F1, püskürtme yöntemleriyle mücadele için yağmurlu havalarda “çamurluk” deneyecek

Islak zeminde elde edilen büyük sprey bulutu, aerodinamin kullanımı ve gelişmesinden beri F1 için büyük bir sorun oldu. Ancak, bu sezonun başında çalışmaya başlayan yeni zemin etkili araçlarla bu tahribatı daha da kötüleştiğini öne sürdüler.

Mevcut araçlarda çok fazla sprey yol açan ve bu da arkadan gelen yolcular hatta hatların hiçbir şey görmemesine neden oluyor. Durum böyle olunca F1’in kırmızı bayrak çıkarmaktan başka çaresi kalmıyor.

FIA, bugün yoğun olarak F1 Komisyonu toplantısının ardından spreyle yola çıkmak için bir plan düzenlediğini duyurdu.

Bu plan kapsamında, Pirelli’nin yoğun yağmur lastiklerini kullanmanın zorunluğu olduğu Ekstrem unsurlar, araçlara çamurluk yerleştirme fikri denenecek.

Eğer düzenleme, bu çamurluğun gerçekten de sprey düzenlemelerini azaltanlarını gösterirse, bunların yarış yoğun lastiklerinin zorunlu olduğu tüm bir yarışın içerdiğin önce veya bu lastiklerin kullanılmasının zorunlu olduğu kırmızı bayrak periyodunda araca takılacak.

Lando Norris, McLaren MCL36, Yuki Tsunoda, AlphaTauri AT03

Lando Norris, McLaren MCL36, Yuki Tsunoda, AlphaTauri AT03

Fotoğraf: Andy Hone / Motor Sporları Resimleri

FIA’dan yapılan açıklamaya göre şu ifadelere yer veriliyor: “Sürücülerden alınan geri bildirimler, bu yeni araçlar nesille yoğun yağmur lastiklerini azaltmanın azaltmasını ve bunun da yarışa başlanması ya da yarışının bırakılması konusunda önemli bir yayılma noktası olduğunu ortaya koyuyor.”

“Bu nedenle FIA, ıslak zeminde yapılar oluştururken oluşan spreyi yönlendirmeyi amaçlayan bir parça paketi paketi çalışma üzere çalışma başlattı.”

FIA’nın Açıklamasına göre eğer çamurluk fikri hayata geçirilirse, pit stop sırasında lastik yükünü engellemeyeceğinden emin olunacak şekilde tasarlanacak.

Ayrıca araç gövdesi daha fazla ışık ekleme fikri de incelenecek.

Leave a Comment