Duşta bunu yapmak tığ gibi zayıflatıyor! Metabolik hızı yüzde 100 artıran detay

Her gün duş alınmalı. Ama duş sırasınca sıcak suyu kullanmak erken yaşlanmaya neden olabilir. Çünkü yapılan araştırmalara göre soğu su cildi sıkılaştırıyor. Zayıflamaya yardımcı oluyor. İşte detaylar…

SOĞUK DUŞ ALMAK

Sıcak bir duşu dondurucu soğuktaki bir ısıyla değiştirmek kulağa pek hoş gelmeyebilir. Ancak şişkinliği gidermek için bir yöntem arıyorsanız sizin için ideal olabilir. Buz gibi bir suya maruz kalmak, vücudunuzda ‘kahverengi yağ’ denen yağ kütlesini aktive ederek metabolizmayı hızlandırma potansiyeline sahiptir.

Kilo verme konusunda uzmanlaşmış bir uzman olan Kim Pearson’a göre, kahverengi tip yağlar aslında orta, alt ve çene çevresinde bolca görülen beyaz yağlara oranla sizin için iyidir.

16 derecenin altındaki sıcaklığa maruz kalındığında, kürek kemikleri, omurga ve böbreklerin çevresinde bulunan kahverengi yağ, vücudu sıcak tutmaya çalışır.

Bunu, vücutta depolanan fazla kalorileri, genellikle beyaz yağ şeklinde olan alanları yakarak yapmaktadır.

Bu nedenle bilim adamları da soğuk su terapisinin artan obezite ve tip 2 diyabet oranlarıyla mücadele etmenin bir yolunu sunabileceğini söylüyor.

Kim Pearson, “Vücut ısınızı düşürmek metabolizmanızı hızlandırabilir çünkü vücudunuz kendini tekrar ideal bir sıcaklığa getirmek için daha fazla enerji kullanır.’ diyor.

1996’da European Journal of Applied Physiology and Occupational Physiology’de yayınlanan bir araştırmada , altı hafta boyunca haftada üç kez bir saat boyunca 14 derecedeki soğuk suya kalan ‘atletik genç erkeklerin metabolik hızlarında artış olduğunu buldu.


.

Leave a Comment