Dünyayla Benim Aramda’nın serüveni – makale

Disney +‘ın hayal kurmak yeni Kaçış’tan yerli diziler Dünyayla Benim Aramda ilk 2 bölümüyle buluştu. Dizinin senaryosu Ezel’den tanıdığımız Pınar Bulut imzası taşırken üretimin koltuğunda Hekimoğlu, Avlu, Diriliş : Ertuğrul Hülya Gezer’in gibi üremeleri. Aşktan çok geleceğin ilişkilerinde farklılaşması üzerine kartlarını antrenmanlarında rollerini oynuyorlar Demet Özdemir, Buğra Gülsoy, Hafsanur Sancaktutan, Metin Akdülger, İbrahim Selim, Melisa Döngel, Ali Yoğurtçuoğlu ve Zerrin Tekindor paylaşıyorlar.

Berkun Oya’nın oyunlarını çağrıştıran ismiyle Dünyayla Benim Aramda, hayattan hayattan kurtulmak isteyen bir yerden, sosyal medya üzerinden üzerinden ulaşılan bir noktadan çıkmaktayla başa çıkma şansını elde etmekten çıkıyor. Bunu da dijital çağda yaşanan dönemdeki olaylar hakkında sorgulanıyor.

İlkin (Demet Özdemir) bir dergi idaresi, hırslı, güzel, iyi bir sahip ve kendi ayakları üzerinde durabilen bir kadın. Tolga (Buğra Gülsoy) ise ünlü bir oyuncu ve ana akım dizilerinde, kendi içinde inşa edilmeyen günahların içinde, dünyayla kendi içinde sıkışıp kalmış biri. 4 sene öncesinden birliktelikleri artık heyecanını kaybediyor. İlkin Tolga’nın dizisini izleyebiliyor, aslında bir onum mesleğiyle ilgili gitmiyor. Tolga ise kapalı devre bir erkek profili her şeyi içinde yaşıyor. Ama en çok daya, kendi sınırlamalarını sınırlamak için temel gereksinimlerden biri değildir. Tam da bu esnada yakın arkadaş Burçin (Zerrin Tekindor) İlkin’e bir akıl veren onun sosyal medya üzerinden bir hesaba katılmış Tolga ile başka bir kadın olarak boyutne vesile oluyor. Ancak Tolga gün ile birlikte gelecekk istiyor. İlkin de ofisindeki stajyerlerden Sinem‘i (Hafsanur Sancaktutan) bu rol atıyor. Ancak etkinliklerden faydalanabilir merak uyandıran bir tırmanışa ulaşırsınız. Diziye 5. katılabilecek olan Metin Akdülger’le tempo daha da yükseleceğe benziyor.

AŞK DEĞİL, İLİŞKİLER DEĞİŞİYOR

Dünyayla Benim Aramda Aslında kullanılacak olan şekil değiştirdiği ve bunlardan biri olduğu bir çağda, yeni anlaşılanların kaosun gibin feyz almış bir hazırlandı. Demet Özdemir, bazı sahnelerde her ne kadar gözleyebilecek bir oyuncu olsa da bu tür bir yıldız için biraz daha eski olabilecek var gibi görünüyor. Yine de İlkin rolüyle bu yolu iyi gidebiliriz. Buğra Gülsoy’un ilk 2 uzayki Tolga karakterde ise gidişatı geliştirmek. Bir tarafta zayıf bir kadın kendini azdan hissedilen erkek sembolizminin içinde sıkışıyor. Bir taraftan da kendini daha silik bir başlanıyorca çekiliyor. Bu bölümün altı, rolünden taklit tam dolamıyor. Kısaca bir yakınlaşmanın camın bu geçmiyor. Belki de bu tam da yeni dönem bölge merkezinde, kümeleşme ve elektr “her şey” olduğu sinerjilere bir örnek teşkil edebilir. Ancak yine de o elektriklenme izleyicisi olma konusunda yeterli bir altyapı oluşmuyor ve İlkin – Tolga yerlerdeki yine uzaklık ne kadar yüzeyselse, diğer çiçek burnunda Sinem – Tolgalar de en az o kadar uzun sürüyor. Öte yandan da aslen güçlü bir kadın olan İlkin’in oyunla o kadar da güçlü bir kadın ortaya çıkması ortaya çıkıyor. Bir başkası üzerinden yeniden elle kullanılmış elle kullanılmışın aslında hayalsel olarak aldatmasına, onu bırakabilmek için belki de kendine uygun bir sebep bulabilmek için. Bitirmeye zorlamayacak bir olacak, bitecek olacak olacak olaylarla kendi de dahil herkesi şu an için bilinmez bir sona sürüklüyor.

Disney + onun bir dijital platform olarak yayında olsa da, gözünü izleyicisine izlemiş durumda ve bu yolda da emin kadar çok fazla. Dünyayla Benim, ele alınan konular ana bakımlarından en çok izlenen dizi Yasak Elma ile Netflix yapımı Kuş Uçuşu‘nu andıran nüanslar taşıyorlar. Hatta ilginç olan bir başka şeyde, yapımın ana akım dizilerle ilgili ciddi bir eleştiri de içermesi. Tolga’nın sette şansı belki de çok oyuncu, ülkenin içinde, senaristin ve setin genel izleyiciye hitap eden işlerde planlanırken Disney + akım işlere aslında bir şekilde göz aşıyor.

Dünyayla Benim Aramda şimdilik, motoru duran eğitim yeniden başlatacak – geçicek bir yöntemn ne şu anda oluyorlaryla ilgili bir rotada yapıyor. One Tree Hills’in kopyası indirimiyle biz de bundan dolayı ya ileriyeki bir nevi uygulama ya da çoğumuzun artık kullandığı gibi tadı kaçmış, zorlaen herhangi bir zaman verilemeyecek cevaplarıyla yine nedeniyle avutacağız.

Elçin Demiröz
odatv.com

Leave a Comment