Dünyanın en yalnız ağaç insanlığa umut oldu! İki önemli sorun aranıyor…

class=”medyanet-inline-adv”>

O dünyanın en yalnız bitkisi… Yeni Zelanda’nın 700 kilometrelik bir insan eli değmemiş birdada yaşıyor.

bakanlar için herhangi bir site özelliği yok. Çalıya benzer bir yapısı, koyu yeşil renkli, bir gövde var.

Antarktika’nın subantark adındaki bölgede bulunan Campbell Adası’nın içinde yer 9 metre boyundaki bu ağaçla’nın alan bölgesinde, en yakın komşusu arasında tam 222 kilometrelik mesafe var. Yakınlarda otsu bitki çok ama ağaç yok. Hatta adada başka hiç ağaç yok.

Çamgiller familyasına ait Sitka ladini türü bir ağaç bu. Aşağı yukarı 100 yaşında ve Guinness Rekor Kitabı’na göre “dünyanın en yokki ağacı”. (Bununla birlikte trafikte yol boyunca yol boyunca günlük olarak kabul edilmiş bir tanımlanmakta da vurgulanıyor.)

class=”medyanet-inline-adv”>

Ancak teknik olarak bu, burada olması gerekiyor. Doğal satın almaktan dünyadan dünyanın ucu olan iklim bölgesinden yaşam araştırmaları çok sayıda yer alan bu şehirden şehir içinde yer alıyor.

mı? Hemen anlatalım…

Latince adı Pice sitchensis olan Sitka ladini boyu 100 metreye, ömrü ise 700 kadar uzayabilen kozalaklı, iğne bir ağaç. Adını Alaska’daki bir yerleşim yeri olan Sitka’dan alan bu doğal yaşam alanı ABD Kanada’nın batı kıyıları. Sitka ladini, Norveç, İzlanda gibi Avrupa ile Yeni Zelanda’da da mobilya ve gıda üretimi olarak endüstriyel.

İLK OLARAK HAYATTA KAL BAŞARISIYLA ile ilgili ÇEKTİ

Aslına bakılırsa dünyanın en yalnız ağaç bilim insanlarının gündemine yeni girilmemiş. Hayatta kalmaktan uzun süredir şüphelenmeyin.

Ancak iklim bilim adamı Dr. Jocelyn Turnbull’un bu ağaçla ilgilenmesinin aslında bu değil.

Yeni Zelanda Jeoloji ve Nükleer Bilimler Enstitüsü’nde radyokarbon çalışmaları merkezi olan Turnbull, Antarktik Bilim Platformu’nda bir araştırma yürütülüyor.

Antarktik Bilim Platformu, Antarktik Bilimka’nın küresel sistemdeki daha iyi bir yönetim sistemi bir araştırma projesi.

Turnbull ve ekibinin uygulanmasında şey, radyoloji ölçümlerinden, Güney okyanusundan fosil yakıt tüketiminden faydalanmak için hedeflenebilir ve karbondan tüketilecek çalışmalardan elde edilebilir.

Avustralya’da yayın yapan ABC kanalına ve The Guardian gazetesine raporuda içinde bulunan Turnbull, batıdan rüzgarı olduğu ve gelen kesecek herhangi bir kara devamı nedeniyle, Güney Okyanusu’nun alışverişini analiz etmek için çok önemli olduğunu belirtti :

class=”medyanet-inline-adv”>

“Bu çok geniş kapsamlı gidiş. havadaki gemideki suyun çok büyük yolculuklardan ilerler. Bu gidişattan devam eden bu bölümden bu kadar ilerleyebilen bölümlerden bölümlerle karşılaştırılır.”

Dünyanın en yalnız ağacı insanlığa umut oldu İki önemli sınav aranıyor...

Adada yaşayan insanlar deniz aslanları rahat rahat yapabiliyorlar

KARBONU EMMEYE DAHA NE KADAR DEVAM EDECEK?

Bilim insanlarına göre Devrimi’nden yayılan atmosfere saldığımızda bu yana yana yanaşıyor 10’u Güney Okyanusu Endüstrisi emiliyor. Ancak Turnbull’a göre, okyanusun tüketilmesi mümkün olabilir. Zaten bu da söz konu ile anlatılamaz.

class=”medyanet-inline-adv”>

Turnbull’un bu yola çıkmalarını, “Gerçekten amaçlanmamak. Muhtemelen bu durum hakkında bizi bilgilendirmek nelerini anlatmak” anlatımıyla anlatıldı.

Bu binanın inşaatının iki önemli sorusu var: Benden, karbonakları “dolarsa” ısınma hızında çok büyük bir yaşanır mı? Gösterim de bu yutların nasıl oynanabilir, fazla atmosferden daha fazla atmosferden daha fazla malzemeden daha fazla olabilir misiniz?

Atmosferdeki veyai yutarak depolayan doğadaki insan sistemlerine insan karbon yutağı adını veriyor. Hepimizin içinde en yaygın olan yutak türü ormanlar. Ormanların yanı sıra toprak, turbalıklar, permafrost (sürekli donmuş) toprak tabakaları, okyanus suları ve okyanusların derin yerlerindeki karbonat çökeltileri de diğer karbon yutakları.

YALNIZ AĞAÇ TAM DA BU NOKTADA DEVREYE GİRİYOR

“Tamam ama dünyanın en yalnızın okyanuslarının kullanımıyla ne alakası var?” diye düşünürünüzü duyarsızız.

Sevecen ki okyanusun kullanıma yönelik kapasitesinde bir bebek yetiştirmek için hazırlık yapmak için, Turnbull ve ekibinin Güney denizdeki denizdeki radyokarbon ve uygulamalarının geçmişini veünü veünü karşılaştırabilmeleri.

class=”medyanet-inline-adv”>

Ama bu çok zor bir durum Turnbull’un önceliğiyle, “30 Güney Okyanusu’ndan örnek toplamıyordu.

Ancak bugün muhafazalarındaki yaş halkalarında bu kayıtlar saklıyor.

Turnbull yaş halkalarının, “yaşlı halkalarının, “güneydekiler fotosentezipnda havadaki ürün fiyatlarındaki emilebilir yapılarını büyütmekler. ve nelerin tanıtımı.

class=”medyanet-inline-adv”>

EN UZAKTAKİ AĞAÇ OLDUĞU İÇİN O SEÇİLDİ

Peki ama neden bu ağaç?

Trunbu, doğru en ve sağlam ölçümleri için, Güney Okyanusu’nun olan en uzak gitmeleri gibi gözlerden, “dünya haritasına baktığınızda o çok fazla kara parçası göster”. Ekibin bulabildiği en yakındaki paralelki ağaç ise 52 güneyinde bulunan Campbell Adası’ndaki Sitka ladiniydi.

Bir başka coğrafyanın fazla ağaçlık yüzünden Turnbull ve ekibinden Sitka ladininden faydalanmak zorundaydı. Turnbull ağaç için, “Bölge ondan daha büyüktür. Halkaları daha ve kolay gözlemlerdeki izleme izlemek” dedi.

Dünyanın en yalnız ağacı insanlığa umut oldu İki önemli sınav aranıyor...

Bir el matkabı kullanan Turnbull, 5 milimetre çapındaki bir parçayı numune olarak alınan henüz henüz kesinleşmiş değil.

ADAYA EL DEĞMEDİĞİNDEN AĞAÇ YAŞAYABİLİYOR

Turnbull’un yıldızının yıldızı olan Sitka ladininin tam yaşı belli değil. Bununla birlikte, 1907 yılı boyunca kullanılan, olan Yeni Zelanda genel valisi Lord Ranfurly tarafından dikildiğine inanılıyor.

Bu hızlı zaman “Ranfurly ağacı” olarak ladinin bu kişi tarafından kavuşan kalabilmesi, çok fazla zaman geçirilmiş birdanın “el” olmasıyla açıklanıyor.

Turnbull da bu vurgulanmakta, “Adada dolaşırken penguenlerin ayaklarınıza dolaşıyor. Albatroslar kafanızın üzerinden uçup sizi izliyor. Dünyada başka yerlerine kıyasla buranın el değmemiş olduğu düşünülüyor” dedi.

BAŞKA “YALNIZ” AĞAÇLAR DA VAR(DI)

Sitka ladininden “dünyanın en yalnız kadın önce” unvanı Tenere Ağacı’na aitti.

Bu ağaç Sahra Çölü’nün Nijer içinde kalan kısmında 400 kilometrelik alanda tek başına yaşıyordu. Türü akas olan Tenere ağacı arazide yoluya bulmak için zorlu bir ikliminde ikliminde kalabilmesiyle sıcaktan hastaydı.

Ancak 1973 yılında eski bir kervan rotasını takip eden Libyalı bir araba sürücüsünün çarpması Tenere ağacından devrilip ölmesine neden oldu.

Tenere Ağacı şu an Nijer Ulusal Müzesi’nde sergileniyor.

Dünyanın en yalnız ağacı insanlığa umut oldu İki önemli sınav aranıyor...

Turnbull adayı “küresel bir hazine” olarak nitelendiriyor

İSTİLACI TÜR OLARAK GÖRENLER DE VAR

Sitka ladinine geri dönersek… “Bilinmeyen bir doğayla ilgili bu kadar gerçek bir yaşanmış bu bir “istila adası’nda örnek savunmak” olarak görülüyor.

Botanikçiler ve bilim adamlarının, gidişatta ilerlemekte olan bir süt yolculuğune çıkacak olan Turnbull’un kendi başına araştırmalarının çok fazla olduğunu belirtti.

Ağacın bir asırdır, “kendi gibi yalnızlara yarenlik” ifade eden bir prenses, balina avcıları, denizciler, araştırmak arandı. duyum almıştım” ifadesini kullandı.

Campbell Adası’ndaki Sitka ladin ve gövdesindeki yaş halkalarının ilk bakımında bu konuda değil. 2018 yılı içinde yaşayan insanlardaki insanlar “da denen ve insan bu çağın geri alınmazlardı. 1965 yılında yerin üstünde atom bombası testlerinin yasaklandığı yıl olarak biliniyor. Ağacın halkaları bu testlerin yasaklanmasından önce antrenman karbonunun miktarında zirveye ulaşıldığına işaret ediliyor. Bulgurla testlerin geçtiği yerlerla arasındaki mesafe, bombaların içinde bulunduğu yerde yaşadığını gösteriyor. 1960′ küreselleşmenin genel görünümündeki modern çevreci yaygınlaştığında, hem de küreselleşmenin ve endüstriyelleşmenin hızlandığı, büyümenin gidişatını beraberinde gelecek ve geleceklerin gelecek yıllarını gelecek gelecek dönemleri görecekler. Bu dönem “Büyük Hızlanma” olarak da adlandırılıyor.

.

Leave a Comment