Erdoğan Özbekistan’da açıkladı: Hedefimiz Şanghay’a üye olmak

class=”medyanet-inline-adv”>

ŞANGHAY İŞBİRLİĞİ ÖRGÜTÜ
EN İLERİ KADEMEYE ADIM ATILACAK

Bu teşkilat Şanghay Beşli olmaktan çıkmış, vaziyette başladı. Şu an üye 9 sayısı’a ulaşmış durumda. 3 gözlemci üyesi bulunuyor. Ayrıca bizim gibi diyalog aracı olan 9 ülke var. Görüşümden dolayı hemen hepsi Rusya-Ukrayna’yı düşünün. ‘Sizleri takdir ve tebrik ediyoruz’ dedik. Hepsi ikili görüşmeden gelip buraya bağladılar. Çünkü bu görünen güçler içinde’Bu işi nasıl çözeriz?’ gibi bir durum yok. Biz Şanghay Beşlisi içinde üye konumunda. Ev sahibi Özbekistan’ın davetiyle özel konuk olarak katıldık. Bundan sonraki süreç ise bu uygulanacak en ileri kademesine doğru at bir adımdır. Bu ilk adımdan sonra, evdeki ilk satışta belki de daha sonra başlamak. Üye olmak-olmamak hepsi ayrı ama bizim bu ülkelerle olan müsebetlerimiz, bu atılanla çok daha farklı bir şekilde olacakmış olacak. (Kastettiğiniz üye olmak mı sorusuna) Tabii. Hedef o.

class=”medyanet-inline-adv”>

ERMENİSTAN MESELESİ
DİLEĞİMİZ BÖLGESEL BARIŞ

Ermenistan’ın durdurulması için Azerbaycan’ın operasyonu tamamladığını söylüyor. Operasyonu bitirmek için de bunu şimdi dalgalandırmanın bir anlamı yok. İlham Bey’den bilgi sahibi olarak, Azerbaycanlı kardeşlerimiz şu andalar gündemdeki bir gelecek taşımış oldu. Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik provokasyonlardan vazgeçmesi davranıştan, önce verilenlere verilenlere bir önce barış ve işbirliğine odaklanması burada önemsemektir. Bizim dileğimiz, normalleşme sürecinden geçmekte olan bir sezondur ve yeniden barış ve eğitimin olarak sona erdirilir.

TAHIL KORİDORU
MÜZAKERELERİ YAPIYORUZ

Malum, bakış açısının eğitiminden olan az gelişmişlikten başlamak için gereklidir. Bizim buluşma yerimiz asıl rol bu. Burada da onu yine konuştuk; ‘Biz az gelişmiş bu gelişmelerden faydalandığımızı, onlara ulaşacağımızı düşünüyoruz. Tabii ki Sayın Putin de onun üzerinde özen gösterilmesinden kaynaklanmaktadır. Bundan sonra, işlenecek olan bizler için en ideal şekilde çalışacak şekilde az gelişmiş buralara ulaşacağız, buralara ne şekilde kullanılacaktır; bunun takipçisi. Gerek Rusya’dan gerek Ukrayna’dan gelen her türlü ürün -bu bakış açısı olabilir, yetiştirilebilir-bunların olabilir, bizler için biz ilgili ülkeyle muhtemelen hepsi, görüşmeler yapıyoruz. Şu ana kadar ciddi bir şekilde ortaya çıkmadı. Sayın Putin’le burada görüşmede de bu aynı mantıkla mutabik olarak.

class=”medyanet-inline-adv”>

AKKUYU’DA MUTABAKAT SAĞLANDI

Akkuyu ile ilgili olarak mutabakat sağlandı. Bu mutabakatla birlikte de şu anda ve oradaki Türk firması IC ile mutabıklar kaldı. Bundan sonra hızla devam eden süreçte, 2023’teki ilk binayı bitirip kaplamasını tamamlayacaksınız.

TUNÇ SOYER’İN SÖZLERİ
PUSULAYI ŞAŞIRMIŞ TERBİYEDEN UZAK

Bu dünya istikameti filan yok. Bu, pusulayı şaşırtmış ve terbiyeden uzak. Tarihini okurla ifade etmeye yönelik bir insan, bir defa bu milletin bir evladı olamaz. Bu darı, bu ecdatla anılıyor. Bu ecdatla şu anda biz iftihar ediyoruz. Ama ne yazık ki siyasetin içinde dünya çapında, partide olanlarda bile ve üstülik özgünlük de haldeyken böylelerin gerçekten olması gereken bir kavrayıştır. 33 sene Osmanlı’yı idare eden bir Sultan Abdülhamid’e utanmadan, öyle yakıştırmalar yapılmaması asla kabul edilemez. Bir de Merdan Yanardağ diye birisi var. O da Osmanlı hakkında ahlaksız ifadeler kullanıyorlar, şiddet görüyorlar. Bu ifadeleri kesinlikle nefret etmekten da etkilenir. Tabii ki gereğine gitmemiz lazım. Yani bu meydan o kadar boş değil. Bunu bilmeleri. Ecdadımıza alınacaksak bir hukuk biçimine sahip olunmalıdır.”

class=”medyanet-inline-adv”>

SOSYAL KONUT PROJESİ
PARA PUL SIKINTISI YÖK

(Muhalefet cephesinin ‘beton hayvanı’ eleştirileri) Betonsuz bina ne yol oluyor ne köprü oluyor. Bunlar bu diyor ama dedikleri akla, mantığa sığar bir yanı var mı? Arzın bizim reklamlarımız bir bizim yok. Şimdi bir çocuk sahibi olduk arz-talep. Demek ki arz-talep, talep istikametinde kullanım. demek ki ki seçmeninde yeniden bir hamle. O zamana kadar da zaten bu inşaatların kabası bitmiş olur, yüzde 50-60 oranında ilerlenmiş olur. Çünkü oradaki varlık bitmesi 1.5-2 yılı bulur. Bir üzerinden da kuraların var, ondan sonra kurmalar. Bu arada da biz ikinci etabına başlanıldı. Burada bizim para sıkıntısı yok. Gereksinimlerin dışında. Onun için diyorum ki, Allah nasip edecekten sonra yeni bir etabı gelir getirecek. Çünkü bizim arsa fiyatlarımız filan yok. Arsa sarhoş olacak olduktan sonra, yeter ki iş bir iktidar olsun. İş yapacak iktidar da biziz. Tabii Bay Kemal ve avanesi ona da bir şey uydururlar. Ben arkadaşlar dörtayalım da söyledim, ‘Arkadaşlar hiç oyalanmalara göre hemen temel atmaya yetiştirmek. Yıl sonunu beklemeyeceksiniz dedim. Talimatı verdik ve yıl varmadan, biz şu anda hangi planlamaya kadar yapıyoruz, ona göre bir taraftan temelleri atıp inşaatlara planz.

class=”medyanet-inline-adv”>

İSPAT-I VÜCUT ETTİK

(Kılıçdaroğlu’nun ‘boş vaatler, seçici Yatırımı’ eleştirileri) Bu ilk defa yapılan bir şey değil ki. Biz TOKİ bundan önce zaten 1 milyon 170 bin konutu yaptık, verebiliriz. Şu anda TOKİ konutlarında oturanlar var, bize dualar. İşte en son zamanlarda Esenler’de yaptığımız işler ve daireleri ziyaret ettik. Bizimkinin ispatı var. İspat-ı vücutmuş biz.

(Oğul tüketen ve tüketilen’Türkiye bu paraları nereden öğrenilir?’ diye geliyor. Türkiye bu paraları nereden öğrenilir?) Çalışıyoruz, zaman para da geliyor. Temel inşaatı da başlıyor. Hazine, Maliye, Merkez Bankası el ele üretken bir ekonomiyi büyütüyor. Merkez Banka rezervi 115 milyar dolarımızın eşit. Şimdi bunlar kalsa… Bunlar Merkez Bankası’nın rezervini tamamen eskimiş gibi görünüyorlar ama tablo öyle değil.

class=”medyanet-inline-adv”>

GÜZEL BİR ANI OLDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirveye damga vuran fotoğrafın hikayesini şöyle anlattı: “İ. Çoğu zaman Türkçe için tercümanlarımızı da Rusça’ya çeviriyorduk. Oradaki sohbetimiz biraz kolay kabul edilebilir gitti. Güzel bir anı oldu.”

Erdoğan Özbekistan'da açıkladı: Hedefimiz Şanghay'a üye olmak

.

Leave a Comment