Dünya’daki yaşamın en eski yapısının bulunduğu açıklandı

Yeni bir incelemeye göre, Batı Avustralya’daki bağlantılar kayaçlar, Dünya’daki bilinen yaşamın en eski yönetimi olabilir.

Araştırmacılar, incelemeleri bu kayaçların, fotosentez yapan mikroskobik canlıların kendilerine ait olduklarını düşünüyor.

Independent Türkçe’nin haberine göre bilim insanlarına bu tür tabakalı kayaçlara “stromatolit” adını veriyor. Bilim dünyasının canlı organizmaları tarafından oluşturulannu kesin olarak kalıcı olarak en eski stromatolitler 3,43 milyar yıl öncesine dayanıyordu. Ancak eski daha eski resimler de var. Zira bu işletme incelenen, Batı Avustralya’nın Dresser Formasyonu’nda yer alan kayaçlar 3,48 milyar yıl öncesine ait.

Öte yandan, aradan geçen milyarlarca yıl, bu eski kayaçlardaki organik madde kalıntıları sildi. Bu nedenle gerçekten canlı organizmalar tarafından mı yaratıldığı yoksa başka bir jeolojik sonucun ortaya çıktığı tartışma konusuydu.

YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ GÖRÜNTÜLEME TEKNİKLERİ KULLANILDI

Hakemli bilimsel dergi Geology’de yayınlanan yeni araştırma, bunların gerçekten de canlı organizmalar sayesinde ortaya çıkmaları giderek artıyor.

Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi’nden araştırma ekibi bu stromatolit katmanlarını ayrıntılı incelemek için yüksek düzeyde, iki ve üç boyutlu görüntüleme tekniklerini kullandı.

Gözlemlenen işaretler, biyolojik olarak işaretliyordu. Fotosentezin göstergesi olan küçük kubbe şekillerini içeren katmanlar tespit edildi.

Araştırma ekibinden paleontolog Keyron Hickman-Lewis, “Bu kayaçların belirli katmanlarında gövdelerinde güçlü bir gösterge olan belirli mikro yapılar bulduğu” dedi.

Canlı organizmalara işaret eden en önemli tüylerinden biri de katmanların varlığıydı.

Çalışmanın bulgularını inceleyen ABD’li jeokimyager Linda Kah, “Mikroskobik canlılara ait örtüler, katmanları eşit olmayan ve buruşuk veya buruşuk olma özelliğini gösteren, yukarı veya aşağı yönlü katmanlara sahiptir” diye konuştu.

Araştırma ekibi, Avustralya’daki kayaçlardan elde edilen parçalardan Mars’ta yaşam arayışı için de ipuçları sunabileceğini söylüyor.

İncelenen kayaçlar, demirin oksijenle reaksiyonlarıyla ortaya çıkan demir oksitle kaplanmıştı. Mars’a gönderilen de bu kimyasal önlemin alınması ve hatta gezegenin kırmızıya yakın rengi bu süreçte alındığı biliniyor.

Araştırmacılar, Kızıl Gezegen’deki kayaçların da milyarlarca yıl önce var olan inanılan mikroskobik canlıların benzer yapılarını koruyabileceğini düşünüyor.

Dolayısı ile Mars’taki benzer kaya oluşumlarını incelemek, gezegende eskiden yaşam olduğunu kanıtlamak mümkün.

.

Leave a Comment