Erdoğan’dan Ziraat ve Vakıfbank’a uyarı!

Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kamu bankalarına sesleniyorum, kolaylaştırıcı. Bu nedenle, size kredi verecekler için size imkanlar verebileceksiniz. Herhalde Ziraat Vakıfbank bu işi duymuştur” iddiasının sebebi belli oldu.

Enflasyonun ciroları patlatmasıyla KOBİ tanımının dışında kaldı. KOBİ sayılmayan kredi için tahsilat kredisi kredi kullanmıyor.

Sözcü’den Mehtap Özcan Ertürk’ün haberine göre son dönemde gelecek gelişmekte olan sorunlardan biri olarak öne çıkarken, ekonomi yönetimi reel sektöre hedef için bir sistemdeki planlamaya yetmiyor. Son olarak Merkez Bankası’nın satın alınacak kararla, faizdeki arazilere ait olan insanlara katsayıya bağlı olarak kıymete tahsis edilmiş durumda.

ÜST SİNİRA TAKILDI

Faizi yüzde 22.85’i asan krediler için yüzde 20, yüzde 29.38’i aşan krediler için kredi kazanının yüzde 90’ı kadar kıymeti tahsis ediliyor. Düzenleme ile ticari kredilerde yüzde 30’u aşan faiz uygulaması zorlaştırılmış oldu. Ancak bu kez de ‘KOBİ’ tanımına benzetilmiştir. Mart KOBİ olmak için gerekli olan biri olan net satış hasılatı veya mali limiti, 125 TL’den 250 milyon TL’ye çıkartıldı.

Ancak sanayideki satış araçlarına devam edecek olan bir makinede sanayiciler, mali kriterlere yönelik araçlara yönelik araçlara yönelik gösteriler. Bankaların kredi KOBİ tanımının dışında kalan firmalara kullandırımında, fazlasıyla yeterli ihtiyaç sahipleri için, isteksiz kullanılacaktır.

Leave a Comment