EYT’den faydalanmak isteyenler dikkat! Zamanlar yarışı başladı! Askerlik ve doğum hediyesi…

1999 öncesi ve 5000 ilk günün gerçekleşmesiyle beklenen EYT’de, kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 yıl beklentisinin geleceği tahmin ediliyor. Yani primleri tamamlanan kişiler emekli olabilir.

Ancak ilkleri eksik olan ve 5000 güneşi tamamlayamayacak EYT’lilerin durumu kritik.Bu kişilerin doğum ve askerlik kıyafetleri ile olanlar emekli olabilecekler.

Primleri eksik olan ancak bakım yöntemiyle emekli olan hastaların de başvuru için acele etmesi gerekiyor. Kadınlara doğum, erkeklere ise askerlik gezisi imkanı tanıyor.

ASGARİ ÜCRETLE BİRLİKTE ARTIYOR

Borçlanma miktarı yıllık asgari ücrete göre belirleniyor. Borçlanmaların da 2023 asgari ücret zammından önce yaptırılması tavsiye ediliyor. Yaptırmak için yeni yılı beklerseniz daha fazlasını ödersiniz. Yeni asgari ücret sınırlamalarından sonra ödenecek tutarlar da aynı oranda artacak.

Asgari ücreti kaç liraysa yüzde 32’si kadar aylık ödeme yapılacak. Şu anda brüt asgari ücret 6 bin 471 TL olduğu evlilik için bir ömür boyu 2 bin 70 TL olarak belirlendi.

Bu göreve göre, 18 aylık bir askerlik ücretinde toplam 37 bin 260 TL ödenmesi gerekiyor. Kadınlarda ise 24 aylık bir doğum ücretinde ödenmesi gereken tutar 49 bin 680 TL.

Yüzde 65 asgari ücret zam beklentisinde, 550 gün askerlik masrafı için ödenmesi gereken miktar 62 bin 711 liraya çıkacak.

Doğum cenazesinde da miktar 82 bin 94 liraya ulaşıyor.

PRİM KAZANMA YOLLARI

Primleri eksik olan ve emeklilik bekleyen kişiler, harcama yöntemlerinin yanı sıra 4 formülle daha prim kazanabiliyor.

Bağ-Kur’lu sigortalılar ihya ile prim yöntemiyle emekli olabiliyor. Çalışma imkanı bulamayan kişiler çizelgeye bağlı sigorta yaptırabiliyor.

Primi eksik olan EYT’liler hizmet tespit davası ile tamamlamaz teşebbüsü günü tespit ettirebiliyor. Son olarak 3600 gün yani 10 yıl prim ile nihai emeklilik yaptırılabiliyor.

Leave a Comment