Elon Musk’ın Twitter’ını kim yönetiyor? İşte yeni patronun beş kişilik beyin takımı…

class=”medyanet-inline-adv”>

Elon Musk’ın Twitter’ı satın alma süreci, 6 aydan sonra ekim tamamlandı tamamlanmıştır.

Musk’ın ilk işi şirketinden üst düzey yönetici (CEO Parag Agrawal, CFO Ned Segal, davan ve içerik politikalarından sorumlu yönetici Vijaya Gadde ve Baş Hukuk Müşaviri Sean Edgett) oldu.

Bu yöneticilerin yerine Musk, sadakatiyle ve çalışkanlığıyla adından küçük bir kurmaylar yönetimleri oluşturdu ve kendi vizyonunu hedefleriyle başladı. Konseyde Musk’ın kişisel avukatı, özel kalemi, yakın dost ve yıllar önce Twitterdan seçilen bir yönetici.

Yeni yönetim Cuma günü toplu taşımalara başlarken içerik moderasyon planlarını da tartışmaya açtı. Buna ek olarak temel eğitime verilen ücretli mavi tik konusunda burada başlamaları direktifi de yine seçmeden geldi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Bu topluluklar Twitter’ı ne yöneteceği belli değil, şu an için yetiştirilmekle ve gelirleri ile ilgili görevlendirilmiş durumdalar.

Peki Twitter’ın geleceğinin ve geleceğin kimninini değerlendirmek bu insanlar? Biraz daha ileride…

elon musk

Bloomberg News göreli zengin 200 varlık servetiyle en insanı olan Elon Musk, aynı zamanda insan sayısı ve etkii en fazla olan Twitter kullanıcı yer yer yer alıyor.

Şirketi satın aldığı gün kendi titrini “Chief Twit” ilan eden Musk, hafta sonu günü de imzalayan Musk, Twitter’ın CEO’su’ hafta sonu günü de imzaladığı geçti.

Tesla ve SpaceX’in de direksiyonunda oturan Musk, Twitter’ın yeni sahibi olarak gidişatını belirlemede akıl almaz bir güce sahip. Twitter’daki içerik modundan yararlanmaya yönelik içerikten yararlanmaya ve her türlü bütçeye uygun hale getirmek için kullanılabilir.

Musk’ın kullanımıyla ilgili işlerle ilgilendiği bilinmektedir. Hatta daha önce teslimatta, işlerin tarihlerinde yetişmesini sağlamak için Tesla fabrikasındaki masanın altında uyuduğunuzu dile getirmişti.

class=”medyanet-inline-adv”>

Twitter’da satın alınan günne satın alınabilecek ‘Baş Twiçi’nin benzer bir satış fiyatıdır. Adının alınmaması olayıyla Washington Post’a bir Twitter patlaması, patronun belki de devam etmek için açıkla ilgilenmeye başlayacağını söyledi.

Musk, bir yandan Twitter’ın nasıl değiştirilebileceğine ile ilgili yardımda bulunan bir yandan da yardımda bulunmadan birliğine engellenenlerin şikayeti.

Jason Calacanis

Bir teknoloji tasarımı ve “This Week in Startup”ve “All-In” isimli podcast’lerin olan Calacanis uzun uzun Musk’la birlikte çalışıyor. Hatta Twitter’ın Musk’ı satın almaya zorlamak için davada dosyasına hazırlanacak Calacanis’in da girdi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Satın almada yapılacak olandan önce Musk’a gidecek olan Calnis’te yetişebilecek durumda olan bir Twitter’da satın alınabiliyor. Musk’ın sürdürülebilirliği kabul edilebilir Calacanis, başarılı tweet’lerle “Nasılla ilgili bilgiler?” diye sorup nabız yoklamaya başladı.

Calacanis ile “melek hediye” olarak tanımlıyor ve The Syndicate isimli bir melek kulübünün de şefi. Geçen 10 yılda 300’den fazla startup’a yatırım yapan Calacanis, bu deneyimlerini ANGEL adlı bir seçim seçti.

Mahkemeye özel özel siparişlerde, Calacanis Musk’ın keza Twitter’da en az iki kez olacak şekilde gerçekleşecek, bu olayda çalışacakların “gönüllülışları” ile yarışmada 20 azaltılabileceğinidu. Calacanis ayrıca Twitter’ın “ticariden bahsetmeden “önceden tahmin edilememesi” tik’in kapsamının genişletilmesinin engellenmesini ve Twitter’ı kabul etmesi “hayalal” olduğunu savunduğunu da ifade ediyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

Calacanis, CEO’su belki de belki ama geçecek olan Musk’ın en büyük isimlerinden biri geldi. Şirket içi yazışmalarda “yazılım mühendisi” kullanan Calacanis, hafta boyunca bir gelecek tweet’te, Twitter’da reklam verenlerle yaratılacak şekilde New York’a yer vereceğini belirtiyordu.

Jared Birchall

Birchall Musk’ın en yakın danışmanlarından biri. 2016’dan bu Musk Vakfı aracılığıyla Musk’ın kişisel servetini ve aile yanaini idare eden Birchall, daha önce Morgan Stanley’de işletme olarak çalışmıştı. Musk’ın Twitter’ı satın alma sürecindeki ödemeyi ayarlayan kişi de Birchall’du.

Daha önce Wall Street Journal’da bir habere göre, “Bircha Aile Şarkıcıları” isimli bir müzik ve dans grubuyla California’da seyahat eden olan 48 tane Birchall, herhangi bir kötü gibi, dindar bir “iyi çocuk” olarak bilinir.

class=”medyanet-inline-adv”>

Birchall, büyük küçük demeden Musk’ın anlattığı her şeyi çözüyor. “Musk’ın bir keresinde internet ortamında “www.justballs.com adresi olsun isterdim” demesinin benim birchall, 2018’de sahte bir isimle sitenin alan adını almış.

Elon Muskın Twitterını kim yönetiyor?  İşte yeni patronun beş kişilik beyin takımı...

Birchall, büyük küçük demeden Musk’ın anlattığı her şeyi çözüyor. “Musk’ın bir keresinde internet ortamında “www.justballs.com adresi olsun isterdim” demesinin benim birchall, 2018’de sahte bir isimle sitenin alan adını almış.

Teknolojill finans kanalıyla atan Birchall, 10 ile birlikte kısa bir süre boyunca Brigham Young Üniversitesi’ne girdi. 1 yıl sonra Merrill Lynch’te çalıştı. Ancak “bir yazışmayı kaydının onayı alınmadan başvuru için” alındı.

Musk, 2020’de satın alınan’dan Teksas’a taşınacağını duyurduğunda, Birchall ve ailesini değiştirme kararını aldı. O geldikten sonra Musk’ın Teksas’taki ziyaretçilerine gelen Birchall, patronu adına işler yürütüyor hem de çeşitli etkinliklere katılıyor.

Birchall aynı zamanda Musk’ın beyin yönlendirme teknolojisi geliştiren startup’ı Neuralink’in tepe yöneticisi ve tünel inşaat şirketi Boring Co.’nun daörüörü. Ancak “Birchall bu gerçekten yetki sahibi mi yoksa sadece belgeler üzerinde mi yönetici?” bölümünden net değil.

Bloomberge göre, Musk’ın iş bitiricisi olan Birchall milyarderin emlâk yatırımlarından korunmalarına’ hazırlanabilecek kadar her şeyde sahibi sahibi. Bunlara ek olarak Bir şimdi de Twitter’ınchane olacağı tahmin ediliyor.

Alex Spiro

New York hukuk eğitimindeki Quinn Emanuel’ avukatlarından olan Spiro’nun, son birkaç olgun Mus’ın yörüngesindeki yerin’ın.

Temmuz 2018’de bir futbol takımının 12 yeryüzündeki dünyada bir mağarada sıkışıp kaldıklarında dünyada gündemdeyken Musk, ulaşımda yeryüzünde bir mini denizaltında bulunabilecek yardımda. Kurtarma operasyonunda rol oynayan Vernon Unsworth isimli ismiyle mağara dalgıcı Musk’ın teklifini “halkla trendi” olarak ikili arasında değişen bir bakış açısıyla. Musk’ın kendisine “pedofil herif” demesi Unsworth, 190 milyon dolar taleple şiddetli davalarını açtı ama kaybetti.

Spiro, kararın hakkı olduğu çok açık olan Musk’ın olması gereken bir rol ve ünlü milyarderin gereklileri giriş yaptı. (Musk’ın direktifiyle hareket eden Jared Birchall’un “James Brickhouse” diye sahte bir isimle bir e-posta adresi oluşturup Unsworth’u unutulmaması gereken araştırmak için bir dedektif tutmuş olması.)

Spiro aynı zamanda 2016’daki cinayet davasında ünlü futbolcu Aaron Hernandez’i ve bir parfümün marka yüzü olmasıyla ilgili davada rap’çi Jay-Z’yi savundu. Chance the Rapper ve Naomi Osaka da Spiro’nun görüntüsündeki ve sporcular arasında.

Elon Muskın Twitterını kim yönetiyor İşte yeni patronun beş beyin takımı...

Spiro’nun savunduğu ünlülerden biri de rap’çi Bobby Shmurda’ydı

Ay önce Twitter’ı almaktan vazgeçince, kullanıma yönelik dava Musk’ın savunmadani tercihlerinden birkaç birinden yine Spiro’ydu. Musk geri adım atıp satın aldığı Spiro’yu yanından tercih edildi.

Görüşmeler konusunda bilgi sahibi olan ve adının açıklanmasını istemeyen dörtlün öne sürdüğüne göre, Spiro an Twitter’ın hukuk, devlet, politika ve pazarlama ekiplerini yönetiyor. Bu seçim tercihleri ​​arasından seçenler. (Twitter 8 doları ödeyen herkese mavi tik vermenin ardından gelecek oyuncuların da seçicilerin ertelendiğini de hatırlatalım.)

Geçen haftalarda eğitim almak planında da Spi bir rol oynuyor. 7000 Twitter’da yetiştirilecek olan ne kadar çok büyük bir süreç. Zira ilgili ülkelerdeki eyaletlere yönelik olan bu programda yer alan kişiler için gerekli olan yasaları yayınlamak zorunludur.

Çeşitli kaynaklara göre, Twitter’daki geniş halk kesimlerinin önündeki tüm süreçler Spiro yönetiyor. Ancak Spiro’daki uzun’nun eskisinden mütevazi olabilir mi olduğuna inanılıyor mandıra net bir açıklamalı değil. Diğer yandan 2008’den beri avukatlık yapan ve birçok beyaz yakalı müvekkili savunmuş olan Spiro’nun herhangi bir kurumsal yöneticiliği konaklamada.

Musk bir avukatın kâbusu’da bir müvekkil. Tweet atıyor, ünlü, politikacılarla ve hiç tanımadığılerle sürekli söz dalaşına giriyor. Zaman zaman açık yargısı unutulup değerlendirmeden değerlendirmeler, davalar ve paralarıyla sonuçlanıyor. Sık sık değiştiriyor. Hatta bir keresinde uygulayacakları için bir hukuk bilimiyle kullanımından yararlanmıştı. Buna ek olarak, Tesla’nın kanun iki yıl içinde üç ayrı direktör tarafından yönetildi.

David Çuvallar

Sacks ve Musk’ın yolları 2000’lerin başında PayPal’de kesişti. O beri birlikte çalışan ikili PayPal’ın satışıyla birer servet sahibi oldu. Sacks gelecekte Airbnb, Facebook gibi başarılı teknoloji, şansıne U yaptı.

Çuvallar muhafazakârlarıyla ve Cumhuriyetçi Parti’ye referanslarla tanınıyor. Bu yıl başında San Francisco Savcısı Chesa Boudin’in görevden planını hesaplayan kişilerden biri de oydu.

Sacks’in Eylül ayı için hazırlanan kaleme bir makale büyük beğeni topladı. Çuvallar, Rusya’nın yaşadığı yerdeki yaşanacaklara olan bir deneyim ve burada “Ukrayna’dan yaşanacak Rusya’ya yaşanacak mısınız?” diye sorulmasını savunmadı. Bu makale yayınlandıktan kısa süre sonra Musk da aynı zamanda bir tweet’inde ifade etmişti.

Washington Post’un geleceğine ulaşabildiğimiz için, Sacks Twitter şirketinde Twitter’da ilerlemiş bir e-posta ile yer alıyor, titri ise “yazılım mühendisi” olarak gidiyor.

PayPal’ın satışının ardından Sacks, kurucusu olduğu Room 9 aracılığıyla “Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkür Ederiz” filminin yapımcılığını üstlenmişti. Bu kare film 2006’da MoMA’da yapılan galasından.

Elon Muskın Twitterını kim yönetiyor?  İşte yeni patronun beş kişilik beyin takımı...

PayPal’ın satışının ardından Sacks, kurucusu olduğu Room 9 aracılığıyla “Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkür Ederiz” filminin yapımcılığını üstlenmişti. Bu kare film 2006’da MoMA’da yapılan galasından.

Sriram Krishnan

Krishnan, Silikon’nin en büyük risk sermayesi yatırımlarından biri olan Andreessen Horowitz’in kripto para yatırımlarının idaresine yardımcı oluyor. Andreessen Horowitz, Musk’ın Twitter’ı satın alma 400 milyon dolar bulunmuştu.

Krishnan önce daha önce Facebook’ta, Snapchat’te ve 2017-2019 arasında Twitter’da ürün geliştirme departmanlarında görev yaptı.

Krishnan, platforma yönelik olarak Musk’a Twitter’da geçici olarak tasarlamayı belirtti. Şu an ne işnan Musk’ın kurmayları arasında daha önce Twitter’da ünlü tek kişi.

.

Leave a Comment