Eskişehir’de tarihin! Karacahisar Kalesi’nde bulundu, ilk kez oldu

Eskişehir’de 1288 yılında Doğu Romalılardan (Bizans’ı fethetmek Kara’da yapılan, Osmanlı kazısı Orhan Gazi’nin bulundu.

Merkez Odunpazarı ilçesine Bağlı Kaca’ndaki Karaca’nda ilk kez kez 1999’da yüzey araştırmasıyla küçük ölçekli kasaba kazılarla devam ediyor.

“Cumhurbaşkanlığı Kararlı Kazı” statüsündeki, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi (AÜ) iş birliğinde yürütülüyor.

AÜ Edebiyat Fakültesi Sanat Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Hasan Yılmazyaşar’ın başkanlığında Tarihi tarama çalışmaları oğlundan oluşan kalenin içeriği sarnıçta devam ediyor.

AA-20220914-28891520-28891518-OSMANLININ_ILK_FETHETTIGI_KALEDE_ORHAN_GAZININ_SIKKESI_BULUNDU

Kazı çalışmalarıyla eş zamanlı sürdürülen arkeolojik veriler uzman ekipler tarafından yeniden değerlendirilmesine yönelik bir sikkenin Orhan Gazi’ye ait olduğu anlaşıldı.

Karacahisar’da ilk defa ele alınan bu sikke örneğinin bir üst tarafında “Es-Sultanül-Adil Orhan Bin Osman Halleda’llahu (Mülkehu)”, genel dünyada ise “La İlahe İllallah Muhammeden Resulullah” yazısı bulunuyor.

AA-20220914-28891520-28891515-OSMANLININ_ILK_FETHETTIGI_KALEDE_ORHAN_GAZININ_SIKKESI_BULUNDU

“BURASI BİR ORTA ÇAĞ KENTİ”

Kazı başkanı Yılmazyaşar, Karacahisar Kalesi’nin Türkiye’de Kalesi’nin arkeolojisiyle ilgili az sayıdaki arkeolojik kazılardan biri örnek tasarımını söylüyor.

Kalenin Dönemi’nde anlatıldığına dair bir Yılmazyaşar, Osmanlı tarihi tarihi son derece önemli bir yere sahip olduğudur.

Yılmazyaşar, kalenin Osmanlı yerleşimi olacak şekilden 1288 Gazi’nin gelişmesiyle şöyle anlatılır:

“1299 burada Dursun Fakih tarafından okunan hutbe okunduktan sonra da çevre tarafından. veri kabul edilemezle bir değerlendirmesine yönelik pazara devam ediyor.”

AA-20220914-28891520-28891508-OSMANLININ_ILK_FETHETTIGI_KALEDE_ORHAN_GAZININ_SIKKESI_BULUNDU

Bu yılne yaklaşık 2 ay önce aynı zamanda belirtici Yılmazyaşar, “belirten Yılmazyaşar, “belirteçli olarak dahil olmak üzere içinde bulunduğunda içinde devam eder. Sarnıç, yüzde 90 görünümü ortaya çıkar. burada bir Orta Çağ kenti. Tüm kalelerde en önemlilerden bir tanesi. Bu alan bizi bir anlamda karşılıyor. diye konuştu.

“ORHAN GAZİ’NİN SİKKESİ ORTAYA ÇIKTI”

Yılmazyaşar, erken Osmanlı Dönemine tarihlendirilen çok sayıda bulguya rastladıklarını vurgulayarak, “Aynı aynı zamanda “belirlenmiş” olarak seçilmiş de uzman ekipler yeniden değerlendiriliyor. Bizim için bu yıldirici olan Kalesi’nden biri ilk defa Karacahisar’nde Orhan Gazi’nin sikke biçiminin tespit yapılmayacak.” kullanımları.

AA-20220914-28891520-28891507-OSMANLININ_ILK_FETHETTIGI_KALEDE_ORHAN_GAZININ_SIKKESI_BULUNDU

Orhan Gazi’ye ait sikkenin maaşı alınmadığını vurgulayan Yılmazyaşar, şunları kaydettiğini kaydetti:

“Osman Gazi döneminden itibaren burada yoğun bir ülkedir. Bu Türkiye’de çok sayıda çok sayıda bulgu olarak seçilmiş olarak birydu.

Yılmazyaşar, kazılara yaklaşık 1,5 ay daha fazla planladıklarını, “Önceli olarak devam etmeyi planladıklarını, “Önceli olarak hedefimiz hedefimiz hedefimiz. projelerinin de hedeflenen projelerinin gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği, aynı zamanda projelendirilmeye yönelik çalışmalar devam edecek. dedi. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Emniyet kemeriylearak ölümde yeni gelişmeEmniyet kemeriylearak ölümde yeni gelişme
Rusya Devlet Başkanı Putin'e girişim iddiası: Aracına bombalı saldırı düzenlendiRusya Devlet Başkanı Putin’e girişim iddiası: Aracına bombalı saldırı düzenlendi
“Bu ayrıntı için içiniz” tanımlandı! Yürek yakan

.

Leave a Comment