Erdoğan’ın Başkanlığı adaylığı hakkında Mustafa Şentop’tan açıklama

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Meclis’te yeni yasama başlangıcı başlayacak. Şentop, resepsiyondaki gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erken seçim ile ilgili Şentop, “Seçimlerin bir gün bile olsa ön seçim için yol var: Ya Cumhurbaşkanı seçimi ya da Meclis’in 5’te üçünün seçimi gerekir” yanıtını verdi.

Şentop, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir kez daha aday adayı olup ile ilgili “Kafa karışıklığı yok. Hukuken çok net konu. Adaylıkla ilgili herhangi bir tereddüt” açıklamasını yaptı. Erken seçici ile ilgilik ise Şentop, “Belltim yok” dedi.

Cumhurbaşkanı’nın kararı durumunda bir daha aday olabileceğine dair ile ilgili tartışmanın anımsatılması Şentop, şunları söyledi:

  • uydurma uydurma ben. Akademik dergide. tereddüt yok. Onu, yasadaki bilgi iyi yasaçular, veya hukukçu olmayanlar söylüyorlar. Biz eski 101. maddeyi kaldırdık, yeni bir 101 yazdık. Orada, Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos 2014’te bir Anayasa maddesine göre seçilmiş bir kere. Ah delirmişsin. 2018’de yeni anayasa maddesine göre bir kere seçildi. Yani iki farklı, iki defa hakkı olmayan madde var. Kafa karışıklığı yok. Hukuken çok net konu. Adaylıkla ilgili herhangi bir tereddüt yok.

eğitimn seçimin hazırlık hazırlıkları ile ilgili bir ünite olup olmamasına yönelik ise, “Beklentim yok” yanıtını verdi.

Leave a Comment