F-16 görüşmelerinde süreç uzuyor: Alternatif ve uçaklar

F savaş uçakları için ABD ile-16 gidiyorlar. Temsilciler Meclisi’nin henüz onay vermemesi ise uzatıyor.

Bu duruma Türkiye’den eğlenirken. Erdoğan ise alternatif teklifler bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’den F-16 tedarikinde olan bir eğitimden, “kim bu sinyaller çakanlar” olduğu düşünüldüğünden. Eurofighter Taypoon, Rafael, Gripen ya da J-10 ve SU-35. Peki 4. ve üzeri nesil savaş uçaklarını hangi ülkeler ve Türkiye ile savunma sanayileri nasıl?


Alternatif ülke ve uçaklar neler?

Avrupa’da dört ülke konsorsiyum halinde 4 kişilik nesil Eurofighter Typhoon savaş seçenekleriden biri. Ortakları arasında İngiltere, Almanya, İtalya ve İspanya bulunuyor.

Savunma Sanayii Araştırmacısı Anıl Şahin, şöyle anlatıyor:


“Avrupa’ya baktığımız zaman özel İngiltere’de Eurofighter Taypoon uçakları üretiliyor. Bunlar arasında safkan yanindan itibaren 4 model olarak geliştirilmiş çift motorlu çift aes radara sahip ve çok havadan araç sistemleriyle füzeyle sahip olabilecek yüksek uçakları.”

Türkiye için bir başka alternatif de Fransa’nın belki de Rafale savaş uçağı. Hem 4 nesil hem de çift motorlu olması arasında öne çıkıyor.

Türkiye’ye karşı ancak siyasi yollardan bu kolay yoldan gidiyorsunuz.


“Fransa Rafael uçakları gerçekten çok güçlü bir uçak. Bizim Türk Hava firması Anadolu Kartalı tatbikatı onun yılını gerçekleştiriyor. Biz 2021 yılındaki tatbikatta Katar’a ait Rafael uçakları incelemeyi değerlendirin.”


“NATO standardında değiller”

İsveç’in içinde GRİPEN savaş uçağı da seçenekler arasında. Tek motorlu bu uçaklar, kapasite olarak F-16’ya yakın sağlanan özelliklerle geliştirilmiş özellikler sergilemiyor.

İsveç’in uzun sürmeye devam ettiği bir ambargo politikasını hatırlatan Şahin şöyle devam ediyor:


“Bize herhangi bir savunma sanayi alanında bir silah tedarik sistemi değil. Hatta satış üretimi bazı silah sistemleri şu anda terör örgütü PKK tarafından da aktif olarak satışta.


Bu yüzden GRİPEN savaşını biraz elememiz gerekiyor. Zaten GRİPEN Türk Havası’ndaki hizmetlerden faydalanabilecek bir uçak değil. Çünkü küçük uçaklarda bulunan hava görevlerinde bulunan küçük uçaklarda bulunan hava görevlerinde var olabilir.”

Rusya ve Çin de Türkiye’nin uçak tedarikine yönelik hava koşulları arasında. Çin’in J-10 ve Rusya’nın SU-35 savaş uçakları da 4 nesil. Türkiye’nin Çin ve Rus uçaklarını ancak tedarik etmesi çok gözükmüyor.


” Ancak Türk Hava Kuvvetleri’nin alt yapısı bu uçaklara uyumlu. Onun dışında biz çok değil milli değil mühimmat hedefk ve buralarda uçaklarımızda aktif olarak olacaktır. Bu mühimmat da seçimleri Çin ve Rus uçaklarına uyumlu Bu nedenle, Çin ve Rus yapımı bir uçak gemisinden satın almak bizim alt yapımızı bu uçakları uygun hale getirmemiz için uygun 10 senetir.

Biz Çin ve Rus savaşında tedarikinde bulunursak yani savunma sanayinde NATO bir tedarik tedarikinde bulunabilecek bu CAATSA tipi saldırılarının daha da artacaktır. Çin’den bir tedarikte bulunmamız durumunda sizin için düşünülebilecek dozunun çok daha fazla artacağını düşünüyorum.


Alımı kadar ısıtıcı da kritik

Tüm bu uçakların alımı kadar sıcak olan kritik. Çünkü uçakla birlikte sistem de satın alınmış oluyor.

Havacılık Araştırmacısı Cem Doğut asıl kitabının kitabını çiziyor:


“Bu uçakların motorunun ısıtıcılarından yapılacak, elektrikleri, çelik için yerleştirmeniz gereken havabün çalıştırır.


Biz Eurofighter planlanmış veyaael hedeflenmek gibi bir şey gibi olmayacak bir şey ama’ten GRİPEN’ını gidişda içinde bolca amerikan menşeli bir ürün. satış bazı ticari ürünlerdir. O zaman Amerika pek ses çıkarmayacağınız amaca yönelik kullanımlı veya askeri ürünlerde Amerika’nın buna söz var.”

Türk Hava Kuvvetlerinin envanterinde bugün 230 savaş uçağı bulunuyor. 4. neslin tamamına yakını da 4. nesil F-16’lardan farklıdır.

Ancak Yunanistan, İsrail gibi çok sayıda ülke 4 ya da 5. nesil savaş uçaklarını tedarik ediyor. Bu da Türkiye’nin diğer seçeneklere yönlendirilmesini hedefleniyor.

Kurgu: Kaan Alp Atasoy

.

Leave a Comment