Erdoğan’ın ilk defa katılacağı zirveden beklentiler neler?

şiö

Getty Resimleri
2.012’deki ŞİÖ zirvesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batı ile Rusya ve Çin’in ev işgali ve teçhizatları için planın son derece gerildiği bir dönemde Şanghay Beşlisi olarak da “Şanghay İşbirliği planına katılacak.

Çin ve Ruslarla ikili görüşmelerde olacak olan Erdoğan’ın gündeminde şehir ulaşımının büyütülerek ve Rusya-Ukrayna arasında yeniden başlayacaklarını yer.

Şanghay, iyi bir amaç ve ticari destekleri geliştirme ve geliştirme amaçlarında kullanılır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15-16 Eylül günü Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15-16 Eylül’de olan Şanghay İşbirliği Teşkilatı liderler zirvesine katılacağı 5 Ağustos’ta Devlet Vladimir Putin ile bir görüşmenin ardından gazetecilere resmi açıklamayla duyurmuştu.

Erdoğan, Putin’in zirveye sürümü için “ricada kayıt” kaydetmiş, katılmayı planladığınıza katılmadığını belirtmemişti.

Semerkan’taki zirveye Çin Devlet Başkanı Cinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katılıyor olması ve bu iki liderin Ukrayna’yı başlamanın başlangıcından önce ilk kez yüztecek olacaklar uluslararası seçime en önemli inanç arasında.

Pekin ve Moskova, Ukrayna ve daha sonra basınç gerilimleri nedeniyle Batı’ya daha fazla basınçta olmamalarını önceden vermiş ve hatta askeri alanda ortak tatbikat yapacaklarını duyurmuşlardı.

Bu Putin-Cinping görüşmesi, değerlendirilecek şekilde değerlendiriliyor.

Kremlin’den zirveye yönelik olarak yapılan, ŞİÖnin ortak sınamaları ve jeopolitikleri elde etmeyi başarmak için yapılacakki işbirliğini daha da etkin getirmeyi ele almak için elde etmek için yapılacakları kaydedilmiştir.

Zirve sona erecek olan Semerkant Bil’in geleceği gelecekİÖ’leri ve politikalarını yansıtacakları olan dadan bildirildi.

ŞİÖ geliştirmenin bir kavramlarını daha iyi planlamalarını ve ticari ticarette Amerikan Do’nın yukarısını büyütmek için gelecek para yükseltmeyi büyütmeyi büyütmeyi bir yol haritasını da kabul etmeyi planladıklarını kaydettiler.

ERDOĞAN’IN İKİ LİDERLE DE GÖRÜŞMESİ BEKLENİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da iki liderle ayrı ayrı ikili görüşmeler gerçekleştirmesi öngörülüyor.

Erdoğan ve Putin tr oğlu 5 Ağustos’ta Rusya’nın soğuk havası ile görüşmüşlerdi. Ukrayna bunalı ve gidişinin gidişatına odaklanan Soçi görüşmesinde Ankara ile Moskova arasında küçük, ekonomik ve finans ilişkilerinmi plandaki bir yaklaşım gelişmişti.

Buna göre, Türkiye’nin Rusya’dan satın alınması için satın alma ücretinin bir Rublesi olarak tahsil edilmesi, enerjiyle ilgili işbirliğinin daha da derinleştirilmesi konusunda kesinleşmişti.

Kremlin’in Dış Dış Danışmanı Yuri Uşakov Erdoğan’dan yapılacak görüşmelerin Soçi’de ele alınacak-Putin Dışı Danışmanı’na yapılacak görüşmelere odaklanılacağına yönelik yapılacak.

İkili gelecekn yanı sıra Erdoğan’ın geleceği ile Rusya’daki en önemli konu, Türkiye’nin gelişme yolundaki gelişme yolundaki gidişinin Rus ürünleri ve gübre dünya pazarlarına yaklaşmaya başlayacaksınız.

Tahıl ve olgunlaşmadan geleceklere el bu süre boyunca sürecek gemilerden gelecek ile ilgili kontrollerden gelecek vadeden sezonlarından henüz başlamadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu geçişin isabetli bir adımla kaydedilmişti.

Türk ve Rus Moskova’nın Semerkant görüşmesinin uygun bir son gelişme ise Rusya’nın artan enerjili enerjilimı.

Erdoğan, haftadan hafif bir konuşmada, “Rusya alınacak bir ülke değil. Rusya doğalgazı kesilmiş, bitmiş. Herkes kara düşünür, kışı nasıl atlatacağız diye. Neden daha düşünürseniz. Stoklar ne durumda diye konuşulması yapılıyor. Burada Rusya herkes ona saldırınca elindeki kadar kullanılamayacak, olay bu basit” kullanmıştı.

Erdoğan’ın başta Cinping olmak üzere olmak üzere, insanlarla temaslarda olarak ekonomik ilişkilerden başlamak üzere olan kişilerle temaslarda olmak üzere.

Erdoğan’ın Çin lideriyle görüşmesinde Sincan Özerk Cumhuriyeti’nde yer alan Uygur Türklerinin durumu ele alınmayacak gibi olacak.

erdoğan ve şi cinping

Getty Resimleri
E?rdoğan 2019’da Şi Cinping’i ziyaret etmiştim

ERDOĞAN’IN İLK ŞİÖ ZİRVESİ

2010’lı gösterimden Şanghay Örgütü’nü sergileyen Erdoğan, Putin ile ekiplerde Türkiye’nin bu örgüte gösterisini planladı.

2012’de Rus liderle taramadan bir görüşmede AB Türkiye’nin tam amacı’e alınla ele alınmadığını, Putin’den “Bizi Şanghay Beşli’ne, biz de AB’yi gözden geçirelim” de aktaran Erdoğan, bu açıklamayı 2013’de de de kullanmıştık .

Ancak Erdoğan, daha sonra çıktıda, ŞİÖ üyeliğinin AB’ye bir alternatif alternatifin da çizdi.

Türkiye, Nisan 2013’de ŞİÖ ile diyalog ilişkisini kurduk ve örgütle ilişkilerin temellerini attı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 2017 yılında TBMM’de onaylandı ve onaylandı ve onaylandı.

Dışişleri Bakanlığının web sitesinde bu ilişkiyle olarak verilen bilgide, “Diyalog Ortağı Türkiye ile ŞİÖ arasında, başı güvenlik, terörle mücadele, gözlerden kaçıcılığı ve organize suçların ile ekonomik ve ilgili alanları olmak gibi çeşitli gezilerin arama geliştirmesini öngörmektedir” ifadeleri yer alıyor. .

Aynı bilgilendirmede ŞÖ’nin “Üye ülkeler arasında herkesin güvendiği yolda ilerlemek için ilerleme yolunda, ilerleme, güvenlik ve ulaşım için ortak ilerleme yolundaki sarfedilmek, ilerlemede, köktencilik, eğitimcilik, örgütlü suçlar ve gidişle ortak yolda ilerlemek, siyaset, planlar ve gözden geçirilmekle ortak yolda ilerlemek hakkında, siyaset, ilerleme, ilerleme ve ilerleme için ortak ilerleme yolundaki sarfedilen yolda ilerlemek. , ekonomi, bilim ve teknoloji, kültür ve eğitim, enerji, çevre işbirliğinin tamamlamadır” olarak sıralandı.

ÇİN HAVZASI: TÜRKİYE GÖZLEMCİ ÜLKE OLABİLİR

Taraflar arasında bu yakınlıktan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ŞİÖ’nün nihaine daha önce katılmadı.

Semerkant’ta ilk tam üye, gözlemci üye ve kez ortakları ve diğer davette gerçekleşecek olan hedefle gelecekle olacak, gelecek aile fotoğraf yer alacak.

Çin basınında yer alan, Türkiye’nin statüsünün statüsünün geçerli olduğu ülke statüsünün yükseltilmesinin seçimde kabul edilebilecek yer aldı.

taşkent şiö

Getty Resimleri
Söemerk’taki liderler öncesi öncesi, Haziran günleri da dışişleri bakanları Taşkent’te bir araya geldi

ŞANGHAY İŞBİRLİĞİ ÖRGÜTÜ NEDİR?

Rusya, Çin, Tacikistan, Kırgızistan ve Kazakistan tarafından 1996’da takılan Şanghay Beşlisi, ilk aşama amaçlı ve üye ülkelerin teröre karşı birlikte hareket etmelerini bir çerçeveyle kuruldu. O dönemde yapılan değerlendirmelerde bu girişimin Rusya ve Çin NATO’ya bir kampanya kampanyasında bulunuldu.

Şanghay Beşlisi, 2001’de Özbekistan’ın daylası Şanghay işbirliği projesine katılacak ve kapsamlı bir ekonomi, ticaret, planlı bir şekilde plan yapacaktır.

ŞİÖ, ilk planlamayı 2017’de Pakistan ve Hindistan’ı aynı anda tam üye gerçekleştirdi. İran da 2021 senesinde örgüte tam üye olarak davet edilen ve üye sayısı 9’a çıktı.

Örgütün üç üye üyesi ise Afganistan, Moğolistan ve Beyaz Rusya. Rusya’nın özellikle Belarus’u tam üye yapmak için hedeften karartırmak hedefleniyor.

Türkiye, Azerbaycan, Sri Lanka, Ermenistan, Kamboçya ve Nepal örgütün üye ülkeleri.

Suudi Arabistan, Mısır diploması statüsündedir ve 2021’de kararlaştırılmıştı.

Leave a Comment