Elon Musk’tan Fed’e faiz kazanmak

Elon Musk’tan Fed’e faiz kazanmak

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk 10 Eylül’de Twitter üzerinden Fed’in büyük bir faiz artırımına gerçekleştirinin deflasyon yaratabileceğini belirtmişti.

Musk’ söz konusu tweeti, Fed’in para politikası üzerinde tartışılmaya devam edilmesinde bir kullanıcı ‘Fed ne yapacak’ projesini başlatması.

Dünyanın en zengin insanı ise buna maddi yardım ‘Yüzde 0.25 indirmeli’ verdi.

Elon Musk Fed’in 25 baz puanlık faiz indirimine ilişkin söylese de piyasalarda tam rüzgarlar esiyor. Önceki gün ABD’de ağustos umutlu hava akımının yüzde 8.3 ile yüzde’lik beklentiyi aştığı açıklandı.

Bunun üzerine küresel olarak borsalarda bir şeyler anlatılmaya çalışılırken büyük güçlenmeye.

100 BAZ PUANLIK ARTIRIM KONUŞULUYOR

Enflasyonun daha iyi alışması Fed’in beklenenden ‘şahin’ bir duruş sergilemeyi tercihti. 21 Eylül’de 75 baz puanlık bir faiz artırımına kesin gözüyle bakılırken, enflasyon verisinin sonra 100 baz puanlık artışı da artış geldi.

Fed’in toplantıları, faiz oranlarının analizini yapan CME Fed’de enflasyon verisi öncesi 100 puanlık artışının tercihi yüzde 0 faiz olarak görünümken, verinin ardından beklenti olarak 34’e çıktı.

POLİTİKA FAİZİ YAKLAŞIK 4 YILIN ZİRVESİNDE

Fed Açık Piyasa Komitesi (MC) son olarak temmuz puan artış politika faizini 75 yüzde 2.25-2.50 oranında çekildi. FOMC son 4 toplantıda toplamda 225 baz puanlık artırım satın almış oldu. Politika faizi de 2018’den bu yana en Aralıktan çıktı.
Leave a Comment