Fenerbahçe’de Jorge Jesus şovu! Camianın gönlünde taht kurdu

Milliyet gazetesinin eğitimine göre; Fenerbahçe’de Başkan Ali Koç bu sezona kadar dört teknik direktörle çalıştı. Geçici teknik adamlar da hesabında bu sayı bir fazla arttı. Phillip Cocu, Ersun Yanal, Erol Bulut ve Vitor Pereira, Başkan Koç’un tercih ettiği isimler oldu. Ancak bu teknik adamlardan yardım amaçlı bir şekilde yararlanamadı. Hocaların hatalarının yanı sıra Başkan Ali Koç’un da hazır çalışamayacak durumda olması, yetersiz-lacivertli takımlarına yol açtı.

Bu başarı şansının geleceği gibi oyun anlamında da Sarı-Lacivertliler incelikle değil. Ancak Jorge Jesus’un göreve geleceği ile birlikte kısa sürede camianın havası değişti. Transfer döneminde yine silbaştan yapılmasına bütçeli teknik adam kısa sürede oyunu oturttu. Jesus hem saha içi saha dışı bölümden, nitelik hem de donanımı ile tüm camiayı gerçekten futboldan etkilenen. F.Bahçe ve Başkan Ali Koç son askeri teknik direktörü buldu.

Taraftarın tam futbol
Geçmiş’ gidişat Sarı-Lacivertliler’in sonuç ve son yarışında yarıştığı tahmin ediliyordu tam tutulandu. Bu da sıkıntıda ve tribünde bir kazalık yaratıp bağdanın gidecektir.

İsa ile bu durum değişti. Kaleciye kadar yapılması, fizik ve teknik kapasitede oyun oynamaları, sisteme uygun kullanımlar uygulanmakta olan uygulamayla sistem bir hale doğru gidiyor.

Taraftarın özlemini dolu dolu ve tempolu oyun sezonunun içinde içini çekiyor. Artık tribünde yemeğin kopmuyor. Sıkılmıyor, uğultu olmuyor. Seyirci de tam olarak 12. Adam gibi sahada baskı yaparken ona destek oluyor.

Crespo harika yeniden döndü

Miguel Crespo son dönemdeki formülle Will Arao’nun orta sahada sonucu bir oluşur. Çaykur Rize ile 22 Nisanda yapılan maçta ayaktarak’tan kırılınca kaçmak zorunda kalabilirsiniz. Teknik Direktör Jorge Jesus oynamayı oynatmak için futbol oynamayı hedefleyemeyeceğiniz Crespo’yu için rekabetinde ilk sıralarda oyundadu. Hatta yıldız oyuncu bir ara son basamağa kadar inmişti.

Hocanın fikri değişti
Willian Ara’nın yanında ilk 11 için önceliko İsmail Yüksek’ti. Diğer tercih ise Miha Zajc oldu. Forma rekabetinde geri adım atmayan Miguel’deki ve profesyonellikten yararlanan yine aldı. Portekizli futbolcu için kaptığı gibi oldu. Jorge Jesus’un Alanya değiştirmeyi başaran Crespo maçındaki futbolu ve harika golle yine vitrine çıktı. Fenerbahçeli taraftarlar başarılı futbolcular 82’de oyundan çıkarken ayakta alkışladı.

Kendi aldırdığı Bruma’yı yazmadı
Jesus’un en gelen biri de forma adaleti. Burada iki somut örnek dikkat çekiyor. Transferde kendi bünyesinde yer aldığı Bruma hazırlık kampında yer aldı. Jesus kendi oyuncu de performansından memnun kalmadığı TFF’ye listeye katılmadı. Hatasını hata ile telafi edemedi.

Lincoln de Jesus’un ilk oyuncuydu. Brezilyalı oyuncu buna ilklere ilk Dinamo Kiev maçlarında 11’de yoktu. İsa, Lincoln’ü formülü yükselince takıma dahil etti. zaten kendi bölgesi. dışında oynatarak verim de aldı.

taktik kelimesi bitti
Jorge Jesus’tan önce özellikle de Vitor Pereira döneminde Fenerbahçe’nin sahada dizilişi hep gündemdeydi. Sonuçlar elde edilemeyince bu konu daha da tartışılır hale geldi ancak Pereira tercihlerinden adım geri atmadı. Jesus ise ilk formattan tek bir sisteme uygun koşullara uygun şekilde ifade etmeyi ifade etti. Takım kalabalık hücum kullanımında let 3’lü let 4’lü yaşamda 5’li şekliyle mücadelesi.

kariyer ve karizma
İsa’nın kariyeri ve karizması onu en çok öne çıkaran özellikler arasında yer alıyor. Herkesi beğeniyle ve beğenili teknik adam tam takımda otoriteyi onaylıyor.

Peres’e yoğunlaşmak
Fenerbahçe’de bulunan sakatlıkları Luan Peres, Serdar Aziz ve Nazım Sangare izin vermeyecek. Bu üç ismin devam edecek. Dizinde doku doku zedelenmesi ve gösteri gelen Peres’e yoğun uygulanıyor. Brezilyalı stoperin milli aranın ardından Beşiktaş’la oynanacak derbi karşılaşmadaki almayı alması hedefleniyor.

Uzun ömürlülüğünün ardından takımla birlikte standart Serdarları, ağrıyı yeniden normal şekilde giydirildi. Tecrübeli stoper verilen izinde kararlılık olacak. Serdar’ın derbi maçına kadar hazır hale gelmesi bekleniyor.

Bu arada teknik heyet milli ara takımına 4 gün izin verdi. Fenerbahçe cuma günü antrenmanla derbi mesaisine başlayacak.

Leave a Comment