Dünyanın gözü bu zirvede… Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman ile görüştü

Kuruluş Tarihi: 15 Kasım 2022 07:39

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya’nın Bali Adası’nda toplanan G20 Liderler Zirvesi’ne katıldı. Erdoğan zirvesi kapsamında Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ile görüştü. Öte yandan Amerikan Bloomberg Fransızca Erdoğan’la ilgili dikkat çekici bir yorum geldi…

class=”medyanet-inline-adv”>

Dünyanın gözü Endonezya’nın Bali Adası’nda toplanan G20 Liderler Zirvesi’nde.

G20 Liderler Zirvesi için Apurva Kempinski’ye gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada G20 Liderler Zirvesi resmî karşılama törenine katıldı.

Zirveye ev sahipliği yapan Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, toplantı öncesinde karşıladığı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile tokalaşarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

Dünyanın gözü bu zirvede... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman ile görüştü

Resmî karşılama töreni sonrasında liderler, “Gıda ve Enerji Güvenliği” oturumuna geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, oturumun sonunda salonda liderlerle ayaküstü sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenen G20 Liderler Zirvesi çerçevesinde Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüşme gerçekleştirdi.

class=”medyanet-inline-adv”>

İki lider, zirvenin yapıldığı Apurva Kempinski’de bir araya geldi. Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yer aldı.

Dünyanın gözü bu zirvede... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman ile görüştü

ZELENKİ’DEN ‘BARIŞ FORMÜLÜ’ AÇIKLAMASI

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, video konferans yoluyla katıldığı Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlediği G20 Liderler Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Rusya barış formüllerimize karşı çıkarsa, tek devletin savaş çıkışı olduğunu” söyledi.

G20 UKRAYNA SAVAŞINI KINADI

Zirvede Ukrayna’daki savaşın sonunda kınadı. Küresel ekonomideki kırılganlıkları şiddetlendirdiğini vurguladı.

PUTİN KATILMIYOR

Önceki aylarda Rusya lideri Putin’in de zirveye katılacağı duyurulurken, geçen hafta Putin’in katılımının iptal edileceği bildirildi. Sonuç olarak, Rusya-Ukrayna savaşının gölgesinde, olası bir Biden-Putin görüşmesi mümkün olmadı.

Dünyanın gözü bu zirvede... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman ile görüştü

class=”medyanet-inline-adv”>

BLOOMBERG’DEN ERDOĞAN VURGUSU

Öte yandan Amerikan Bloomberg sitesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın küresel muhafaza arzını güvence altına alma odasından beklenmeyen bir destekle zirvede yer aldığı yorumunu yaptı.

G20 NEDİR?

20’li grup olarak bilinen G20 ülkeleri grup liderleri küresel ekonomiye ilişkin olarak bir araya geldi.
Gruptaki ülkelerin küresel ekonomik üretiminin yüzde 85’ini ve dünya ticaretinin yüzde 75’ini temsil eden takım yanı sıra dünya sonuncusu da üçte birini kapsıyorlar.

G20 Avrupa üyelerini Avrupa Birliği ve 19 devlet oluşturuyor. Bu ülkeler, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye, İngiltere ve ABD.

Dünyanın gözü bu zirvede... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman ile görüştü

NELER KONUŞULUYOR?

G20 liderlerinin ekonomiyi görüşmek üzere bir araya geldiği toplantılarda bugün iklim değişikliğinden sürdürülebilir enerjiye, uluslararası borç affından çok uluslu işletme vergilendirmesine daha geniş kapsamlı konular kaldırılıyor.

Her yıl bir başka ülke G20 başkanlığını devralıyor ve toplantı yönetimini belirliyor.

2022 başkanı olan Endonezya Bali zirvesinde küresel sağlık önlemleri ve pandemi sonrası ekonomik toparlanma konularının görüşülmesini istiyor. Bunun ülke yanında, sürdürülebilir enerjinin teşvik edilmesinden yana.
Zirve ülkesindeki kişilerin birebir müzakerelerde bulunması için imkan da sunuyor.

.

Leave a Comment