Ermenistan’ın Azerbaycan’a okulunun arka planında ne var? Cihat Yaycı, 3 işaret etti

2020’deki Azerbaycan- Ermenistan İki savaş sonrası ülke arasında 10 Kasım 2020’de barış anlaşması imzalamıştı. Rahatsızlığın ardından huzura kavuşurken Ermenistan‘ın 12 Eylül gecesi tekrardan Azerbaycan‘a saldırması ile tansiyon yükseldi.

Peki bu gerilimin perde arkasında var mı? Hedeflenen ne? Bu soru cevaplarını ASAM TÜRK DEGS Başkanı, Topkapı Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı‘ya sorduk.

Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı Yunanistan’ın ve Ermenistan‘ın saldırılarının arkası ABD, Fransa ve Rusya’nın bulunduğuna dikkat çekti. Yaycı, ”En son Türk karasularında Yunan sahil güvenlik botları cirit atmış ve Yunan sahilli botları Türk bağlantılı gemiye Türk karasularında güvenlik savunması ekibi. Hem Türk egemenlik okullarının çevresinden bir saldırı. Hem de velev ki uluslararası sularda olsun ama bu karasularındadır ki herhangi bir gemiye saldırı kabul edilemez. Her halükarda Türkiye’nin egemenlik haklarına ait bir saldırıdır.” dedi.

Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırmasının arka planı: Yunanistan'ın tacizlerini arttırdığı değil'a saldırması rastlantıCihat Yaycı

Yay “Yunanistan’ın yakın zamanda karasularını arttıracağı, tercih olacaktır. Türkiye’nin de buna uygun olması muhtemeldir. Yunanistan karasuden 7 mil bir Mavi Vatan’ın da yüzde 13’ü karasuyu. Hangi iktidar olursa olsun kabul edilebilir, Türkiye’ye uygun bir tarihte bir kampanya.

yaycı Ermenistan‘ın ve Yunanistan’ın destekçilerinin aynı çizimi çizdi. Yaycı, şöyle şöyle devam etti: ”Bu sırada Ermenistan‘içinde Azerbaycan‘a saldırması hiç de rastlantı değildir. Çünkü yine destekçileri. Bunlar ABD, Rusya ve Fransa. Ermenistan‘ın Kollektif Güvenlik Paketi’nü (KGAÖ) aynı görevi çağırması (KGAÖ). ‘Yavuz yara, ev sahibini bastırıyor.’ Hem saldırıyor hem de Rusya’nın cenazesi KGAÖ’yü gözünden görüyor.

Ortada Şuşa Beyannamesi vardır. Bu vergilendirmeye göre Türkiye ve Azerbaycan’a saldırıldığından bir saldırıya ve birlikte karşı koyacak. Türkiye’nin burada ne ciddi bir merak konusu. Türkiye’ye verilecekÖni yerine getirilebilecekA ile mi karşı karşıya karşıya geleceksiniz? Türkiye’ye karşı büyük bir oyun oynanmaktadır. Batıdan Yunanistan, güneyden Irak ve Suriye ile PKK, doğuda Kent’ın da hiç de dost olacak ve İran’ı unutmayalım. Burada milli ve birlik içerisinde hareket etmemiz gerekir. Şuşa Beyannamesi’ hakkında tartışmamız gerekiyor. Azerbaycan yalnız bırakmamalı ama Yunanistan’a karşıteyakkuz halinde olunmalıdır. Türkiye’nin sessizliği gelenleri kabul etmesi zaten Türkiye’nin zayıflaması demektir. Türkiye’yi korumakken Azerbaycan’a ait olanları hatırlamamalı.

Ermenistan’la ilgili olarak, Türkiye’den ileriye dönük olarak dondurulduğunu. Erişilebilirlik hatanda mayınların büyükbabasıdır. Nerede mayın temizdiysek başımıza gelmek istemiyor. Suriye’de temizledik ,PKK sahneleri geldi. İran Okulu ise yasa dışı göçmenler geldi. KGAÖ ile alışveriş, Türkiye’ye saldırı bile yapabilirsiniz. Bu saldırı Türk koridorunun açılmasına engel olmak ve Türkiye’nin Türk Cumhuriyetleri ile bağlantısını kesmek için hazırlanıyor. Burada Rusya, AB’nin AB ve ABD Türk Birliği’nin yakınlarıdırlar. Bu oyunun Türk Birliği’nin başında, büyük ve gövde bulması için olması dikkatlerden kaçmasıdır.”

Doğu Akdeniz Cihat Yaycı Ermenistan Azerbaycan Şuşa Dünya Güncel Haberler

Leave a Comment