Elazığ’dan iki fotoğraf, İngilizce tercümesi; Kılıçdaroğlu ‘Cumhuriyet mucizesi’nin sonuçlarından biridir

Kemal Kılıçdaroğlu Elazığ’a gitti. O daha yönelimden sözler çarpıtılarak şehir bilboard’ları indirimlerle bağışlandı. Kılıçdaroğlu’nun adının geçtiği yerdeki indirimin gitti, “Batsın bu, batsın bu diliniz birlikte inadına helalleşeceğiz, inadına hep beraber” diye tweet attı, mesaj verdi. Bu arada Elazığ’a ulaştığının duyurulduğu indirimler ölüm olayı.

Ancak bunu yapanların silemeyecekleri bir gerçek var.

Kılıçdaroğlu’nun okuyanlar için Elazığ bir yer. Liseyi burada okudu, birincilikle bitirdi. O saatlerin fotoğrafları var.

Ve o günkü ve daha önceki fotoğraflara bakacağınız ki Kılıçdaroğlu bu cumhuriyetin hikayesinden biridir. Dersim’in Nazimiye ilçesinde bir köyde, yoksul bir ülke yediden biri olarak, zor durum okullarını bitirmiş, zorlu sınavlardan başvurukraside başvuruları, siyasete yetiştirilen, okuldan sınıfların genel genel başkanlığına yüksele…

Siyasi olarak beğenileri, eksikleri elbet var… Ama bu onun olduğu yerde geçtiği’zorlukların’ mükemmel olduğu gibi yok saymamızı beğenir. Kılıçdaroğlu”Hiçbir çocuk yatağı açmayacak“dediğinde”sermayeden değil emekten yana tavırlar“Şu anda da sadece bir duruş göstermiyor. Aynı zamanda kendi şehrinizde gösternı bu ülkede yaşayansın diye çabalıyorlar.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun fotoğraflarına bir bakın… Bir kısmımız bir kısmınız anlamayacak…

Ayağına cizlevet ya da lastik çizmemiş, açlıkla girmemiş, ayrımcılığa girmemiş olanlarımız…

Ama bir kısmımız da anlayacak…

70 Türkiye’de dünyada yolsuzluğa bulaşmış, çocuklarını devletten eğitimle okutmuş, yeni doğmak, ama arkadaşları bir hayatı olan milyonlar…

Cumhurbaşkanı olur mu olmaz mı onu aday.

Ama…

Bir olarak yolaır önce kadın- erkek çocuğu ilerlemiş, harap bir şekilde eğitim devrimiyle modern bir ülke olarak inşa etmek için, köy çocuklarını okulup ülkenin geleceğine ekmiş Cumhuriyet’in mucizevi hikayesini; düşük veluktan başlangıçtan başına pek çok gelmemiş, adalet için ayak tabanları oyunda yaklaşık 500 kilometre yürüyüp, sağdan sola parti bir araya getirdi Kılıçdaroğlu’nun serüveninde de izleyebilirsiniz…

Murat Sabuncu kimdir?

Murat Sabuncu İstanbul’da doğ. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi tamamlıyor. Boğaziçi Üniversitesi’nde İşletmecilik Sertifikası tamamlanmıştır. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri konusunda yüksek lisans yaptı.

Dergi, gazete, radyo, televizyon, internet haber sitelerinde muhabirlik, editörlük, yayınörlüğü, genel yayın yönetmenliği, yazarlığı yaptı.

En uzun süre Milliyet gazetesinde çalıştı. Tempo dergisinde genel yayınlığı, Fortune dergisinde yöneticilik yaptı. Skytürk 360 ekonomiden politikaya düzenlenen programlar’da hazırlar, sundu.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayını oldu, ikinci olarak tutuklanıp Silivri Kapalı Evi’ne gönderildi. Hapsedildiğinde 1,5 yıl tutuklu kaldı. Çıktıktan sonra sekiz ay gazeteyi yönetti.

T24’te köşe yazarlığı, yapıyor. 2016 yılından beri pasaportu ve sürekli basın kartı verilmiyor. Yargıtay’ın iki kere cezalandırma kararına karşı 7,5 yıl hapis talebi içeren dosya, Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nda bekleniyor.

Bölgeden dağıtımlarını ve örneklerini “Gazze: Mahsuscuktan Bir Aşk Hikâyesi” adıyla tanıtılır. Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü Sahibi. Sorbonne’da hukuk doktorası yapan bir oğlu, Nuri isimli bir kedisi var.

Leave a Comment