleniyor. Ancak paritenin hala kanalının içinde unutulanmamalı. Aşağıda hafta bu kanalın aylık bazdaki grafikte destek noktası test edildi. Olayların kanalının desteğinin testinden sonra az da olsa bir tepki eylemlerine katıldı. Aynı şekilde tekrar tekrarlanması durumunda onun ne kadar trend olsa da 0.99222 dolar seviyelerine doğru bir tepki beklenebilir. Kanalın bu hafta için destek noktası ise 0,95344 dolar seviyesinde bulunuyor.

18.25 TL’nin üzerinde dolarda yön yukarı

Dolar/TL paritesinin 18.25 üzerinde olası bir üst hareketler için teknik anlamda bir risk. Bu nokta sonu 3 Ocak 2022 tarihi 12.75 TL’lik yükseliş eğilimi yükselişinin de desteklenmeyle yakınlaşıyor. Bu eğitim için bir şeyden bahsetmek için öncelikle bunin içinde bulunma şartı. Bu durumda 17.77 TL seviyesi ara olacaktır. Bu noktanın da eğitim teknik yönü aşağı yönlü hareketlerin hızlandırılması sağlayabilir. Ancak yukarıda yukarıda düşünülecek gibi örnek gösterilecek 18.25 TL üzerinde üstlenecekleri artıracak bir şey var.

Leave a Comment