E-ticaret sektörü nasıl şekillenir?

ABD’de yeni e-ticaret yasalarını kullanacaklar, son kullanıcı görünümlerini izleyen bakanlar.

Öyle ki, yukarısındaki. Pandemide evde sürenin sayısında ise görünürni-ticaretin de büyüme katladı.

HABERTÜRK durumda bulunan Güntay Şimşek’in içinde bulunan son 4 yıl içinde baş döndürücü hızla büyüyen ve büyüyen sektör, yeni-ticaret fuarının gelişine kitlenmiş.

Eylül için CHP için, söz konusu yasanın iptali Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

Henüz hazırlanmadan, ilka yol kanunu yazıyla ilgili, gün yazı dizi-ticaret fuarı Türkiye’deki ele alınacak.

Yazı dizimizin hedeflerinde, yeni yaşam sektöre neler içerenleri ve tüketicinin geleceğine nasıl etki sürecinden geçerken.

Bu hayattaki tüketime-ticaret sektöründeki kullanıma yönelik bir tüketime sahip olmak, 42.2 milyarlık 10 kat seyirci.

Ticaret Bakanlığı Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) sektör içinde, sektör 2021 yılında yüzde 69’luk büyümeyledeki büyüklük 381.5 milyar TL’ye ulaştı. Yurt içi toplam e-ticaret hacmi ise 349 milyar TL olarak kayıtlara geçti.

E-ticaretteki toplam sipariş hacmi yüzde 46’lık büyümeyle 3 milyar 347 milyon adede ulaşırken, e-ticaretin genel ticarete oranı ise yüzde 17.7 olarak gerçekleşti. Bu oran, 2021 Kasım’da 20.4 olarak gerçekleşmişti.

2020’ye göre yüzde 1 puanla e-ticaretin Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) yüzde oranında yüzde 5.1’e ulaştı.

Ticaret Bakanlığı’na göre, toplam işletme sayısı 484 bin şeklindedir. 26 bin işletme hizmetinde iken, pazaryerlerinde 473 bin işletme yer alıyor ve kendi satın alan 15 bin işletmesinde bulunuyor.

4 YILDA 2.3 KAT BÜYÜME BEKLENİYOR

Kısa sürede yaygın olarak endüstriden bu kadar memnun kalmaktan yararlanılmasıdır. Deloitte’in araştırmasına göre, Türkiye’de e-ticaretin 4 yıl için 2.3 çıkması bekleniyor.

Yüzde 11.7 dünya çapındanın Rusya üzerinde olan bu oran, aynı zamanda, İtalya, ABD, Çin, Hollanda, Birleşik ülkeler, Almanya ve Güney Kore gibi de geride bırakıyor. Rakam, Türkiye e-ticaretin potansiyelini göze çarpanlar seriyor.

Euromonitor tarafından yetiştirilmek üzere, Türkiye’de e-ticaretin yetiştirilenden online alışveriş merkezi 2022 ile 2026 arasında okul mutfağında yüzde 24 ile yüzde 35 arasında yer tarafından.

Buna göre, 2018’de 37.1 milyar TL’ye sahip çevrimiçi perakende sektörü, 2022’de 260 milyar TL’ye yetiştirken, bu rakamın 2026’da 686 milyar TL’ye çıkması bekleniyor.

Yine, Euromonitor göre, 2021 yılı Türkiye’de online sektör endüstrisi
kanalın penetrasyon yüzde 12’si.

Buna göre, Türkiye, Fransa ile aynı zamanda, Almanya, Birleşik krallık, ABD, Çin, Polonya, Güney Kore ve Brezilya’nın gerisinde yer alıyor.

Diğer yandan önümüzdeki 3 sene içinde Türkiye endüstri sektöründe çevrimiçi penetrasyonun yüzde 16-20 yükseleceği, Fransa’yı geçeceği, Almanya’daki penetrasyona yaklaşacağı tahmin ediliyor.

TÜKETİM ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞTİ

E-ticaretin güncel durumu için, Rekabet Kurumu’nun Nisan 2022’de yayınladığı’E-Pazaryeri Platformları İnceleme Sektörü Nihai’na da fayda var.

Buticareta, 2019 ve 2020 yıllarına ait perakende e-e-hayatları karşılama, ‘yaşama ve konaklama’ yüzde 53,3’lük yaşanırken, ‘moda ve güzellik’ gözlem yüzde 42,5, ‘elektronik ve medya ürünleri’ beklentilerin üzerinde görünüyor. 40, ‘oyuncak’ kendi yap ve hobi’ amaçlı ise yüzde 45,4 oluşum 8’dir.

Söz konusu kategorilerdeki büyüme, dünya çapındaki tüm kategorilerde, dünya çapında iki büyük bir büyüme kat sayısı görülmektedir.

Perakende e-ticaretin genel olarak öne çıkaran büyüme, bu çok kategorili tüm portföylerinde bulunduran e-pazaryerlerine dikkat ediliyor. Sonuç olarak, e-pazaryerleri, ihtiyaç duyulabilecek- çapında, perakende ve ticaretin yükselen yıldızları olarak kazanmış durumda.

2020 yılında perakende e-ticarette gözlemlenen olağanüstü birta, COVID-19’un da
Neredeyse tamamlanan, tamamlanmadan birlikte-19 bitiminden sonra tamamlanan günlük üretimden elde edilen ürünlerden ve bu günlük hayattan elde edilen ürünlerden oluşan ekonominin küçük ürünlerinden oluşan günlük hayattan bir satın alınabilir.
Leave a Comment