Erdoğan G-20 zirvesinde liderler böyle uyardı: Yeni bir krizle karşı karşıyayız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan G-20 Liderler Zirvesi oturumunda yaptığı konuşmada “Dünya, buğday, ayçiçeği yağı ve mısırda olduğu gibi Pirinçte de kriz yaşanması ihtimaliyle karşı karşıyadır.” dedi.

abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Endonezya’daki G20 zirvesinde açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Endonezya’nın Bali Adasındaki Apurva Kempinski’de düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nin “Gıda ve Enerji Güvenliği” oturumuna katıldı.

Oturumdaki konuşmasına misafirperverliği için Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo’ya teşekkür ederek başlayan Erdoğan, geçen sene tüm meydan okumalara rağmen küresel ekonominin yüzde 6 büyüdüğüne dikkati çekti. Erdoğan, ne var ki, artan talep, tedarik zincirlerinde yaşanan bozulmaz, emtia fiyatlarındaki artış ve hammadde sıkıntılarının dünyadaki yüksek dolgularla karşı karşıya kaldığını belirtti.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ise gıda ve enerji kulvarında tıkanmaya, bunun da emtia fiyatlarında sonraki dizilere yol açtığını dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

“2015 yılındaki G20 dönem başkanlığımız sırasında gıda sonuçlarından biri olarak yayılmamıza vardık. Antalya’da misafirlerinizinde Gıda Güvenliği ve Sürdürülebilir Gıda Sistemlerinin bulunduğu eylem planımıza imza atmıştık. ın öncülüğünde yürüyen Sıfır Atık Projesi kapsamında bu sene Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na sunduğumuz ‘2030 Gündeminin Geliştirilmesi için Sıfır Atık Yaklaşımlarının Teşvik Edilmesi’ açıklaması Karar Taslağı değerli desteklerinizi bekliyoruz.”

“Aksi halde gelecek yıl daha büyük bir gıda krizi yaşayacağız”

Ülkedeki gıda krizine işaret eden Erdoğan, “Mevcutta, dünya, buğday, ayçiçeği yağı ve mısırda olduğu gibi Pirinçte de kriz yaşanması ihtimaliyle karşı karşıyadır. ” ifadesini kullandı.

“10 milyon tonun üzerinde kazancın sevkiyatı karşılığı”

Afrika’nın kuraklığının da kullanıcıları kıtlık riski içinde yaşadıklarını söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Dünyanın beşten büyük’ ​​şiarıyla, Afrika’nın sesinin küresel ve komşu meselesinde yankı bulmasını önemsiyoruz. Türkiye olarak küresel gıda güvenliğinin temini için yoğun çaba sarf ettik. Doğumun sevkiyatı karşılığında İstanbul Mutabakatı, seferi uzatmalarına varabildiklerini de gösterdi. için de harekete geçmeliyiz.”

enerji güvenliği

Bu süre zarfında küresel enerji güvenliğinin tesis ile tüketicileri ucuz ve sürdürülebilir şekilde enerjiye erişimlerinin de esas alınmasını vurgulayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gerçekçi, ayaklar yere basan ve akılcı bir şekilde temiz enerji dönüşümünü idare sisteminin hayatidir. başkanlık sırasında yürütürti.Türkiye, içilen ve kullanılan enerji arz güvenliğine destek verecek mezraları uzun süredir evli olmayan bir şekilde hayata geçirmektedir.”

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP), Güney Koridorunun işlerliği açısından hayati öneme sahip haiz olduğunu bir kere daha gösterdiğini aktaran Erdoğan, “Küresel ekonominin büyük göçmenler böyle bir dünya döneminde G20’nin yol göstericisine ve birlikteliğine daha fazla ihtiyaç duyabiliyor. Bu değerlendirmeyle toplantımızın ve alacağımız kararların tüm insanlık için hayırlı olmasını diliyor, ev sahibimiz Endonezya’ya teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

.

Leave a Comment