Europa’nın en yakını geldi

NASA’dan yapılan Europa’yı, Clipper’ın ana hedef olan Europa’yı tanıttığı için 2 fırsatla hedefleniyor.

Juno 29 Eylül’deki 352 kilometrelik uçuşla, 2000′ Galileo yörünge aracının uçuşundan bu Europa’ya en çok kullanıcı aracı oldu.

Uçuştan, Europa’nın en yüksek görüntülerinden toplanabilirlerinden, iç kısmı, yüzey ve şehirosfer ile ilgili büyük ölçüde elde edilir.

Juno’nun geçişi ile ilgili fotoğraflar, NASA’nın internet ortamında yayımlandı.

Europa’nın ekvatoruna yakın bir alana odaklanan ilkde, Europa’nın bulu kabuğuna işaret eden caddeler ve çukurlar görünüyor.

Buzdaki çatlakların, Europa’nın Jüpiter’in yörüngesinde meydana geldiğiyle oluşan gelgit kuvvetlerinden kaynaklandığı düşünülüyor.

Juno’ ortak araştırmacılarlarından Candy Hansen, “Bilim ekibinin, geleceğin gelişimiyle ilgili olarak, “Juno’ eğitim ekibinin geleceğiyle ilgili olarak, “Juno’ ortak araştırmacılarından “Gelişmiş olan tüm kapsamlı haritalardan görüntülerle ilgili ayrıntılı bilgi verecek.” dedi.

NASA’nın 2011’de uzaya fırlattığı Juno uydusu, Temmuz 2016’da Jüpiter’e vardığından bu yana yanan yörüngesinde faaliyetini sürdürüyorum.

NASA, Europa Clipper uzay aracını, 2024’te yaşam için uygun koşullara sahip olmayı planlamak için Europa’ya başlamayı planlıyor.

EUROPA, 1610’DA KEŞFEDİLMİŞTİ

Jüpiter’in 79 uydusundan biri olan Europa, 1610’da İtalyan gökbilimci Galileo Galilei tarafından keşfedilmişti.

NASA’nın Voyager 2 uzay aracı 1979’da Europa’ya yakın geçiş yaparak uydunun ilk göze yöneldi.

Leave a Comment