Dondurulmuş limon diyabet, kanser ve obeziteyi yenmeye yardımcı oluyor

Bütün limonlar yemeklerini sıktıktan sonra sıktıktan sonra çöpe atılır. İşte bu çöpe giden kısım, hayali şeylerden çok daha faydalı görünüyor. Doğru okudunuz, limon kabuğu ve posasının sağlığa sayısız verdiği var. Son oluşturma, limonun sağlığa maksimum fayda sağlamak için tamamının kullanılması gerektiğini söylüyor. Basit, organik bir limon alın, yıkayın ve ardından dondurucuya koyun. Dondurulduktan sonra, bütün limonu rendelemek veya parçalamak için gereken her şey hazırdır.

DONDURULMUŞ LİMON NE YAPAR?

Limon, asırlardır yemek toplamanın bir parçası olmuştur. Bugüne kadar onları meyve suyu veya dilimlenmiş şekilde götürün. Bugün size kanser, implantasyon ve şeker hastalarına iyi gelen başka bir şeyden bahsedeceğiz. Limonun kabuğunun, suyundan daha fazla eşyanın parçaları ve birçok parçaya karşı savaşan cihazların tasarımıdır. Maksimum fayda sağlamanın en iyi yolu onları dondurmak, rendelemek ve kullanmaktır.

DONDURULMUŞ LİMONU NASIL TÜKETMELİYİZ?

Dondurulmuş kabuklar, kullanım sistemini güçlendiren, beklentileri normalleştiren ve kanser hücrelerini önleyen temel yapıya sahiptir. A, B6, C ve E vitaminleri, demir, çinko, potasyum, lif ve protein gibi besinler açısından da zengindirler. Ayrıca hücreleri güçlendirdiği ve serbest radikallerle savaştığı flavonoidler ve limonoidler içerirler. Çalışmalar, tümörler ve diyabetle mücadelede, kan şekerini ve kan basıncını düzenlemede ve ayrıca kilo kaybını teşvik etmede olumlu sonuçlar elde edildi.

limon.jpg

LİMON NASIL DONDURULUR?

Beşinler kabukta bulunduğundan, bunların akan suda uygun şekilde yıkanması önemlidir. Ardından, kabartma tozu veya elma sirkesi ile dezenfekte edin. Tekrar akan su altında yıkama ve gece boyunca dondurucuya koyun.

NASIL KULLANILIR?

Dondurulduktan sonra cam bir kavanoza rendeleyin ve kavanozu tekrar dondurucuya koyun ve temizleyici kullanın. Rendelenmiş kabuğun salatalarda, çorbalarda, meyve sularında ve hatta ev yapımı soslarda sos olarak kullanılması tavsiye edilir.

KANSERLE SAVAŞAN BİLEŞİKLER İÇERİR

Araştırmalara göre limon, C vitamini, glikozitler, pektin ve limonun dahil olmak üzere yaklaşık 25 kanserle savaşan bütünü içeriyor.

NEDEN DONDURSUNLAR?

Uzmanlara göre, kabuklarındaki besinler meyve suyundan daha fazla bulunur ve bu nedenle, bunların dondurulması ve daha sonra gıda ve cilt bakımı amaçlı kullanılması önerilir.

ZEHİRLİ ATIKLARI ORTADAN KALDIRIR

Araştırmalara göre, kabukların insan vücudundaki tüm atıklarını uzaklaştırma depolarını yaşadıkları. Hindistan’da ve tüm dünyada kanser hastalarının tedavi edilmelerinin nedeni budur.

CİLT İÇİN İYİDİR

Araştırmalara göre, kabukların insan vücudundaki tüm atıklarını uzaklaştırma depolarını yaşadıkları. Hindistan’da ve tüm dünyada kanser hastalarının tedavi edilmelerinin nedeni budur.

Leave a Comment