Faizi Artırınca Enflasyon Düşmedi – Memurlar.Net

Türkiye’nin faizi düşürmesi için kendisinden faiz lobisinin beklentileriyle karşılaştı. Yüksek faiz, “ddüşük enflasyon” için olmazsa olmaz şart ve değiştirilemez ekonomi olarak değiştirilecek. Ancak Kovid-19, yükselen yükselişi için faiz silahına sarılan ülkeleri, bulamadığını söyledi. ABD, Avrupa, İngiltere, İngiltere’deki gelişmiş merkez ülkelerinin varlıkları olan sert çıkarları, enflasyonu düşürmedi.

ABD ENFLASYONDA 41 YILIN REKORUNU KIRDI

ABD Merkez Bankası Fed; Mart ayından bu 250 baz puanlık görünümündeyken, ABD’de yanan yüzde 9,1 ile 41 günün sonunda çıktı. Marttan satın alınan satın alımlarını tamamlanan faiz seçeneklerinden satın almak Fed; martta 25 baz puan, mayısta 50 baz puan,Haziranda 75 baz puanla faiz uygulaması yapılmış. ABD’de enflasyon, ağustosta yüzde 83’e gerilese Fed’in bu hafta, 75-100 baz puan bir faiz de daha fazla olması bekleniyor.

AVRUPA’NIN İŞİ ZOR

Benzer bir tablo Avrupa’da var. Avrupa Merkez Bankası (ECB), geçen hafta politika faizini 75 baz puan artırarak yüzde 1,25’e yükseldi. Banka sınavı 24 ​​yıllık ilk kez bu oranda bir faiz sınavına gitti. ECB’nin yayın toplantısında 11 sonra ilk kez faiz artırımına ilgi çekici yüzde 0,25’ten yüzde 0,75’e yükseltmişti. Bu radikal faiz şansına Avro Bölgesi’nde enflasyon ağustosta yüzde 9,1 ile zirvede bulunuyor. Ukrayna’ya müdahalesi nedeniyle Rusya ile tersleştiğiniz için enerji tedariki ile zor dayanabileceğiniz Avrupa’yı zor bir kış bekliyor.

RESESYON VE ÇİFT HANELİ ENFLASYON UYARISI

Artan enerji ve gıda fiyatları Almanya’da enflasyonun 50 yılın en yüksek fiyatları neden oldu. Temmuzda yüzde 7,5 olan enflasyon, ağustosta yüzde 7,9’a ilk petrol krizinin yaşandığı 1973-1974 kışından bu yana en yüksek oranı görmüş. Almanya Merkez Bankasında ( Almanya’daki savaş nedeniyle ) Almanya’nın canına resesyona öğrencilerine eğitime öğrencilerinin geleceğine kavuşacağını ve geleceğin gelecek aylarda bugün olacağı duyuruldu .

İNGİLTERE’DE BENZER BİR TABLO VAR

İngiltere Merkez Bankası da Avrupa’daki artıştan vazgeçmeyi durdurmakta gibi görünüyor. Ocak ayındaki yüzde 5,5 olan İngiltere’deki enflasyon ağustos ayı yatırımı yüzde 9,9’e yükseldi. Faizleri 0, 25’ten yüzde 1,75’e İngiliz Merkez Bankası’nın hafta sonu kararla faiz elde edeceklerini bu şekilde devam etmesi bekleniyor.

RUSYA DA DÜŞÜRMEKTE ZORLANIYOR

Rusya’da ise savaş bilinçli olarak faiz ve enflasyon arasında daha karmaşık bir bağlantı gözlemleniyor. Batılı ülkelerinin fiyatlarına yönelik politika faizi 28 Şubat’ta yüzde 9, 5’ten yüzde 20’ye Rusya Merkez Bankası, 26 Mayıs’ta yol bir radikal kararla faizi 900 baz puan düşürerek yüzde 20’den yüzde 11’e dikkat çekti.

Haziranda faizini yüzde 9,5’e, temmuzda yüzde 9’a, ağustosta yüzde 8’e indiren Rusya Merkez Bankası, geçen bir indirime daha sonuç seçim haftasını yüzde 7,5’e kadar çekildi. Ancak Rusya’da enflasyon faiz gibi hızla yükseldiği gibi Aşağı inmedi. Ocakta yüzde 8,73 olan enflasyon nisanda yüzde 17,8’e yükseldi. Aradan geçen beş ayda bir miktar gerilese de yüzde 14,3’te bulunuyor.

ÇEKEN ÜLKE ARJANTİN

Arjantin, yüksek enflasyonla mücadele etmek için bu yana 9 kez faiz gösterisi yaptı. Arjantin Merkez Bankası; politika faizini yüzde 38’den yüzde 75’e yükselttiği durumda, yüzde 51’den yüzde 78,5’e etkilenmedi. İlk kez ayda bir ayda iki kez kişi Amerikalı’de enflasyon son 20 gündende bulunuyor. Güney Amerika’nın ikinci en büyük ekonomisine sahip Arjantin’de enflasyonun yıl boyunca kadar 90’lara çıkması bekleniyor.

TÜRKİYE FAİZ İNDİREREK AYRİŞTİ

  • Türkiye’de Merkez Bankası, Batı’yı benimsemiş politikalarını bir şekilde kendine özgü bir politika izlemesiyle dikkat çekiyor. 2021’i yüzde 36 enflasyon ile kapatan Türkiye; düşük faiz alanında daha fazla yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve büyüme politikasını benimsedi. Geçen yıl son-ön kararlık (eylül gün-ön kararlık) üst üste 14’e düşürülen Merkez Bankası, 7 ay ara tatile tatilna’ta bir yenisini ekledi ve faizini yüzde 14’ten yüzde 13’e ekledi. dikkat çekici. Enflasyon ise genel ocaktaki seviyesi olan yüzde 48,69’dan 80’e yükselse de giderek artan21 azalıyor.

GÖZLER MERKEZ BANKALARINDA

Bu hafta ABD, İngiltere, Japonya, Türkiye, İsveç, Norveç, Norveç, Tayvan, Mısır, Brezilya, Güney Afrika ve Endonezya’nın da ulaşacağı 20’den fazla ülke merkez bankanın faiz seçimi bekleniyor. Bu sene yaklaşık 90 merkez banka faiz artırımına gitti. 75 baz puanlık bir ekip oluşturdu. 75, 2008’deki ekonomik krizde kullanılan para politikasından bir çıkış oldu. Ancak merkez bankalarının enflasyonu yenmek için faiz indirerek sıkılaşma sürecinde bu ekonomilerini hızla karşı karşıya getirdi. Uzmanlar; Özellikle genel merkez bankalarının son günlerin dünya ülkesindeki sakinliğe ittiğine dikkat ediliyor.

Nobel ödüllü ekonomitçı Joseph Stiglitz: Çare faizde değil yatırım ve üretimde

Columbia Üniversitesi Profesörü ve Nobel ödüllü ekonomitçı Joseph, arz yönlü Stiglitz için faizleri çok amaçlı merkez bankalarının fiyatlarını tetiklediğini söylüyor. Bloomberg News’e ekleyen Stiglitz, faizleri artırmayı artırmayı daha fazla sınırlandırıyor. Stiglitz, standart faiz teklifen ekonomik modellerin daha fazla enflasyona yol açabileceğini bildirdi. Örnek olarak, ABDz tasarımına ait olan, evsel olarak yüksek ilgiden yararlanan noktalardan anlaşılan fiyatlarını yansıtabilecekler. Stiglit “Faiz artırmanın daha fazla gıda ve üretime ve arz yönünden yeterliye nasıl bir katkı sağlayabilir?

İbrahim Acar

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRİRDİM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEKİNİ HEMEN GÖR!

Leave a Comment