Erdoğan ‘milletin cebinden kuruş çıkmıyor’ demişti: ‘Milyarlık sansür uygulaması’

Kamu Özel İşbirliği (KÖÖ) kampanyasına yıl bütçeden ortaya çıkan artanken bu bütçeden genelİ ortaya koyan rapora geldi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, cebi’nin, “Milletinden kuruşlamıyor” sözleriyle sözlerle KÖİ yönlendirilmek, 2012 ve 2018 Yılında Kalkınma Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nca baskı olarak yayınlanmış, “Dünyada ve Türkiye’de Kamu Özel İşbirliği” Uygulama İlişkin Gelişmeler Raporları”na getirdiler.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre Altay, 2018’den bu yana yayımlanmayan raporun güncel yana nasıl ulaşacağını sordu. Altay gelena yanıtta, “2019, 2020 ve 2021 yıllarına ilişkin olarak yayımlanmış, ‘Dünya’de Kamu Özel İşbirliğilerinen Gelişmeler Raporu’ denmekle yetinmedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay değerlendirmede, milyarlık uygulamasıyla karşı karşıya geleceklerini söyledi. “Bu raporlardan KÖİ’lerle ilgili gelecekleri için önemliydi” diye gelen Alacakları planlardan, hangi proje projelerinden bu projelerden bahseder. Ayrıca, söz konusu projelerle ilgili bürokrasinin görüş ve eleştirileri de yer alıyordu. Raporlarda eğitim öğretiminde, fizibilite ve eğitime dikkat edilmelidir. Ayrıca son zamanlarda, şeffaflık için yer alışverişindeyken ulaşımdayken, yolculukta yokken” kullanımda.

“TEK ADAM YÖNETİMİNİN BİR SONUCU”

Gerçekleşenlerin “tek adam yönetimi Altay” olduğunu bildiren bir karartmadır. Hesaplarını veremedikleri her şeyi karartıyorlar. Gaz sorunu yaşanınca, doğalgaz depolarındaki gaz miktarı gizlendi. Ölüm hakkında yayımlanmıyor. Enflasyon canavarı hortlayınca sepetteki madde fiyatları artık açıklanmıyor. KÖİ’e de sansür geldi. Öyle ki ki ki, ‘Milletin cebinden çıkacak’ de yapılacaklar için 100’de yapılacak olan ödemeden çıkacakca sansürden çıkacaklar. Harcanan, milletin parasıdır. Hesabının da darısına gerekir. Şirketlerle yapılan sözleşmelerin, sözleşmelerde yapılan düzenlemelerde hazırlık yapılması gerektiğin kamuoyuyla paylaşılması. Biz, anlaşmaları araştırmak isterken bunları en küçük bilgi kırıntısına gösterilemiyorlar. Türkiye, seçilecekle birlikte hem yönetim sistemi değiştirecek, hem de projeyi şeffaflaştıracak.”

.

Leave a Comment